Lietuvoje

2020.04.07 18:55

Opozicija blokavo bausmių už saviizoliacijos pažeidimus griežtinimą

Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.04.07 18:55

Seimas antradienį planavo priimti Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriomis sugriežtintų bausmes už saviizoliacijos pažeidimus. Vis dėlto opozicijai nesiregistravus balsavimui, nesusirinko įstatymo priėmimui reikalingas kvorumas.

BK projekte numatyta sugriežtinti atsakomybę už veiksmus, kai asmuo, būdamas informuotas apie savo ligą, įspėtas dėl apsaugos priemonių, bendravo su žmonėmis, taip sukeldamas pavojų kitiems užsikrėsti pavojinga ar ypač pavojinga užkrečiamąja liga.

Už tokius veiksmus būtų numatyta maksimali laisvės atėmimo bausmė iki vienerių metų. Iki šiol laisvės atėmimo bausmė asmenims už minėtą nusikaltimą nebuvo skiriama.

Vis dėlto projektui nepritarianti opozicija balsavimą sugriovė.

„Lietuva ir taip yra viena daugiausiai per capita žmonių įkalinančių valstybių. Papildomi įkalinimai atrodo kaip perteklinė priemonė“, – LRT.lt sakė opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis.

„Kam čia bandyti stumti tą balsavimą? Bus ir kitą kartą tas pats“, – Seimo posėdyje pareiškė socialdemokratas Julius Sabatauskas.

BK pakeitimais taip pat siūloma sugriežtinti bausmės už sveikatos apsaugos reikalavimų ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisyklių, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, pažeidimus.

Dabar numatyta, kad už šią veiką gresia maksimali trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Projektu siūloma bausmę padidinti iki penkerių metų.

Anksčiau padidino baudas už karantino pažeidimus

Praėjusią savaitę Seimas pritarė Teisingumo ministerijos pateiktoms Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisoms, kuriomis padidintos baudos už karantino taisyklių nesilaikymą.

Pataisomis numatyta, kad už karantino taisyklių pažeidimą baudos fiziniams asmenims sieks nuo 500 iki 1500 Eur, juridinių asmenų vadovams ir kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1500 iki 6000 Eur. Administracinių nusižengimų protokolus galės surašyti policijos pareigūnai.

Iki šiol baudos už karantino taisyklių nesilaikymą fiziniams asmenims siekė iki 140 Eur, juridiniams asmenims – iki 600 Eur, o jas galėjo skirti visuomenės sveikatos specialistai.

ANK pataisomis kartu numatyta, kad savivaldybių tarybų sprendimų ar savivaldybių administracijų direktorių įsakymų dėl kovos su žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkiais ir epidemijomis nevykdymas ar vykdymas ne laiku karantino, ekstremalios situacijos metu užtraukia baudą fiziniams asmenims nuo 250 iki 800 Eur, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1500 Eur.

Be to, Seimas taip pat priėmė ir ANK pataisas, kuriomis išskirtos didesnės baudos už teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą karantino, ekstremalios situacijos metu. Nustatyta, kad šie nusižengimai, specialios juostos „STOP POLICIJA“ perėjimas fiziniams asmenims užtraukia baudą nuo 200 iki 500 Eur ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 500 iki 1500 Eur.

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė šias pataisas, jos įsigalios gegužę.

Populiariausi