Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.08 19:54

Koronavirusu užsikrėtė GMP vairuotojas, izoliavosi 4 brigados, bet priemokų jiems klausimas lieka politiniu ginču

Vilniaus greitosios medicinos pagalbos (GMP) vairuotojui nustatytas koronavirusas, izoliuotis priverstos 4 greitosios pagalbos brigados. Vairuotojui infekcija nustatyta pirmadienį, bet iki šiol išlieka neaišku, ar antradienį Seime numatytų algų priedų sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams sulauks tie patys vairuotojai, valytojos ir kitas panašus personalas, valdantiesiems atsisakius juos išvardyti įstatyme.

Greitosios pagalbos medikams – greitieji testai

Šiuo metu yra izoliavęsi 8 greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Vienam jų po patikrinimo mobiliajame punkte nustatyta koronaviruso infekcija. Vairuotojas blogai pasijuto ketvirtadienį, penktadienį jau nėjo į darbą, pirmadienį gautas teigiamas tyrimo dėl koronaviruso atsakymas.

Anot Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties vadovo Zdislavo Skvarciany, su vairuotoju kontaktavusiems greitosios pagalbos medikams dėl koronaviruso atlikti greitieji testai. Visų atsakymai neigiami, tačiau vis tiek į darbą neina, liko izoliuotis namie.

Anot Vilniaus greitosios pagalbos vadovo, šiuo metu brigadų dirba tiek, kiek įprastai, nes dalis darbuotojų turėjo grįžti iš atostogų.

Taip pat greitieji testai atlikti ir kitiems greitosios medicinos pagalbos darbuotojams, visų atsakymai neigiami. Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai nebuvo nukreipti, kad jų tyrimus atliktų laboratorijos.

Pacientų neinformavo

Užsikrėtęs greitosios pagalbos vairuotojas dirbo dispečerinėje Šeškinės poliklinikoje, kuri dėl pasklidusio koronaviruso uždaryta. Poliklinikos patalpose buvo likusios budėti tik greitosios pagalbos brigados. Greitosios pagalbos darbuotojai dabar svarsto, kad užkratą vairuotojas esą galėjo pasigauti ir Šeškinės patalpose.

Kaip sakė Z. Skvarciany, su pacientais, kuriuos galbūt į ligoninę arba iš jos vežė koronavirusu užsikrėtęs vairuotojas, susisiekta nebuvo. „Čia yra Visuomenės sveikatos centro pareiga, kai paklaus mūsų duomenų, mes viską pateiksime“, – sakė Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas.

Iki vėlaus antradienio vakaro kontaktų su koronavirusu užsikrėtusiu vairuotoju visuomenės sveikatos specialistai nebuvo paprašę.

Įžvelgė manipuliaciją

„Pagaliau! Šiandien skubos tvarka, nepaisant praėjusiame Seimo posėdyje dėl opozicijos manipuliacijų patirto fiasko, po svarstymo metu vykusių aštrių diskusijų 120 balsų vienbalsiai buvo priimtos mano ir mano kolegos Dariaus Kaminsko parengtos Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis karantino metu gerinamos sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų socialinės garantijos netekto darbingumo atveju ir didinami darbo užmokesčio priedai dirbant ypač pavojingomis sąlygomis“, – savo socialinių tinklų paskyroje parašė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

„Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausantiems darbuotojams, įskaitant gydytojus rezidentus, dirbantiems ypač pavojingomis sąlygomis, infekcijos židiniuose (priklausomai nuo įstaigoje taikomos darbuotojų darbo apmokėjimo sistemos) bus mokami nuo 60 iki 100 proc. priedai, atsižvelgiant į konkretaus sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojo atliekamų funkcijų pobūdį, sudėtingumą ir atsakomybės lygį, darbo krūvį ir veiklos mastą“, – rašoma Seimo pranešime.

Taip pat rašoma, kad Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimais nustatyta minimali, tai yra ne mažesnė nei 24 Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos valstybės biudžeto lėšų, suma, kuria karantino laikotarpiu bus draudžiami infekcijos židiniuose dirbantys darbuotojai.

Seimo narys Justas Džiugelis A. Kubilienės parengtose pataisose sako įžvelgęs bandymus manipuliuoti, todėl teikė atskiras įstatymo pataisas. 47 balsavus už, 31 susilaikius, 35 balsavus prieš, J. Džiugelio teiktos pataisos nebuvo priimtos. „Registravau pataisas, kurios įpareigotų priedus prie atlyginimų mokėti ne tik medikams, bet ir visiems su COVID-19 kovojantiems darbuotojams – kai kuriems rezidentams, greitosios pagalbos vairuotojams, koronaviruso židiniais tapusiose medicinos įstaigose dirbančioms valytojoms ir t. t. Be šių žmonių pasiaukojamo darbo gydytojų rankos būtų surištos. Gaila, bet Seime pataisa nebuvo priimta. Tai reiškia, kad į pirmose karo su koronavirusu eilėse kovojančius žmones buvo tiesiog numota ranka“, – savo socialinio tinklo paskyroje parašė Seimo narys.

Anot jo, valdančiųjų partijos atstovų parengtos ir priimtos įstatymo pataisos žemos kvalifikacijos, tačiau medikų komandoje ypač reikalingiems žmonėms, tokiems kaip valytojai, priedai galės būti mokami arba nemokami, spręs gydymo įstaigų administracija. Taip pat priedų įstatymo pakeitimas neįpareigoja mokėti greitosios medicinos pagalbos vairuotojams. Ar jiems bus mokami priedai, priklausys nuo individualaus sveikatos įstaigos administracijos sprendimo.

Pasak J. Džiugelio, įstatymo pataisose nurodoma, kad priedai privaloma tvarka turi būti mokami sveikatos priežiūros paslaugas teikiantiems asmenims. „Akivaizdu, kad nei valytoja, nei vairuotojas sveikatos priežiūros paslaugų neteikia, jie bus priklausomi nuo administracijos geros valios. Valdantieji parodė, kad jie nėra apačių atstovai“, – sakė J. Džiugelis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23