Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.08 19:27

Klaipėdos ligoninės patikrinimo išvados: koronaviruso išplitimas iš dalies susijęs su reikalavimų nesilaikymu

Grubliauskas: patikrinimo aktą turi vertinti specialistai

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį spaudos konferencijos metu teigė, kad ministerijos inicijuoto patikrinimo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) metu surinkta medžiaga jau yra perduota prokuratūrai. Patikrinimo išvadose rašoma, kad koronaviruso išplitimas tiek tarp pacientų, tiek tarp ligoninės darbuotojų yra iš dalies susijęs su infekcijų kontrolės reikalavimų nesilaikymu.

Anksčiau A. Veryga sakė, kad KUL nustatyta daug infekcijų kontrolės pažeidimų: buvo daug rizikos užsikrėsti personalui ir pacientams, taip pat skyrėsi ligoninės pateikiami duomenys dėl jau užsikrėtusių. Ligoninės vadovas Vinsas Janušonis buvo kaltinamas, kad netinkamai organizuoja darbą, neva dėl to koronavirusas išplito.

„Dėl vadovo mes jokių veiksmų imtis negalime – šios įstaigos steigėja yra savivaldybė. Tik ji ir gali priimti sprendimus, susijusius su vadovu. Mes savo tyrimo medžiagą esame perdavę prokuratūrai, kuri ir spręs, ar yra pagrindas, ar nėra jo pradėti kažkokį tyrimą bei įvertinti vadovo veiksmus ir atsakomybę“, – trečiadienį tvirtino A. Veryga.

Pažeidžiami higienos reikalavimai, teikiami netikslūs duomenys

Atlikto patikrinimo išvadas antradienį paviešino portalas atviraklaipėda.lt. Išvadose rašoma, kad anoniminiai pareiškėjai skundėsi, jog ligoninėse trūksta apsaugos priemonių, nesureguliuoti darbuotojų srautai, netinkamai tvarkomos medicininės atliekos.

Patikrinimo metu nustatyta, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) gavo ne visą informaciją apie galimus medikų ir pacientų kontaktus – pagal ligoninės pateiktus duomenis, koronavirusas buvo nustatytas 43 darbuotojams, tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis – 24.

Patikrinimo dokumente teigiama, kad duomenis apie personalą ir pacientus, turėjusius kontaktą su užsikrėtusiais asmenimis, NVSC Klaipėdos departamentui ligoninė pateikė neišsamius, pateikė ne laiku arba visai nepateikė.

Patikrinimo išvadose rašoma, kad KUL pažeidžiami higienos normos reikalavimai, o koronaviruso išplitimas tiek tarp pacientų, tiek tarp ligoninės darbuotojų yra iš dalies susijęs su infekcijų kontrolės reikalavimų nesilaikymu. Teigiama, kad Neurologijos skyriuje nesureguliuoti darbuotojų srautai – neaišku, kur apsirengia personalas, kur nusirengia asmenines apsaugos priemones, nėra rankų antiseptiko.

„Švarūs ir panaudoti rūbai toje pačioje patalpoje, blogai sužymėtos talpos, nėra talpų prie palatų, kuriose yra sąlytį turėję asmenys. Palatose ligoniai guli po 1–4.

Personalo srautai, skyrių perkėlimai, valymo paslaugos, dauguma šiame skyriuje gulintys pacientai yra kontaktiniai asmenys (kontaktų sąrašai nepateikti), su visais turi būti elgiamasi kaip su COVID-19 (pacientais – LRT.lt), turi būti naudojama visai kita apsauga – nenaudojamos tinkamos AAP arba nesilaikoma režimo“, – rašoma patikrinimo dokumente.

Ligoninei rekomenduojama nedelsiant sustabdyti naujų pacientų, besikreipiančių dėl būtinosios pagalbos, priėmimą 1 korpuse, atskirti slaugos skyriaus personalo įėjimą nuo onkologinių skyrių personalo įėjimo, išretinti pacientus, kad palatose gulėtų po vieną.

KUL taip pat nurodoma Klaipėdos NVSC departamentui pateikti informaciją visiems pacientams, kuriems nustatytas koronavirusas ir užtikrinti informacijos teikimą, pateikti visų susirgusių žmonių kontaktinius sąrašus, pacientų judėjimo maršrutus ir kita.

Grubliauskas: dokumentą turi vertinti specialistai

Uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas sako, kad Klaipėdos universitetinės ligoninės patikrinimo aktą turi vertinti specialistai, taip pat jis svarsto, kad gali egzistuoti ir kitas dokumentas.

„Specialistai turi vertinti, ne aš – vienas dalykas. O kitas aspektas – aš nežinau, kokia medžiaga ar tos patikrinimo išvados, kurios, kaip suprantu, yra atiduotos prokuratūrai, ar tai yra tas pats dokumentas, ar yra kitas dokumentas“, – BNS trečiadienį sakė uostamiesčio vadovas.

„Nežinau, ar tai ta pati medžiaga, išvados ir informacija, kuri, anot ministro, perduota prokuratūrai“, – teigė V. Grubliauskas.

Jis ketvirtadienį su savivaldybės taryba ketina aptarti situaciją Klaipėdos ligoninėje, taip pat bus aptartas ir paviešintas dokumentas.

„Kitokio neturime. Tai būtų labai gerai sužinoti iš ministro tiesiai ir nevyniojant į vatą, ar tai tas dokumentas, ar yra kažkas kito, nes dabar šiuo metu ta informacija yra prieštaringa“, – sakė meras.

„Čia nėra noras kažką išgelbėti“, – pridūrė jis.

Praėjusios savaitės pabaigoje dėl infekcijų kontrolės pažeidimų sustabdyta didelės dalies Klaipėdos universitetinės ligoninės skyrių veikla. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga užsiminė, jog dėl nustatytų pažeidimų svarstoma kreiptis į teisėsaugą.

Ligoninės steigėja yra Klaipėdos miesto savivaldybė. Miesto meras anksčiau yra sakęs, jog sprendimai dėl ligoninės vadovų atsakomybės galės būti priimti susipažinus su ministerijos išvadomis bei ketvirtadienio posėdyje išklausius ligoninės vadovą.

A. Veryga pirmadienį pranešė, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje buvo kilę daug rizikos tiek personalui, tiek pacientams užsikrėsti, tinkamai neorganizuota infekcijų kontrolė.

Ministro teigimu, nesutapo Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui ir į ligoninę nuvykusiems ekspertams pateikti duomenys dėl užsikrėtusio personalo ir pacientų, neužkirstas kelias kontaktuoti darbuotojams, dirbusiems su infekuotais pacientais ir nedirbusiems su jais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi