Lietuvoje

2020.04.10 12:51

Lietuvos vadovai pareiškė palaikymą Lenkijai dėl Katynės ir Smolensko tragedijų

BNS, LRT.lt 2020.04.10 12:51

Lietuvos vadovai penktadienį pareiškė pagarbą ir palaikymą kaimynei Lenkijai minint 80-ąsias Katynės ir dešimtąsias Smolensko tragedijų metines.

Prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, vicepirmininkas Arvydas Nekrošius ir premjeras Saulius Skvernelis nusiuntė laiškus aukščiausiems Lenkijos pareigūnams, reikšdami solidarumą ir užuojautą.

Penktadienio rytą G. Nausėda su žmona malda Vilniaus Aušros Vartų koplyčioje paminėjo Katynės žudynių aukų ir lėktuvo katastrofoje tragiškai žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) atminimą, pranešė Prezidentūra.

„Šiandien pagerbiu ir prieš aštuoniasdešimtmetį Katynėje tragiškai nužudytų aukų, Lenkijos kariškių ir inteligentų, atminimą. 1940 metais sovietai sunaikino Lenkijos tautos žiedą, o vėliau šį nusikaltimą panaudojo dezinformaciniam karui prieš Lenkiją. Deja, tenka pripažinti, kad istorinis revizionizmas dar tęsiasi ne tik Lenkijos, bet ir Baltijos šalių atžvilgiu“, – tvirtino Lietuvos prezidentas.

Seimo pirmininko teigimu, 1940 metais Katynėje sovietų budelių įvykdytos Lenkijos karininkų žudynės yra vienas brutaliausių karo nusikaltimų ir tragiškas praradimas Lenkijai.

„Tokie barbariški nusikaltimai negali pasikartoti, o tiesos apie juos negalima nuslėpti“, – rašoma jo ir A. Nekrošiaus laiške.

Premjeras S. Skvernelis tvirtino, kad Sovietų Sąjungos Katynėje įvykdytas nusikaltimas niekuomet nebus užmirštas, nepaisant to, kad jo užsakovus ir vykdytojus mėginta paslėpti po ciniško melo skraiste.

„22 tūkst. Lenkijos karininkų ir inteligentijos atstovų buvo nužudyti 1940 metų pavasarį, ir tai buvo baisi tragedija Antrojo pasaulinio karo parblokštai Lenkijai. Prisimename katastrofoje prie Smolensko žuvusius Lenkijos didvyrius: šviesios atminties prezidentą Lechą Kaczynskį, pirmąją ponią Marią Kaczynską ir visus Lenkijos valstybės sūnus bei dukteris, kartu su Lenkija liūdime dėl jų netekties“, – sakoma premjero laiške.

Pasak jo, Lietuva didžiuojasi, kad Vilniaus centre 2018 metais atidengta prezidento L. Kaczynskio vardu pavadintos gatvės lentelė.

Minint Smolensko tragedijos dešimtmetį – pagarbos vėliavos Vilniuje

Šiandien, minint dešimtąsias Smolensko tragedijos metines, jos aukų atminimas bus pagerbtas ir Vilniuje – sostinės Lecho Kačynskio gatvėje prie lietuvių ir lenkų kalbomis esančio gatvės pavadinimo lentelės suplevėsuos Lenkijos ir Lietuvos vėliavos.

„Smolensko tragedija – skaudžiausias šiuolaikinės Lenkijos įvykis, kuris stipriai sukrėtė ir Lietuvą. Žuvęs Lenkijos prezidentas L. Kačynskis aktyviai puoselėjo Lietuvos ir Lenkijos draugystę, todėl Vilniuje prieš kelerius metus įamžinome jo atminimą. Istoriškai ir kultūriškai nuolat buvę greta, ir šiandien, prisimindami šią liūdną datą, mintimis esame kartu su visa lenkų tauta“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Šalia Vilniaus miesto savivaldybės esanti gatvė L. Kačynskio vardu pavadinta 2018-aisiais, Lietuvai ir Lenkijai minint savo valstybingumo šimtmečius. Gatvės pavadinimą žymi dvi lentelės – lietuvių ir lenkų kalbomis.

2010 metų balandžio 10 dieną per lėktuvo katastrofą Rusijoje, prie Smolensko, žuvo 96 asmenys, kartu su Lenkijos prezidentu skridę į 70-ąjį Katynės žudynių aukų minėjimą Rusijoje.

Katynės žudynės įvyko 1940 metų balandžio mėnesį, kai Stalino įsakymu šalia Smolensko, Rusijos teritorijoje, buvo nužudyti beveik 22 tūkst. Lenkijos karininkų ir inteligentų. Oficiali Katynės žudynių aukų atminimo diena minima balandžio 13 dieną.