Naujienų srautas

Lietuvoje2015.10.11 16:51

Nuo uolos ant uolos šokinėjantys irbiai nesukelia jokio garso

Irbiai, kitaip vadinami snieginiais leopardais, – vieni pavojingiausių gyvūnų, laikomų Lietuvos zoologijos sode. Nuo šių plėšrūnų nepasislėpsi net medyje. Vienas šuolis – ir jie jau keli metrai nuo žemės. Be to, šie gyvūnai šokinėja taip tyliai, kad nuo uolos ant uolos stryksinčio snieginio leopardo žmogaus ausis negalėtų užfiksuoti.

Snieginiai leopardai – gamtoje, deja, nykstantys gyvūnai, kuriuos galite išvysti Lietuvos zoologijos sode, dalyvaujančiame Snieginių leopardų išsaugojimo programoje. Jie yra tylūs ir vikrūs plėšrūnai, išsiskiriantys skvarbiu žvilgsniu ir ypač gražiu kailio piešiniu.

Wikimedia Commons nuotr.

Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėja Angelė Grebliauskienė pasakoja, kad šie gyvūnai yra įtraukti į Tarptautinę raudonąja knygą. Ji džiaugiasi, kad Lietuvos zoologijos sodas snieginių leopardų turi net tris.

„Doko, kuris yra patinas, atvykęs iš Prancūzijos, turi dvi damas. […] Serko atvykusi iš Maskvos zoologijos sodo. Jai yra ketveri metai. Doko taip pat yra ketveri metai. Visai nesenai, prieš kelias savaites, atvyko mūsų dar viena patelė iš Suomijos. Ji yra gimusi 2013 metais ir jos vardas yra Venla“, – teigia moteris.

Plėšriųjų gyvūnų prižiūrėtojas Arūnas Pranaitis snieginius leopardus aplanko kasdien ir net po kelis kartus. Gyvūnai jį pasitinka įvairiai. O kaip jis bus pasitiktas, pasak vyro, labai priklauso nuo šių Lietuvos zoologijos sodo augintinių nuotaikos.

„Jei gera nuotaika, tai labai patinka, kai aplankau. Tada mane pasitinka, šokinėja. O jei būna nekokios nuotaikos, guli, ir jo net nepašnekinsi. Jei būna labai geros nuotaikos, prieina, tada jį gali ir pakasyti. Tai, žinoma, darome tik mes. Bet tai – retas atvejis, kad gyvūnas būtų labai geros nuotaikos ir patenkintas“, – sako A. Pranaitis.

Wikimedia Commons nuotr.

Atėję į zoologijos sodą, laikykitės nuo tokių gyvūnų atokiai. Iš tikrųjų snieginiai leopardai – labai pavojingi. Jie lengvai galėtų mirtinai sužaloti žmogų, nes gamtoje medžioja ir gerokai už save stambesnius gyvūnus. A. Grebliauskienė sako, kad jų augintinis Doko yra tikras medžiotojas – toks, kokie gyvena gamtoje.

„Snieginiai leopardai gamtoje yra prisitaikę gyventi aukštuose kalnuose, kur jau yra mažai plėšrūnų, kur gyvena tik snieginiai leopardai. Jie gaudo kalnų ožius arba kalnų avinus, ir jų visas kūnas yra tiesiog tam pritaikytas: kai šokinėja nuo uolos ant uolos, nėra nė garso. Žmogaus ausis visiškai neužfiksuoja šio garso. Jų klausa yra apie du kartus geresnė nei žmogaus, o regėjimas naktį yra šešis kartus geresnis nei žmogaus“, – pasakoja A. Grebliauskienė.

A. Pranaičio teigimu, iš visų Lietuvos zoologijos sode gyvenančių didžiųjų kačių leopardai yra aršiausi. „Sakyčiau, kad tai yra aktyviausias plėšrūnas. Leopardai yra aršiausi. Jie turi būti budrūs. Tarkime, tigrai, liūtai yra kitokie“, – tvirtina plėšriųjų gyvūnų prižiūrėtojas.

Lietuvos zoologijos sode snieginiai leopardai kasdien gauna po 4 kg mėsos. Pasak A. Pranaičio, šie gyvūnai maitinami arkliena ir jautiena. Kiauliena, anot plėšriųjų gyvūnų prižiūrėtojo, jiems yra per riebi.

AFP/Scanpix nuotr.

„Tas prancūzas Dokas, sakyčiau, labai išradingas. Tai matyti, tarkime, kai maistą dedame. Kaip aš sakau, tai – mąstantis gyvūnas, ne bandos gyvūnas. Jis galvoja, ką daro, o pagalvojęs tikrai pasiekia savo tikslą. Kitos patelės – truputį baikštesnės, nėra veiklios moterys“, – šypteli A. Pranaitis.

Jis prasitaria, kad snieginiai leopardai iš visų Lietuvos zoologijos sode esančių plėšrūnų jam patinka bene labiausiai.

„Gal dėl to, kad jie – kaip katės. Man patinka jų plastiškumas, gracija, kailis. Ir jie mus tikrai atpažįsta. Jei einame pro šoną, net jei bus daug žmonių, jie tikrai pakels galvą ir pažiūrės į mus“, – tikina vyras.

A. Grebliauskienė labai laukia to meto, kai snieginiai leopardai atsives jauniklių, tačiau tai gali užtrukti.

„Tai vieni iš tų gyvūnų, kurie sunkiai sudaro porą ir sunkiai veisiasi. Zoologijos sodo istorijoje nuo sodo įsikūrimo yra gimę 23 snieginiai leopardai“, – teigia Zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėja.

Jos žodžiais, šią rūšį išvesti yra prestižo reikalas. „Gamtoje šie gyvūnai nyksta, jie yra reti, norisi prisidėti. Gal kada nors jie bus grąžinami į gamtą, gal jų bus daugiau. Norisi atiduoti duoklę gamtai“, – sako A. Grebliauskienė.

AFP/Scanpix nuotr.

Kaip atrodo Lietuvos zoologijos sode auginami snieginiai leopardai, žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Mūsų gyvūnai“ reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi