Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.10 09:58

Dvasininkų raginimas tikintiesiems: nevykite pas artimuosius, paskambinkite jiems, saugokite jų sveikatą

atnaujinta 10.46
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.04.10 09:58

Dėl koronaviruso grėsmės pratęsus karantiną, Velykų savaitgalį bus ribojamas gyventojų judėjimas Lietuvoje, tad tikintieji, kaip ragino bažnyčios vadovai, turėtų šventes švęsti namuose.

Penktadienį Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje arkivyskupas Gintaras Grušas pranešė, kad Velykų Mišios šiemet vyks be procesijų, be tikinčiųjų, bet priminė, kad Mišiose galime dalyvauti nuotoliniu būdu, tai yra stebėti Mišias per televiziją, klausytis jų per radiją.

„Galime skirti laiko sau, namiškiams, artimiesiems ir Dievui“, – kalbėjo G. Grušas.

Gintaras Grušas ragina nelankyti artimųjų: giminėms ir vienišiems seneliams paskambinkite, taip saugosite visų sveikatą

Arkivyskupas ragino niekur nevykti, nelankyti savo artimųjų. Dvasininkas tikino, kad jiems tiesiog reikėtų paskambinti ir tokiu būdu pabendrauti.

„Paskambinkite savo giminėms ar „skype“, ar telefonu, skirkite laiko paskambinti tiems, kurie yra vieniši. Tai yra labai svarbu mūsų seneliams, kurie sėdi vieni namuose. [...] Paskambinkime jiems telefonu, saugokime jų sveikatą“, – ragino arkivyskupas.

G. Grušas tikino, kad katalikų kunigų gretose, jo žiniomis, koronaviruso atvejų nėra fiksuota. Jis pasakojo, kad kunigai ir karantino metu stengiasi ir toliau būti aktyvūs – lanko ligonius, klausosi išpažinčių.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavęs Liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis antrino G. Grušui. Jis teigė, kad karantinas tikintiesiems suteiks galimybę šiek tiek sulėtinti gyvenimo tempą, prisiminti savo artimuosius.

„Tai yra laikas pagalvoti apie artimųjų sveikatą ir prisiimti atsakomybę“, – kalbėjo M. Sabutis, ragindamas tikinčiuosius Velykas švęsti namuose ir nelankyti savo artimųjų.

„Geresnį dalyką padarysime, jeigu vieni už kitus melsimės ir sveikinsime iš toli, nei rizikuosime vieni kitų sveikata“, – akcentavo dvasininkas.

Jis taip pat tikino, kad Liuteronų bažnyčios dvasininkų gretose koronaviruso atvejų, jo žiniomis, nėra fiksuota.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad Lietuvoje patvirtintas septynioliktas mirties nuo koronaviruso (COVID-19) atvejis.

Anksčiau penktadienį ryte ministerija paskelbė, kad, jos duomenimis, Lietuvoje nustatyti jau 999 COVID-19 atvejai.

Kai kurių ceremonijų atsisakyta

Šventasis Sostas nutarė Velykų neperkelti ir nurodė, kaip pritaikyti liturgijas esamai situacijai, dar anksčiau pranešė G. Grušas. Mišios vyks katedrose, bet be žmonių. Velykų rytą nevyks procesijos, bet 8 val. skambės varpai.

Didįjį penktadienį bus papildomų maldų už medikus, ligonius, sutrikusius – taip prisitaikoma prie pandemijos situacijos.

Velyknaktis bus švenčiamas tik katedrose ir vietos bažnyčiose, tačiau taip pat be žmonių. Anksčiau Velyknakčio Mišios būdavo pradedamos laužų įžiebimu, ugnies šventinimu – ta dalis praleidžiama, bus uždegama žvakė prie altoriaus.

Tą vakarą anksčiau vykdavo ir suaugusiųjų Krikšto sakramentas. Tinkamiausias laikas krikštyti suaugusiuosius yra Velyknaktis. Dėl paskelbto karantino suaugusieji per Velyknaktį nebus krikštijami, o jų Krikštas atidedamas vėlesniam laikui.

G. Grušas sakė, kad nebus renkamos rinkliavos.

„Nėra reikalo skubėti atlikti Velykų išpažinties į bažnyčią“, – pabrėžė arkivyskupas. Jis sakė, kad ją galima atlikti iki birželio 29 dienos – Šv. Petro ir Povilo šventės.

Vyskupai nutarė atidėti ir Sutvirtinimo, ir Pirmosios komunijos sakramentus. Iki kada, vyskupai taip pat nuspręs vėliau.

„Nėra būtinybės eiti į bažnyčią prašyti Mišių, tai galima daryti elektroniniu paštu. Taip pat galima pervesti auką tiek dėl mišių ar norint paremti kunigus“, – sakė G. Grušas.

Ši informacija – adresai – pateikiama parapijų interneto puslapiuose.

„Televizijos, radijo mišių transliavimas – būdas apsaugoti artimuosius. Vatikanas ragina nesumažinti maldų, o jungtis prie jų“, – sakė G. Grušas.

Numatytos birželio pabaigoje Jaunimo dienos Šiauliuose, prie Kryžių kalno, taip pat bus atidėtos.

Arkivyskupas atkreipė dėmesį, kad penktadienio vakarą popiežius teiks ypatingą palaiminimą „Urbi et Orbi“, kas paprastai daroma tik per Kalėdas ir Velykas. Popiežius taip sieks sustiprinti pandemijos paveiktus žmones. Palaiminimą 19 val. transliuos Lietuvos televizija.

Anot arkivyskupo, COVID-19 susirgusių kunigų Lietuvoje nėra, tačiau buvo tokių, kurie turėjo saviizoliuotis.

Jis sakė, kad tiek visi žmonės, tiek ir kunigai prisitaiko prie naujos situacijos. Kad būtų laužomos karantino sąlygos, anot G. Grušo, pasitaiko retai, tuomet duodamos pastabos.

Per laidotuves Mišios dabar vyksta dalyvaujant tik kunigui, o kapinėse sukalbama malda.

Pagrindiniai pasikeitimai trumpai

Didįjį penktadienį visuotinėje maldoje bus meldžiamasi už visus ligonius, mirusiuosius, medikus bei tuos, kurie yra pasimetę šios pandemijos akivaizdoje. Kryžiaus kelias viešai einamas nebus.

Velyknaktis pandemijos sąlygomis švenčiamas tik katedrose ir parapinėse bažnyčiose. Žiburių liturgijoje nebus kuriama Velykų ugnis, bet iškart uždegama Velykų žvakė, nevyks procesija. Liturgija vyks žmonėms nedalyvaujant, taigi ir suaugusieji Velyknakčio metu nebus krikštijami.

Velykų rytas ir diena. Velykų rytą 8 val. skambės bažnyčių varpai. Nevyks Velykų procesija, o Šv. Mišios bus aukojamos žmonėms nedalyvaujant. Tikintieji raginami dalyvauti velykinėse šv. Mišiose, naudodamiesi komunikacijos priemonėmis – Mišios bus transliuojamos per radiją, televiziją ar internetą iš Vatikano, vyskupijų katedrų ar parapijų.

Išpažintys. Velykinę išpažintį galima atlikti iki birželio 29 d., tad nebūtina skubėti ją atlikti iki Velykų. Bendros Atgailos pamaldos neorganizuojamos, tačiau tikintiesiems primenama apie tobulo gailesčio sužadinimą. Toks gailestis apima ir pasiryžimą atlikti sakramentinę išpažintį, kai tam vėl bus galimybė.

Sutvirtinimas ir Pirmoji komunija karantino metu neteikiami. Karantinui pasibaigus, bus nuspręsta dėl šių sakramentų teikimo tvarkos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi