Lietuvoje

2020.04.09 23:59

Dvidešimt šeštoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

atnaujinta 14.47
LRT.lt, BNS, ELTA2020.04.09 23:59

Lietuvoje toliau tęsiasi Vyriausybės paskelbtas karantinas dėl koronaviruso COVID-19 grėsmės. Penktadienį šalyje identifikuoti 999 koronavirusu COVID–19 užsikrėtę asmenys, taip pat pranešta apie 22-ąją mirtį. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu Lietuvoje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 999; mirčių: 22.

– Karantinas šalyje pratęstas iki balandžio 27 d. imtinai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Nuolat atnaujinami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitikrinti galite čia.

– Svarbiausias pastarosios paros naujienas iš viso pasaulio skaitykite čia.

– Penktadienį pranešta, kad nuo koronaviruso COVID-19 Lietuvoje mirė 22 žmonės.

Patvirtinti 42 nauji atvejai

Kaip penktadienį ryte pranešė Sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvoje patvirtinti iš viso 999 koronaviruso atvejai. Marijampolės meras Povilas Isoda ketvirtadienį informavo, kad Marijampolės ligoninėje nustatyti dar 4 nauji koronaviruso atvejai.

Marijampolės ligoninėje koronavirusas nustatytas dar 4 asmenims – 2 ligoniams ir 2 darbuotojams (1 medicinos darbuotojas, 1 aptarnaujančio personalo). Iš viso tyrimai ligoninėje paimti iš 646 asmenų, atsakymų sulaukta 355 asmenų.

Penktadienį ryte taip pat pranešta apie 17-ąją mirtį. Asmuo mirė Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, priklausė rizikos grupei. Ketvirtadienį ministerija patvirtino žinią apie 16-ąją mirtį – viena iš iš koronaviruso Lietuvoje aukų tapo mokslininkė Elena Stankūnienė. Tai iš pradžių patvirtino Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), o vėliau ir Sveikatos apsaugos ministerija. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Serga beveik 150 medikų

Lietuvoje kas 9–10 dienų susirgimų COVID-19 padvigubėja, todėl, pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologės Daivos Razmuvienės, atsipalaiduoti nereikėtų. Ji LRT RADIJUI pasakojo, kad naujausiais duomenimis, Lietuvoje beveik 150 medikų nustatytas koronavirusas, daugiau nei tūkstantis – saviizoliacijoje.

„Serga šiandien 912 registruotų asmenų, tai izoliacijoje asmenų, kurie yra grįžę iš kitų šalių, ar turėjo Lietuvoje kontaktą (su sergančiuoju – LRT.lt), jų yra daugiau nei 10 tūkst., į juos galima įskaičiuoti ir medikus.

Medikų įregistruota beveik 150 susirgusiųjų ir tie medikai, kurie buvo kontakte su susirgusiais, jų vėlgi yra daugiau negu tūkstantis, taigi iš šio skaičiaus bus ir teigiamų atsakymų, todėl tas augimas infekuotų asmenų, jis tikrai dar po trupučiuką kils“, – teigė epidemiologė. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Prezidentas pasirašė pataisas dėl didesnių algų medikams

Šalies vadovas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo antradienį priimtas pataisas, kuriomis 60–100 proc. padidinti atlyginimai per karantiną koronaviruso židiniuose dirbantiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, įskaitant gydytojus rezidentus.

Kaip pažymima komentare, priklausomai nuo įstaigoje taikomos darbuotojų darbo apmokėjimo sistemos bus mokami nuo 60 iki 100 proc. priedai, atsižvelgiant į konkretaus sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojo atliekamų funkcijų pobūdį, sudėtingumą ir atsakomybės lygį, darbo krūvį ir veiklos mastą. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Savaitgalį bus dalinamos medicininės kaukės

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį pranešė, kad per Velykų savaitgalį Lietuvoje patruliuosiantys pareigūnai išdalins žmonėms 120 tūkst. apsauginių kaukių.

„Viena gera naujiena gyventojams yra ta, kad per šeštadienį, sekmadienį ir pirmadienį <...> pareigūnai išdalins 120 tūkst. veido kaukių gyventojams, kurie kažkur judės ar keliaus“, – spaudos konferencijoje teigė ministras. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Primename, kad nuo penktadienio viešose vietose kaukes dėvėti bus privaloma. Kaip teisingai dėvėti kaukes ir jas nusiimti, skaitykite čia.

Vilnius ruošiasi įvairiems epidemijos scenarijams

Vilniaus miesto savivaldybė pasiruošė trečiajam kovos su COVID-19 virusu žingsniui – ligoninių lovų skaičiaus plėtimui, jei to prireiktų. Sukurtas algoritmas, kokiu eiliškumu ligoniams, kuriems būtina intensyvi terapija, būtų atveriamos Vilniuje esančios gydymo įstaigos, o paskutiniame etape, jei prireiks – ir naujos laikinos ligoninės su 2000 lovų sukūrimas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pagal šį algoritmą planuojama, kad pirmoji kovos su COVID-19 virusu fronte ir toliau liks Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos (VULSK). Antrajame etape, užsipildžius VULSK, ligoniai būtų kreipiami į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę (RVUL) Lazdynuose ir M. Marcinkevičiaus ligoninę.

Kai pastarosios ligoninės užsipildytų 75 proc., trečiajame etape būtų įtraukiamos papildomos VULSK ir RVUL ligoninių pajėgos, taip pat pajungtos kitos Vilniaus regiono ligoninės – Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, S. Kudirkos ligoninė Alytuje, Ukmergės ligoninė bei sukuriama laikina ligoninė Vilniuje. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Greitu metu šalies sienos nebus atidarytos

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako kol kas nematanti galimybių atidaryti šalies sienų nei Lietuvos piliečiams, nei užsieniečiams.

„Kol kas nematome galimybių atidaryti sienų. (...) Tikrai artimiausiu metu niekas nekeliaus – nei Lietuvos piliečiai, nei užsieniečiai. Nesitikime, kad greitai bus ta galimybė ir sienos bus atvertos, nes taip pat vertiname, kaip elgiasi kaimyninės valstybės. Kol kas tokių signalų, kad jie planuoja atidaryti sienas, nėra“, – „Žinių radijui“ aiškino vidaus reikalų ministrė. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Šiemet brandos egzaminai vyks

Brandos egzaminų sesija šiemet prasidės nuo birželio 22 d., skelbia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Brandos egzaminų vykdymo grafikas, priėmimo į aukštąsias mokyklas datos, reikalingos teisės aktų korekcijos bus derinamos šiandien vyksiančiame planavimo grupės posėdyje.

„Brandos egzaminai vyks nuo šių metų birželio 22 d. Šis sprendimas priimtas atsižvelgus į aukštųjų mokyklų, bendrojo ugdymo mokyklų, Lietuvos moksleivių ir studentų sąjungų atstovų, švietimo ekspertų, ministerijos ir Vyriausybės specialistų siūlymus. Jie teikti prieš maždaug dvi savaites sudarytoje planavimo grupėje.

Kaip ir sakėme, sprendimas negali būti vienpusis, o, priešingai, apsvarstytas visų, kuriuos paliečia egzaminų vykdymo klausimas. Vyravo argumentuota pozicija neatsisakyti egzaminų, tai galima suprasti. Dėkoju jos nariams už atliktą darbą. Kviečiu abiturientus ramiai ruoštis būsimiems egzaminams“, – išplatintame ministerijos pranešime cituojamas švietimo, mokslo ir sporto ministras dr. Algirdas Monkevičius. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Paskelbė Seimo rinkimų datą

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pasirašė dekretą, kuriuo skelbia, kad eiliniai Seimo rinkimai šiais metais vyks spalio 11 dieną, rašoma pranešime.

„Politinė kampanija šįkart startuoja neįprastai – griežtų masinių susirinkimų ir renginių ribojimų sąlygomis. Tačiau tolesnė jos eiga labiausiai priklausys nuo to, kaip mums visiems seksis pažaboti koronaviruso plitimą. Tikiu, kad Seimo rinkimai rudenį vyks mums įprastu ritmu“, – sakė šalies vadovas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Sugriežtino paskolų išdavimo tvarką

Nekilnojamojo turto rinkos atstovai teigia, kad karantino laikotarpiu bankai ėmė griežtinti būsto paskolų išdavimo sąlygas: už paskolas antrajam būstui esą staiga pareikalauja dvigubai didesnio pradinio įnašo. Smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai piktinasi, kad bankai ir visai nebeskolina. Bankų asociacija teigia, kad saugo klientus nuo išaugusios rizikos.

Masinės statybos Vilniuje – jau praėjusio bumo ženklas. 2019-ieji būsto rinkai buvo geriausi per dešimtmetį; o jau šių metų kovo mėnesį vien Vilniuje parduota 3,5 karto mažiau butų nei vasarį. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Valstybės pagalbos sulauks daugiau įmonių

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad papildė įmonių, kurioms be prašymo taikomos mokestinės pagalbos priemonės dėl COVID-19, sąrašą, dabar jame daugiau kaip 50 tūkst. įmonių.

Sąraše esančios įmonės automatiškai, be prašymo, atleidžiamos nuo delspinigių, joms nebus pradėti mokesčių išieškojimo veiksmai, rašoma pranešime. Analogiškos pagalbos priemonės galioja ir socialinio draudimo įmokoms. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Gitanas Nausėda pasirašė pataisas dėl subsidijų darbdaviams

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pasirašė Užimtumo įstatymo pataisas, pagal kurias darbdaviai galės gauti 90 proc. arba 70 proc. darbuotojų atlyginimų dydžio valstybės subsidijas, kai dėl karantino skelbiamos jų prastovos.

„Prezidentas tikisi, kad šios priemonės bus pradėtos taikyti nedelsiant ir jau artimiausiu metu sudarys galimybes verslo, nevyriausybinio sektoriaus ir kitoms organizacijoms išlaikyti darbuotojus ekstremalios situacijos ir karantino metu“, – BNS sakė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.