Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.09 14:10

Veryga: savaitgalį pareigūnai dalins žmonėms apsaugines kaukes

spartins tyrimus dėl pasveikusiųjų, atnaujinta 16.14

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį pranešė, kad per Velykų savaitgalį Lietuvoje patruliuosiantys pareigūnai išdalins žmonėms 120 tūkst. apsauginių kaukių.

„Viena gera naujiena gyventojams yra ta, kad per šeštadienį, sekmadienį ir pirmadienį <...> pareigūnai išdalins 120 tūkst. veido kaukių gyventojams, kurie kažkur judės ar keliaus“, – spaudos konferencijoje teigė ministras.

Sveikatos apsaugos ministras: šventinį savaitgalį su artimaisiais bendraukite nuotoliniu būdu

„Nors tai santykinai nedidelis kiekis, tai bus praktinė, apčiuopiama pagalba tiems, kuriems tas priemonės įsigyti sudėtinga“, – pridūrė jis.

Nuo penktadienio vakaro įsigalios Vyriausybės įvestas draudimas lietuviams įvažiuoti į miestus ir miestelius, išskyrus kai kurias išimtis. Toks eismo ribojimas galios iki pirmadienio, jį užtikrins policija ir kiti pareignai.

Taip pat nuo penktadienio galios reikalavimas viešumoje devėti apsaugines kaukas. A. Veryga tvirtino, kad šis sprendimas yra gana lankstus ir leidžia veidą dengtis nebūtinai medicininėmis priemonėmis, bet ir skarele, šaliku ar kita panašia priemone.

Paklaustas, kaip prekybos centrai žada prieš Velykas riboti pirkėjų srautus parduotuvėse, A. Veryga teigė, kad parduotuvės tam pasiruošusios.

„Prekybos centrai ir patys imasi jau tam tikrų priemonių, kad apsaugotų ir savo darbuotojus, ir nesudarytų sąlygų ligai išplisti prekybos centre. Šis procesas jau vyksta, dauguma paradavimo vietų į tai labai atsakinai reaguoja.

Ateityje, kadangi svarstome apie galimybę, jeigu tikrai atsakingai elgsimės Velykų ilgąjį savaitgalį ir tikrai laikysime taisyklių, švelninti karantiną, matyt, atsiras įsipareigojimų prekybos tinklams nustatyti tam tikrą skaičių žmonių (viduje prekybos centro), kad gyventojų nesusirinktų daugiau, negu yra reikalinga“, – kalbėjo ministras,

Konkrečius sektorius ir paslaugų grupes, kurioms karantino sąlygos gali būti švelninamos, A. Veryga žadėjo pristatyti tik po Velykų.

Sieks nustatyti daugiau pasveikusiųjų

Sveikatos apsaugos ministras sakė, kad ketvirtadienį išplatins paraginimą šeimos gydytojams aktyviau siųsti asmenis, kuriems po koronaviruso diagnozavimo praėjo 14 dienų ir kurie nebeturi simptomų, tirtis dėl pasveikimo.

„Tokių, kuriems yra suėjęs dviejų savaičių terminas, yra daugiau nei 270. Norėtumėme paraginti, kad jie būtų aktyviai siunčiami išsitirti ir tada galėsime pasidalinti statistika, kuri, aš manau, įneš daugiau vilties ir pasitikėjimo sveikatos apsaugos sistema“, – teigė A. Veryga.

Kol kas nuo koronaviruso pasveikusiais oficialiai laikomi 8 asmenys.

Jis taip pat tvirtino, kad augant laboratorijų pajėgumams tirti koronaviruso mėginius, bus tiriami simptomų neturintys ir ne ligos židiniuose esantys medikai: „Pagal tam tikrą formulę kas savaitę bus išdalinamas mėginių kiekis, kuris bus paimamas medikams profilaktinių tyrimų tikslu“.

Ministras taip pat paskelbė apie patogesnes sąlygas dėl koronaviruso tirtis pareigūnams. Vidaus reikalų ministerijos medicinos centras bus atsakingas už centralizuotą jų mėginių priėmimą ir pristatymą į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro laboratoriją.

Anot Verygos, šiuo metu skubiai organizuojami pirkimai vaistams koronavirusui gydyti. Jie bus perduoti penkioms didžiosioms Lietuvos ligoninėms, o šios gautus medikamentus paskirstys kitoms jų teritorijoje veikiančioms įstaigoms.

Jis taip pat žadėjo, jog prislopinus koronaviruso plitimą ateityje bus organizuojami platesni visuomenės tyrimai, siekiant nustatyti tikrąjį ligos mastą šalyje.

Svarsto riboti medikų judėjimą tarp ligoninių

A. Veryga sakė, kad siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą tarp medikų svarstoma riboti jų judėjimą tarp ligoninių.

Anot ministro, viena priežasčių, kodėl Lietuvoje yra tiek daug COVID-19 susirgusių medikų, yra ta, kad jie dirba keliose gydymo įstaigose.

„Mūsų komanda dirba ir galvoja, kokius būtų galima pritaikyti mechanizmus, kad medikų judėjimas tarp keleto institucijų būtų mažesnis arba jo išvis nebūtų. Tai nėra lengvi sprendimai, bet jų yra ieškoma“, – tvirtino jis.

Pasak A. Verygos, daug medikų taip pat serga dėl ligoninėse pažeidžiamų infekcijų kontrolės reikalavimų.

Remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, pastaruoju metu COVID-19 kasdien nustatomas maždaug 20 medikų ar medicinos darbuotojų ir jie sudaro didelę dalį visų užsikrėtusiųjų.

Pagal centro statistiką, balandžio 6 dieną koronavirusas diagnozuotas 111 medikų ir medicinos darbuotojų, balandžio 7 dieną infekuotų sveikatos priežiūros darbuotojų jau buvo 135, tai yra 24 daugiau, o tą dieną pranešta apie 37 naujus užsikrėtimo atvejus.

Balandžio 8 dieną NVSC informavo, kad koronavirusas nustatytas 154 medikams, tai yra 19 daugiau nei prieš parą. Tą dieną iš viso paskelbta apie 32 naujus susirgimo atvejus.

Lietuvoje šiuo metu iš viso patvirtinti 955 koronaviruso atvejai, mirė 15 žmonių. Šalyje iš viso atlikti 32809 ligos tyrimai.

Vyriausybė trečiadienį dviem savaitėms pratęsė dėl koronaviruso plitimo grėsmės įvestą karantiną iki balandžio 27 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi