Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.07 23:59

Dvidešimt ketvirtoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA 2020.04.07 23:59

Lietuvoje ir toliau tęsiasi karantinas. Pirmadienio rytą paskelbta, kad mūsų šalyje identifikuota 912 koronavirusu COVID–19 užsikrėtusių asmenų. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu Lietuvoje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 912; mirčių: 15.

– Karantinas šalyje tęsis mažiausiai iki balandžio 13 d. imtinai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Nuolat atnaujinami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitikrinti galite čia.

– Svarbiausias pastarosios paros naujienas iš viso pasaulio skaitykite čia.

Lietuvoje patvirtinti dar 37 atvejai

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja – antradienį šalyje patvirtinta dar 37 koronaviruso atvejai. Premjero patarėjas Giedrius Surplys teigia, kad 60 proc. infekuotųjų Lietuvoje yra 40-ties ir vyresnio amžiaus asmenys.

Bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 880. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Medikai ragina visišką apsaugą užtikrinti kiekvienam medicinos darbuotojui

Šalies medikus vienijančios organizacijos išplatino laišką, kuriame kreipiasi į Vyriausybės vadovą Saulių Skvernelį ir sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, kuriame raginama atkreipti dėmesį į koronaviruso pandemijos epicentre dirbančius medikus ir visus juos aprūpinti būtinomis apsaugos priemonėmis. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Ukmergės rajono savivaldybė antradienio vakarą paskelbė, kad nuo COVID-19 pasveiko antras medikas. Ukmergėje koronavirusas nustatytas 79 asmenims. 36 iš jų – medikai.

Taip pat pranešta, kad po pertraukos atnaujinama Ukmergės ligoninės veikla. Nuo balandžio 8 dienos pradės dirbti Konsultacijų poliklinika, tiesa, jos gydytojai pacientus konsultuos tik nuotoliniu būdu. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Bus uždaryti kai kurie keliai

Velykų savaitgalį planuojama apriboti judėjimą Lietuvoje. Tai pranešė Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys. Anot jo, sprendimas, kada įsigalios apribojimai, turi būti priimtas trečiadienį vyksiančiame Vyriausybės posėdyje.

„Žmonės turėtų susilaikyti nuo kelionių. Bus paprašyta savivaldybių, kad kai kuriuos kelius užtvertų, kad būtų mažiau patikros punktų“, – sakė VIG vadovas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Seimas pritarė medikų atlyginimų didinimui

Seimas antradienį priėmė įstatymą, pagal kurį koronaviruso židiniuose dirbantiems medikams bus mokami 60-100 proc. priedai prie atlyginimo.

Priedai paskirti pagal valdančiųjų įregistruotą naują įstatymo projektą. Klausimas dėl atlyginimų priedų medikams praėjusią savaitę sukėlė politinę suirutę, jo nepavykus priimti dėl valdančiųjų ir opozicijos ginčo. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Dėl situacijos KUL svarsto kreiptis į teisėsaugą

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) patikrinimo metu surinktą medžiagą svarstoma perduoti teisėsaugos institucijoms.

„Mes iš tiesų svarstome galimybę kreiptis, perduoti tą medžiagą teisėsaugos institucijoms“, – antradienį spaudos konferencijos metu Seime sakė A. Veryga.

Jo teigimu, dėl to patikrinimo metu surinkta medžiaga greičiausiai bent kol kas nebus paskelbta viešai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Ėminiai iš mobiliųjų punktų bus skirstomi pagal laboratorijų pajėgumus

Ėminiai, paimti mobiliuosiuose punktuose, į laboratorijas bus išskirstomi pagal šių pajėgumus, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Už tokį srautų reguliavimą bus atsakingos keturios pagrindinės laboratorijos, kurios, gavusios ėminius, dalį jų tirs pačios, o kitą dalį – išskirstys į mažesnes to regiono laboratorijas, turinčias galimybes tyrimus atlikti greičiau. Be to, esant itin dideliam ėminių kiekiui, jie galės būti perskirstyti ir tarp regionų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvoje pradeda veikti policijos reagavimo į pranešimus centras

Pradeda veikti reagavimo į C kategorijos pranešimus centras, kuriame dirbs apie 100 policijos pareigūnų. C kategorijos pranešimai – tai tie pranešimai, kuomet nekyla grėsmė žmogaus sveikatai ar gyvybei.

Į A ir B kategorijos (kuomet yra ar gali kilti reali grėsmė žmogaus sveikatai ir gyvybei) pranešimus policija ir toliau reaguos įprastu būdu.

Pranešimų centre dirbantys pareigūnai rinks pirminę informaciją apie įvykį, teiks pasiūlymus policijos įstaigų pajėgų valdymo padaliniams dėl pajėgų siuntimo į įvykio vietą pagal gaunamus pranešimus, teiks konsultacijas ir pagalbą gyventojams nuotoliniu būdu (pavyzdžiui, dėl pareiškimo pateikimo, dokumentų pateikimo būdo ir t. t.). Daugiau apie tai skaitykite čia.

Seimas antradienį planavo priimti Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas, kuriomis sugriežtintų bausmes už saviizoliacijos pažeidimus. Dabar numatyta, kad už šią veiką gresia maksimali trejų metų laisvės atėmimo bausmė.

Projektu buvo siūloma bausmę padidinti iki penkerių metų, tačiau opozicijai nesiregistravus balsavimui, nesusirinko įstatymo priėmimui reikalingas kvorumas. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Seimas leido Vyriausybei reguliuoti kainas

Antradienį Seimas vėl ėmėsi siūlymo suteikti Vyriausybei teisę, esant ekstremaliai situacijai, reguliuoti būtinųjų prekių ir paslaugų kainas. Šį kartą idėjai buvo pritarta – valstybė tokią teisę turės. Už pasisakė 79 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 6 parlamentarai.

LRT.lt primena, kad Seimas dėl šio pasiūlymo balsavo jau antrą kartą. Prieš savaitę bandant priimti sprendimą pritrūko balsų – balsavime nedalyvavo opozicija. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Šiemet pajamų deklaravimas vyks kitaip

Šiemet pajamų deklaravimo startas prasideda balandžio 15 dieną. Tačiau tada pajamas deklaruoti galės pradėti tik gyventojai, turintys individualios veiklos pažymėjimą.

Visi kiti pajamas deklaruoti galės nuo balandžio 22 dienos. Apie tai spaudos konferencijos metu pranešė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovė Edita Janušienė.

„Deklaravimas prasidės kitaip šiais metais. Šiemet daug kas kitaip nei pernai, ir ne tik dėl to, kad mes konsultuosime tik telefonu, ne tik dėl to, kad deklaravimo terminas pratęstas iki liepos 1 d. Balandžio 15 dieną deklaracijas pradės teikti tik tie gyventojai, kurie vykdo individualią veiklą.

Taip padarėme siekdami sklandaus gyventojų pajamų deklaravimo ir siekdami užtikrinti kokybišką konsultavimą. Kodėl būtent ši grupė? Nes šiandien didelė jų dalis yra pasiėmę nedarbingumo pažymėjimus, o, norint už juos gauti išmokas, reikia būtinai pateikti pajamų deklaraciją už 2019 metus. Visiems kitiems deklaravimo vartus atversime balandžio 22 dieną“, – sakė ji. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Darbo inspekcija paskelbė pranešimo apie prastovas tvarką

Kai šalyje paskelbta ekstremalioji situacija ir karantinas, darbdaviai turi pranešti Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) informaciją apie darbuotojui ar darbuotojų grupei paskelbtas prastovas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tokiu atveju, kai darbdavys dėl karantino negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo, nes dėl darbo organizavimo ypatumų nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu, arba darbuotojas nesutinka dirbti kito jam pasiūlyto darbo, ir skelbia darbuotojui ar jų grupei prastovą, jis ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo paskelbimo turi pranešti Darbo inspekcijai apie šios prastovos paskelbimą, užpildant VDI interneto svetainėje patalpintą formą. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Subsidijos už prastovas darbdaviams bus padidintos

Parlamentarai balsavo už Vyriausybės siūlymą, kuriuo įmonės nebūtų skirstomos į mažiau ir daugiau nukentėjusias nuo karantino, o subsidijos būtų padidintos priklausomai nuo to, kiek mažiausiai darbdavys įsipareigoja išlaikyti darbuotojus.

70 proc. prastovoje esančio darbuotojo užmokesčio padengtų valstybė, bet ne daugiau nei 910,5 (1,5 MMA). 30 proc. darbuotojo algos turėtų padengti darbdavys, be to, jis įsipareigotų išlaikyti darbo vietą bent 6 mėnesius.

Darbdaviai galės rinktis ir antrą variantą – valstybė dengs 90 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurus popieriuje. Tokiu atveju darbdavio pareiga būtų išlaikyti darbo vietą bent 3 mėnesius. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Kaip atpažinti nesąžiningą pardavėją internete?

Šiuo sudėtingu laikotarpiu, visame pasaulyje susiduriant su COVID-19 infekcija, internetinė prekyba tapo bene vienintele išeitimi apsipirkti saugiai. Tačiau patrauklios sąlygos vilioja ir nesąžiningus pardavėjus, kurie, naudodamiesi susiklosčiusia padėtimi, nevengia pasipelnyti iš budrumą praradusių vartotojų.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pranešime žiniasklaidai pateikė svarbiausius patarimus, kaip atpažinti nesąžiningą pardavėją. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Daliai verslų teks pagrįsti, kad jie nukentėjo nuo koronaviruso

Nors dalis bendrovių, besikreipusių dėl paramos jau greitai sulauks teigiamo atsakymo, kelioms dešimtis teks pagrįsti, kad jos iš tiesų nukentėjo nuo koronaviruso. Kaip nurodo Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovė Edita Janušienė, to gali būti paprašyta dėl įvairių inspekcijai kylančių klausimų.

„Išnagrinėję 5 tūkst. prašymų atsirinkome 70 įmonių, kurių paprašysime pateikti įrodymus dėl COVID-19 poveikio. Kodėl tai darome? Turime teisę ir pareigą tai daryti. Visas įmones buvome informavę, kad esant poreikiui paprašysime pagrįsti dokumentai ir įrodymais“, – teigė E. Janušienė. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Viena savaitė karantino atima 0,5 proc. BVP

„Ekonomistai skaičiuoja, kad viena savaitė nurėžė maždaug 0,5 proc. BVP nuo metinio augimo. <...> Mes, prognozuodami scenarijus, laikomės pagrindinės prielaidos, kad jeigu pirmąjį pusmetį tiek Lietuvoje, tiek ES situacija bus suvaldyta su pandemijos plitimu, tai mūsų nuosmukis bus vienženklis.

Jeigu situacija nebus suvaldyta per pirmąjį pusmetį – nuosmukis bus dviženklis“, – LRT RADIJUI sako finansų ministras Vilius Šapoka. Daugiau apie tai skaitykite čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi