Lietuvoje

2020.04.08 16:22

Atviras laiškas gyventojams: slaugytoja prašo visų per šventes likti namie

LRT.lt 2020.04.08 16:22

Tiesiogiai su koronavirusu užsikrėtusiais pacientais dirbanti slaugytoja Vera Gerasimčik-Pulko atvirame laiške atskleidė, su kokiais iššūkiais susiduria šios srities darbuotojai ir prašo gyventojų laikytis karantino taisyklių – tai yra vienintelis kelias infekcijai įveikti, po kurios gyvenimas grįš į įprastas vėžes, o medikai vėl galės apkabinti savo artimuosius.

Paviešinti laišką asmeninėje „Facebook“ paskyroje medikę paskatino neatsakingi gyventojų pareiškimai, kaip jiems nusibodo karantinas, kai kurie jų net tikino, kad virusas esą yra išgalvotas ir nuo jo saugotis nereikia.

Slaugytoja, dirbanti su užsikrėtusiais COVID-19 asmenimis, mato, kokį pavojų infekcija kelia jų sveikatai. Su infekcija kovojanti medikų komanda kasdien dirba iki išsekimo ribos, užsikrėtusių COVID-19 pacientų šalies intensyvios terapijos skyriuose skaičius auga. Šiandien situacija šalyje valdoma, kad tokia išliktų ateityje – medikė prašo visų susitelkimo.

„Nuotraukoje esu su skafandru, respiratoriumi ir apsauginiu skydeliu, nes akiniai dar labiau rasoja ir nežmoniškai spaudžia, nors kartais reikia ir jų, kai tenka atlikti ypač rizikingas procedūras. Skydelis jau aprasojęs, sunku kvėpuoti, labai karšta, silpna, didelis nuovargis, sunku blaiviai mąstyti... Visa tai išgyvena kiekviena iš mūsų, dirbančių su COVID-19 užsikrėtusiais intensyviosios terapijos skyriuje. Tai ne filmas, o mūsų dabartinė realybė.

Išbūti skafandre bent valandą su kauke ir geriausiu atveju apsauginiu skydeliu, nes akiniai žiauriai spaudžia ir rasoja, yra iššūkis. Žiauriai trūksta oro, karšta taip, kad net darosi silpna, bet turi dirbti, išlaikyti budrumą ir būti labai atsargi, nes nuo tavo veiksmų priklauso žmogaus gyvybė bei tavo pačios saugumas. Mažiausiai 4 valandos darbo su pilna apsaugos amunicija. Negali gerti, valgyti, eiti į tualetą, įkvėpti gryno oro. Kenti ir lauki, kada ateis laikas ir tave pakeis kolegė, kuri leis tau šiek tiek pailsėti. Ir tu vėl turėsi rengtis, ir vėl dirbti, ir melstis, kad ištvertum. O po budėjimo jautiesi klaikiai pavargusi, dar ilgai galvoji, kaip vis dėl to gera įkvėpti gryno oro! Tai yra laimė!“ – rašo V. Gerasimčik-Pulko.

Artėjančios šv. Velykos medikams kelia nerimą – tai yra itin didelė pagunda gyventojams numoti ranka į griežtus karantino ribojimus ir keliauti lankyti seniai nematytų giminaičių.

„Patikėkit, kaip aš norėčiau būti per Velykas su savo šeima, su tėvais, aplankyti visus, kuriuos labai myliu, apkabinti ir išbučiuoti savo vyrą ir vaikus. Labai visų pasiilgau, bet dar labiau noriu visus apsaugoti.

Mama pasiilgo, greitai mano gimtadienis, bet neleidžiu jai atvažiuoti, nes saugau ją ir nenoriu, kad ji sirgtų. Kadangi gyvenu netoli, pasiėmiau kaukę, įdėjau mamai lauktuvių ir nuėjau trumpam. Bendravom neilgai, lauke, per atstumą. Taip pat per atstumą bendrauju su savo šeima, vyru ir vaikais. Daugiau leisti sau negalėjau, nors labai pasiilgau.

Aš paskutinį kartą apkabinau savo vyrą ir vaikus prieš pirmą budėjimą su užkrėstais pacientais. Daugiau negaliu sau to leisti, nes nežinau, ar neteks gailėtis, jeigu pasirodys, kad tuo metu manyje buvo virusas. Saugau save, kad neužsikrėsčiau, saugau savo artimuosius, svetimus žmones. Esu maksimaliai atsargi ir linkiu ir Jums pagalvoti apie tai ir dar kurį laiką pabūti namie, kol viskas pasibaigs. Nes jeigu to nedarysit, tai mes, medikai, taip pat turim labai ribotus resursus“, – tikina V. Gerasimčik-Pulko.

Šiuo laišku slaugytoja siekia tik vieno – paraginti šalies gyventojus šventiniu laikotarpiu likti namuose ir taip saugoti save, artimuosius, kaimynus. Kartu tai bus pati didžiausia padėka su infekcija kovojantiems medikams.

„Kiekviena diena – išbandymas. Kai nesu darbe, meldžiuosi už savo kolegas, kad visi būtų sveiki, kad įveiktų visus sunkumus ir išbandymus. Padėkit mums visi, likdami per šventes namie.

Norit nuvežti lauktuvių tėvams – palikit prie durų maišiuką su rašteliu ir paaiškinkit, jog negalit būti kartu, nes mylit ir norit dar daug metų švęsti su jais Velykas ir kitas šventes. Saugokit vieni kitus, likit namie, pabendraukit telefonu arba lauke didesniu atstumu, palaukit, kol pasibaigs karantinas! Taip padėsit ir mums ištverti, padėti didesniam skaičiui susirgusiu ir Jūsų artimieji bus sveiki“, – ragina V. Gerasimčik-Pulko.