Lietuvoje

2020.04.09 13:13

Vilnius dėl koronaviruso testuos visus medikus – per 2 paras ketinama patikrinti 400 darbuotojų

atnaujinta 16.05
LRT.lt 2020.04.09 13:13

Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė dėl COVID-19 viruso testuoti rizikingiausią ir svarbiausią grupę – medikus. Toks sprendimas Vilniaus ekstremalių situacijų operacijų centre priimtas įvertinus tai, kaip greitai sveikatos apsaugos įstaigos tampa viruso plitimo židiniais, bei tikintis, kad testavimas padės laiku apsaugoti tiek medicinos įstaigų personalą, tiek pacientus, teigiama savivaldybės pranešime.

Ketvirtadienį pradedami testuoti trijų Vilniuje veikiančių ligoninių darbuotojai – M. Marcinkevičiaus, Šv. Roko ir Vilkpėdės ligoninės. Šios įstaigos pirmos testuojamos todėl, kad jose, jei atsirastų virusas, pasekmės būtų pačios skaudžiausios. Testuoti kviečiami ne tik medikai, bet ir visas šiose ligoninėse dirbantis ir su viruso rizika susiduriantis personalas.

„Pasirūpinome apsaugos priemonėmis, kurių jau esame nupirkę ir po artimiausio pristatymo turėsime laikotarpiui iki birželio 1 dienos. (...) Daug kartų kartotas mūsų prašymas testuoti visus medikus pagaliau sulaukė pritarimo. Pritarimas gautas trečiadienį vėlai vakare, ir testavimo jau ėmėmės nedelsiant. (...) Pradedame nuo trijų ligoninių, vėliau įtrauksime ir kitas”, – teigė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Medikų testavimui puikiai tinka jau veikiantys mobilieji punktai, todėl jau ketvirtadienį startuojame su trimis ligoninėmis. Kalbėjausi su pagrindinėje fronto linijoje esančių Santaros klinikų vadovu, jie savo medikus testuoja vidinėje laboratorijoje, todėl mes įtraukėme kitas įstaigas”, – sakė R. Šimašius.

Pasak mero, savivaldybės komanda susitarė su karštąja linija 1808, kad ji būtų naudojama ir medikų registracijai, o pastarieji bus nukreipti į vieną iš trijų mobiliųjų testavimo punktų Vilniuje, veikiančių Savanorių, V. Gerulaičio ir Rato (prie Valakampių paplūdimio) gatvėse.

Šiuose punktuose šiuo metu mėginiai imami kas 5 minutes, per parą galima surinkti 450 mėginių. Pastaruoju metu punktų užimtumas buvo minimalus – vos 1 iš 9 pamainų buvo apkrautos. Tačiau vos paleidus medikų registraciją, užsipildė dar 4 pamainos, kas rodo pačių medikų norą tirtis dėl viruso.

Vilniuje per dvi paras ketinama patikrinti 400 medicinos įstaigų darbuotojų: tikrins ir valytojus, ir vairuotojus

„Mūsų mobiliuosiuose punktuose, kurie, deja, nėra iki galo apkrauti, nes algoritmas dar yra gana griežtas, turime laisvų vietų ir tikrai norėtume išnaudoti medikų testavimui. Kaip tik yra gautas leidimas, būtent slaugos ligoninių medikus pirmiausia šiandien visur testuojame. Iš esmės jau užpildyti punktai, apie pora šimtų medikų šiandien bus testuojama“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Testuojame medicinos įstaigų darbuotojus – visus, kurie turi kontaktą su ligoniais ir tarpusavyje. Ir valytojos, ir vairuotojai, visi, kas turi kontaktą“, – pridūrė jis.

Anot jo, ateityje į tyrimus planuojama įtraukti visų medicinos įstaigų darbuotojus.

„Visas gydymo įstaigas planuojame tirti, tiesiog dėliojame pagal eiliškumą, kuriose yra rizika didžiausia. Didžiausia rizika iki šiol buvo Santaros klinikose, kadangi ten važiuoja žmonės, kurie užkrėsti koronavirusu. Kita rizika buvo slaugos ligoninėse.

Lygiai taip pat Lazdynų ligoninė yra aktuali ir Antakalnio klinikinė ligoninė, nes joje irgi buvo pora atvejų, kur buvo pristatyti žmonės visiškai dėl kitų problemų, bet kyla įtarimas dėl koronaviruso, ir natūralu, kad iškart, kai yra didelis žmonių judėjimas, yra didelė rizika. Juolab dalis gydytojų ten gali būti panaudojami, jei ateis didžioji banga (viruso protrūkio – ELTA)“, – sakė R. Šimašius.

Planuojama, kad penktadienį jau bus atlikti testai 400 medicinos įstaigų darbuotojų.