Lietuvoje

2020.04.09 14:33

Nerimas dėl artėjančių rinkimų: baiminasi, kad procedūros nepritaikytos pandemijai

LRT.lt 2020.04.09 14:33

Visuomeninės nevyriausybinės organizacijos reiškia nerimą dėl pasirengimo rudenį vyksiantiems Seimo rinkimams. Anot jų, koronaviruso akivaizdoje svarbu užtikrinti saugius rinkimus, kadangi balsavimo metu gausiai būriuojamasi į rinkimų apylinkių patalpas, jos nėra nuolat dezinfekuojamos, o ir kitos balsavimo procedūros reikalauja kontakto su bendro naudojimo paviršiais ar įrankiais.

Lietuvoje tebesitęsiant karantinui, visuomeninės organizacijos kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą, Vyriausiąją rinkimų komisiją, Vyriausybės ir Seimo narius bei Lietuvos politines partijas reikšdami susirūpinimą dėl artėjančių Seimo rinkimų pasirengimo.

Organizacijos atkreipė dėmesį, kad įprastos balsavimo procedūros nėra pritaikytos saugiam dalyvavimui pandemijos rizikos metu. Specialiai nepasiruošus tokiam scenarijui gali kilti pavojus Lietuvos piliečių sveikatai, atgrasinti piliečių dalyvavimą ir sumenkinti pasitikėjimą šalies demokratijos procesais, teigiama kreipimesi.

„Kampanijų metu kandidatai daug laiko praleidžia keliaudami ir tiesiogiai bendraudami su visuomene, dalyvaudami viešuose debatuose. Balsavimo metu gausiai būriuojamasi į rinkimų apylinkių patalpas, kurios nėra nuolat dezinfekuojamos. Asmens identifikacija balsavimo vietoje gali kelti problemų, jei bus dėvimos apsauginės kaukės.

Likusi procedūra – pasirašymas registre, biuletenio užpildymas ir įmetimas į urną – taip pat reikalauja kontakto su bendro naudojimo paviršiais ar įrankiais. Sudarant sąlygas balsuojantiems iš namų, kurių dauguma patenka į padidintos rizikos grupes, taip pat būtų reikalingas specialus pasirengimas. Galiausiai, balsų skaičiavimas gali kelti pavojų rinkimų komisijoms ir stebėtojams“, – aiškina organizacijos.

Dėl esamos padėties neįprastumo ir situacijos neapibrėžtumo, raginama nedelsiant pradėti rengtis galimiems alternatyviems rinkimų kampanijų ir balsavimo scenarijams. Ypač svarbu iš anksto įvertinti alternatyvių sprendimų saugumą, skaidrumą ir praktiškumą šalies mastu, teigia kreipimosi autoriai.

Dokumente rašoma, kad būtina tinkamai įvertinti šaliai priešiškos dezinformacijos grėsmes ir užtikrinti efektyvią politinės reklamos socialiniuose tinkluose stebėseną, užtikrinti lygiateises bei sąžiningas kampanijų komunikacijos galimybes.

„Prašome Prezidentūrą, Vyriausybę ir VRK imtis iniciatyvos vertinti galimus Seimo rinkimų organizavimo scenarijus, pasitelkiant nepriklausomus ekspertus bei visuomenines organizacijas, stebėti pasiruošimo procesus ir užtikrinti sprendimų pagrįstumą, proceso skaidrumą bei visuomenės pasitikėjimą būsimų rinkimų procedūromis.

Prašome Vyriausybę ir Seimą užtikrinti tinkamus resursus ir teisinę bei įstatyminę bazę sklandžiam artėjančių rinkimų pasirengimui pagal aukščiausius demokratinių rinkimų standartus“, – prašo nevyriausybinės organizacijos.

Organizacijos taip pat išreiškia viltį, kad šių priemonių neprireiks, tačiau, ištikus tokiam atvejui, išankstinis pasiruošimas padės išvengti skubotų ir neparuoštų sprendimų prieš pat rinkimus. Toks išankstinis pasiruošimas leistų užtikrinti Lietuvos Respublikos piliečiams galimybę saugiai balsuoti rinkimuose ir sustiprinti pasitikėjimą demokratijos procesais.