Lietuvoje

2015.10.08 19:37

Lietuvoje viešintis Švedijos karalius ragina derybomis siekti taikos pabėgėlių kilmės šalyse

BNS 2015.10.08 19:37

Lietuvoje viešintis Švedijos karalius Karlas XVI Gustavas sako, kad būtina derybomis siekti taikos šalyse, iš kurių Europą užplūdo pabėgėlių banga.

Ketvirtadienio popietę susitikęs su žurnalistais Vilniuje, monarchas konfliktų draskomus Artimuosius Rytus pavadino „šiuo metu pačia baisiausia vieta“.

Pasak jo, Europos šalys pirmiausia turi pasirūpinti pavojuje atsidūrusiais pabėgėliais, tačiau tuo pat metu užkirsti kelią konfliktams tokiose šalyse kaip Somalis, Sirija ir Afganistanas.

„Turime bandyti padėti vieni kitiems pasirūpinti žmonėmis, kuriems reikia pagalbos, nes jie daug kenčia, jų šalyse situacija dramatiška“, – sakė Švedijos karalius.

„Tačiau ilguoju laikotarpiu turime bandyti užtikrinti taiką šalyse, iš kurių šie žmonės išvyksta. Jie atvyksta iš skirtingų valstybių – Somalio, Sirijos, Afganistano. Pirmiausia turime padėti tiems, kuriems gresia pavojus, kurie kenčia, bet tada turime padėti derėtis, susodinti žmones prie derybų stalo. Tai negali tęstis nuolatos, tai siaubinga“, – kalbėjo monarchas.

Švedija po Vokietijos yra antra Europos šalis pagal prieglobsčio prašančių pabėgėlių skaičių. Pernai prieglobsčio pasiprašė 81 tūkst. žmonių, daugiausia sirų.

Švedijos karališkoji pora trijų dienų valstybinio vizito į Lietuvą atvyko trečiadienį. Vizito metu karališkoji pora susitiko su prezidente Dalia Grybauskaite, buvusiais šalies vadovais Vytautu Landsbergiu ir Valdu Adamkumi. Penktadienį karalius ir karalienė lankysis Klaipėdoje, kur susipažins su elektros jungties projektu.

Karalius sakė, kad įdėmiai seka Baltijos šalių raidą, dėkojo už „labai šiltą“ sutikimą ir atkreipė dėmesį į besivystančius verslo ryšius.

„Jūsų šalyje labai lengva būti švedu, nes jis džiugiai priimamas, visur gauna priėjimą ir jaučiasi laukiamas (...). Galimybės užsiimti verslu yra labai didelės“, – sakė Karlas XVI Gustavas.

Karalienė Silvija savo ruožtu prisiminė pirmąjį vizitą nepriklausomybę atgavusioje šalyje 1992 metais.

„Pamenu, kaip sudėtinga buvo 1992 metais. Bet man įsiminė žmonių tikėjimas ateitimi. Jų akyse buvo matyti – turime savo laisvę, turime ją savo rankose, dabar galime patys kurti ateitį“, – kalbėjo karalienė.

„Dabar, vaikščiojant Vilniuje, fantastiška matyti, ką pasiekėte. Nuostabu čia būti. Buvau čia septynis kartus, ir kaskart būna kas nors naujo“, – kalbėjo monarchė.

Švedija yra konstitucinė monarchija, šalyje karalius neturi jokių politinių įgaliojimų.