Lietuvoje

2020.04.08 11:30

Veryga apie koronaviruso situaciją: šiuo metu Lietuvoje yra 21 sunkios būklės pacientas

atnaujinta 13.39
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.08 11:30

Trečiadienio ryto duomenimis, Lietuvoje nustatyti 32 nauji koronavirusu infekuoti asmenys, o bendras sergančių žmonių skaičius perkopė 900 ribą. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį pranešė, kad šiuo metu Lietuvoje yra 21 koronavirusu užsikrėtęs asmuo, kurių būklė yra sunki.

„Šiuo metu turime 134 diagnozuotus COVID-19 pacientus, kurie gydomi stacionare. 13-ka iš jų yra reanimacijoje su deguonimi, 8 yra reanimacijoje su dirbtine plaučių ventiliacija. Jeigu sudėti tuos du skaičius, tai turime 21 sunkų pacientą, taip pat turime 32 pacientus su deguonies kaukėmis ne reanimacijoje ir likę yra be deguonies kaukių“, – trečiadienį spaudos konferencijos metu sakė A. Veryga.

Kaip informuoja Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), iš viso šiuo metu šalyje patvirtinta 912 koronaviruso atvejų.

Per antradienį ištirti 2208 asmenys.

Antradienio duomenimis, Lietuvoje iš viso yra mirę 15 žmonių, kuriems buvo nustatytas koronavirusas, aštuoni pacientai pasveiko.

Sukritikavo savivaldybes, įpareigos reaguoti 24 valandas per parą

A. Veryga spaudos konferencijos metu priminė, kad medicinos įstaigas, kitas institucijas vis pasiekia naujos apsaugos priemonių siuntos. Tiesa, kaip pastebėjo sveikatos apsaugos ministras, kai kurios savivaldybės apsaugos priemonių negalėjo priimti, nes šios buvo atsiųstos, pasibaigus savivaldybių darbo laikui. A. Veryga tikino, kad savivaldybių elgesys yra nepateisinamas.

Veryga apie koronaviruso situaciją: šiuo metu šalyje turime 21 sunkų pacientą

„Kai kurios savivaldybės, jeigu tai yra ne darbo laikas, tai net nesugeba priimti apsaugos priemonių, tai artimiausiu metu bus koreguojamas, aš manau, Vyriausybės nutarimas, įrašant privalomą įpareigojimą, nurodymą savivaldybėms užtikrinti, kad savivaldybės 24 valandas per parą užtikrintų operacijų vadovo sprendimų įgyvendinimą“, – aiškino A. Veryga.

Visuotinis testavimas – po išaiškinimo dėl greitųjų testų

Sveikatos apsaugos ministras tikino, kad ėminių dėl koronaviruso tyrimus atliekančių laboratorijų darbas šiuo metu nestringa. A. Veryga, paklaustas, kodėl ženkliai nedaugėja tyrimų skaičius, pažymėjo, kad laboratorijos negali tirti pavienių ėminių ir laukia, kol jų susikaups daugiau.

„Laboratorijos siekia sukaupti tam tikrą mėginių skaičių tam, kad nešvaistyti reagentų“, – pažymėjo A. Veryga.

Anot jo, tyrimų skaičius sparčiai neauga ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, dėl mažėjančios mobilių patikros punktų apkrovos, dėl to, kad į Lietuvą po įvestų apribojimų atvyksta gerokai mažiau asmenų iš užsienio valstybių, kuriems reikėtų atlikti tyrimus.

„Šylant orui, mažėja ir peršalimo ligų atvejų, traukiasi ir gripo sezonas. Tai reiškia, kad mažėja žmonių, kurie patiria simptomus, dėl kurių gali teoriškai kreiptis į mobiliuosius punktus ir tie mėginiai gali būti paimami“, – atkreipė dėmesį sveikatos apsaugos ministras.

Vis dėlto, anot jo, tai nereiškia, kad tyrimų apimtys bus mažinamos. A. Verygos teigimu, Vyriausybė kaip tik didins tyrimų skaičių, o tiriami, visų pirma, bus rizikos grupių žmonės.

A. Veryga, paklaustas, kada galima tikėtis visuotinio žmonių tyrimo dėl koronaviruso, pažymėjo, kad viskas priklauso nuo to, kada bus gauta informacija apie greitųjų testų patikimumą.

„Taip, yra planuojama, bet tam, kad tą padaryti, reikia vadinamųjų „ekspres“ testų validavimo ir aiškaus išaiškinimo, kada ir kokiu laiku reikėtų tokius testus imti, kad išvengti tam tikrų paklaidų“, – komentavo A. Veryga.

Lovų pacientams užtenka, papildomos apsaugos ligoninėms kol kas nenumato

Sveikatos apsaugos ministras teigė, kad pabėgimų iš gydymo įstaigų atvejų, kai asmuo įtariamas koronaviruso infekcija, nėra daug. Jo manymu, kol kas gydymo įstaigoms papildomos apsaugos šiuo klausimu nereikia, tačiau, A. Verygos teigimu, jei pabėgimo atvejų daugėtų, Vyriausybė yra pasiruošusi imtis veiksmų.

„Jeigu tokių atvejų daugėtų ir matytumėme, kad įstaigos pačios nesusitvarko su savo pajėgumais ir nepavyksta užtikrinti apsaugos, tai tikrai yra galimybių pasitelkti tiek policijos pareigūnus, tiek kitas tarnybas“, – pažymėjo A. Veryga.

Ministras, paklaustas apie COVID-19 užsikrėtusių pacientų gydymo galimybes, patikino, kad kol kas lovų šiems pacientams užtenka.

„Ne, lovų tikrai netrūksta. Nėra užimta praktiškai apie pusė lovų, kurios galėtų būti naudojamos. Tai – tikrai dideli skaičiai Lietuvos masteliais matuojant. Tikrai kol kas nei lovų pacientams su deguonimi, nei dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų, nei apskritai ligoninių lovų stygiaus Lietuva neturi“, – kalbėjo A. Veryga.

Ragina likti namuose, kitu atveju – svarstymai apie karantino griežtinimą

Vyriausybė pranešė, kad artėjančio ilgojo Velykų savaitgalio metu bus ribojamas žmonių judėjimas tarp savivaldybių.

A. Veryga dar kartą ragino žmones likti namuose ir nelankyti savo artimųjų.

„Jeigu Jūs taip padarysite, mes galėsime užmiršti apie visus karantino švelninimus. Jeigu liga vėl pradės plisti, tai šalis turės ne tik kad pratęsti karantiną, bet svarstyti galbūt apie griežtinimo galimybes ar poreikius“, – perspėjo sveikatos apsaugos ministras.

Jis teigė tikintis, kad pareigūnams nereikės bausti žmonių, kurie mėgins nepaisyti ribojimų.

„Tikėkimės, kad tikrai nieko bausti, gąsdinti nereikės, o užteks paraginimo, priminimo, paskatinimo žmonėms elgtis atsakingai“, – tikino A. Veryga.

Ministras priminė, kad bet koks žmonių susibūrimas kelia pavojų. Tad, kaip ragino A. Veryga, žmonės turėtų Velykoms marginti mažiau kiaušinių, atsisakyti gausaus apsipirkimo prekybos centruos.

„Manau, kad visiems bent po vieną namie margutį atsiras“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

Dėl KUL kreipėsi į prokuratūrą

A. Veryga spaudos konferencijos metu teigė, kad SAM inicijuoto patikrinimo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) metu surinkta medžiaga jau yra perduota prokuratūrai.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, SAM negali spręsti, ar KUL vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis gali toliau vadovauti įstaigai.

„Dėl vadovo mes jokių veiksmų imtis negalime – šios įstaigos steigėja yra savivaldybė. Tik ji ir gali priimti sprendimus, susijusius su vadovu. Mes savo tyrimo medžiagą esame perdavę prokuratūrai, kuri ir spręs, ar yra pagrindas, ar nėra jo pradėti kažkokį tyrimą bei įvertinti vadovo veiksmus ir atsakomybę“, – tvirtino A. Veryga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.