Lietuvoje

2020.04.07 17:01

Paleckis Rusijoje susitikinėjo su Golovatovu ir liudijo byloje prieš Lietuvą

BNS 2020.04.07 17:01

Šnipinėjimu kaltinamas buvęs politikas Algirdas Paleckis Rusijoje susitikinėjo su Sausio 13-osios įvykiuose dalyvavusiu buvusiu „Alfa grupės“ vadu Michailu Golovatovu ir liudijo byloje prieš Lietuvą.

Tai, remdamasis prokuratūros duomenimis, antradienį skelbia naujienų portalas delfi.lt.

Jo teigimu, A. Paleckiui ir jo bendrininkui verslininkui Deimantui Bertauskui, M. Golovatovas sumokėjo 6 tūkst. eurų, o vizas nemokamai parūpino Rusijos ambasada Vilniuje.

Portalas taip pat teigia, kad kaltinamieji nusikalstamas veikas įvykdė nuo 2017 metų vasario 16 iki 2018 metų spalio 10 dienos.

A. Paleckis ir D. Bertauskas buvo susitikęs su trimis Rusijos piliečiais – buvusiu Federalinės saugumo tarnybos (FST) specialiosios paskirties padalinio „Alfa“ karininku Eduardu Kruglovu, SSRS KGB 7-osios valdybos „Alfa grupės“ vadu, atsargos pulkininku M. Golovatovu ir FST žvalgybos atstovu, kurio asmens tapatybės ikiteisminio tyrimo metu dar nepavyko nustatyti.

Visų trijų atžvilgiu šiuo metu Generalinėje prokuratūroje yra atliekamas atskiras ikiteisminis tyrimas.

Bylos duomenimis, A. Paleckis ir D. Bertauskas turėjo surinkti duomenis apie Sausio 13-osios ir kitas baudžiamąsias bylas, susijusias su Sovietų Sąjungos agresija prieš Lietuvą 1990–1991 metais.

Prokurorai portalui teigia surinkę duomenų, kad A. Paleckis ir D. Bertauskas turėjo bendrą tikslą – atnaujinti Lietuvoje registruotos politinės partijos Lietuvos liaudies partija (LLP) veiklą ir dar 2011 metais pasirašyto susitarimo tarp LLP ir Rusijos politinės partijos „Vieningoji Rusija“ pagrindu gauti šios partijos finansinę paramą ne tik LLP, bet ir Lietuvos rusų sąjungos politinei veiklai.

Šis finansavimas, anot portalo, partijos nariams būtų pagelbėjęs dalyvaujant Lietuvos savivaldybių bei Seimo rinkimuose.

Portalas taip pat teigia, kad A. Paleckis su D. Bertausku į Maskvą buvo išvykę 2017 metų vasario 12-18 dienomis.

Jiedu planavo susitikti su Rusijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininku Konstantinu Kosačiovu ir tartis dėl santykių su partija „Vieningoji Rusija“ atnaujinimo.

Nepavykus savarankiškai užmegzti kontaktų su partijos atstovais, vasario 16 dieną A. Paleckis suorganizavo susitikimą su E. Kruglovu ir M. Golovatovu, o susitikimas įvyko privačios saugos įmonės „Alfa-B“ pastate.

„Šio susitikimo metu A. Paleckis bei D. Bertauskas kreipėsi į M. Golovatovą, prašydami organizuoti susitikimą su K. Kosačiovu bei sudaryti galimybes Rusijoje pradėti bendrą su E. Kruglovu ir M. Golovatovu verslą, kurio pajamų dalis bus skiriama LLP veiklai finansuoti“, – teigiama prokurorų A. Paleckiui pateiktuose kaltinimuose.

Kaltinimuose taip pat rašoma, kad pasinaudodamas šiomis aplinkybėmis M. Golovatovas, siekdamas įgyvendinti Rusijos FST keliamas užduotis, šio ir vėliau vykusių susitikimų metu užverbavo A. Paleckį ir D. Bertauską rinkti Rusijos žvalgybą dominančią informaciją.

Už tai buvo žadamas susitikimas ne tik su K. Kosačiovu ar kitais „Vieningosios Rusijos“ atstovais, bet ir galimybė pradėti bendrą verslą.

„Šias užduotis A. Paleckis ir D. Bertauskas, žinodami, kad M. Golovatovas veikia FST bei per šią instituciją Rusijos Federacijos Tyrimų komiteto (RTK) pavedimu, vykdė“, – teigia prokurorai.

Prokurorų teigimu, buvo sutarta, kad esant reikalui lietuviai susisieks su E. Kruglovu ir bendraus ne tik pokalbių programėlėmis telefone, bet ir susirašinės specialiai sukurta elektroninio pašto dėžute – konspiracijos tikslais A. Paleckis ir D. Bertauskas ją sukūrė kitą dieną Baltarusijos sostinėje, netoli autobusų stoties esančioje kavinėje, taip pat buvo sutarta, kad labai svarbi informacija bus perduodama tik tiesioginių susitikimų Maskvoje metu.

Bylos duomenimis remdamasis portalas teigia, kad A. Paleckis ir D. Bertauskas Rusijoje lankėsi ne kartą.

Vieno susitikimų metų M. Golovatovas paprašė surasti įkalinimo įstaigų darbuotojus, kurie už pinigus galėtų išduoti medicininę pažymą, jog Sausio 13-osios byloje tuo metu suimtas Rusijos pilietis Jurijus Melis sunkiai serga.

Ši pažyma, portalo teigimu, vėliau galėjo J. Meliui atverti kalėjimo duris į laisvę.

„A. Paleckis šį prašymą pavedė įgyvendinti D. Bertauskui – jis kreipėsi į Lietuvos liaudies partijos narį Artūrą Šidlauską ir paprašė surasti tokį asmenį. Šis esą užsiminė, jog galbūt ir galėtų pagelbėti, nurodė, kiek tai kainuotų. Šią informaciją D. Bertauskas perdavė A. Paleckiui, kuris apie tai turėjo informuoti M. Golovatovą. Bet netrukus viskas pakrypo netikėta linkme – A. Šidlauskui nepavyko gauti informacijos, kas galėtų padėti J. Meliui“, – rašo delfi.lt.

Bylos duomenis, šios informacijos A. Paleckis ir D. Bertauskas neatskleidė – jie vėl išvyko į Rusiją, vėl lankėsi įmonėje „Alfa-B“ bei Staraja Ruza gyvenvietėje esančiame vasarnamyje.

Čia rusams buvo pranešta, kad LLP narys A. Šidlauskas renka informaciją ir bandys pagelbėti J. Meliui, nors šis net neketino įgyvendinti prašymo, kol neturėjo duomenų dėl konkrečios pinigų sumos, kuri bus sumokėta už prašomus fiktyvius dokumentus.

Portalo teigimu, prokurorai nustatė, kad M. Golovatovo ir E. Kruglovo prašymu A. Paleckis buvo apklaustas liudytoju baudžiamojoje byloje, kuria siekiama diskredituoti Lietuvoje vykstantį Sausio 13-osios baudžiamąjį procesą – Rusija siekia atsakomybėn patraukti šią bylą nagrinėjusius teisėjus bei valstybinį kaltinimą palaikiusius prokurorus.

Be to, M. Golovatovo prašymu D. Bertauskas Rusijoje iškeltoje byloje sutiko būti įslaptintu liudytoju – jam suteiktas slapyvardis Maksim.

Bylos duomenimis, rusai šnipinėjimu kaltinamiems lietuviams taip pat buvo nurodę surinkti informaciją apie teisėjus, prokurorus, ekspertus, dalyvaujančius Sausio 13-osios byloje – Rusiją domino jų gyvenamoji vieta.

Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį panaikino buvusiam politikui Algirdui Paleckiui Šiaulių apygardos teismo skirtą suėmimą dviem mėnesiams ir pritaikė švelnesnes kardomąsias priemones.

Šnipinėjimu kaltinamam buvusiam Seimo nariui skirta intensyvi priežiūra, 50 tūkst. eurų užstatas bei asmens dokumentų paėmimas.

A. Paleckis įpareigotas šešis mėnesius dėvėti elektroninį stebėjimo įtaisą ir neišeiti iš namų, išskyrus dalyvavimą teismo posėdžiuose, informavo teismas.

A. Paleckio bendrininkas D. Bertauskas įpareigotas būti namuose nuo 22 iki 7 valandos, išskyrus, kai reikia vykti į gydymo įstaigą.

Kaltinamajam uždrausta lankytis įstaigose, teikiančiose viešas interneto paslaugas bei bendrauti su tam tikrais byloje minimais asmenimis, tarp jų – ir su A. Paleckiu.

Vilnietis verslininkas taip pat turės dėvėti apykoję, draudžiama ją nusiimti ar bandyti sugadinti.

A. Paleckis buvo laikomas suimtas nuo 2018 metų spalio. Jis kartu su verslininku Deimantu Bertausku kaltinamas šnipinėjimu kitos valstybės naudai, veikiant organizuotoje grupėje.

Kaltinimų A. Paleckis nepripažįsta. Jis pirmadienį išėjęs į laisvę aiškino, jog vyko į Rusiją rinktis informacijos rašomai knygai ir veikė kaip žurnalistas.