Lietuvoje

2020.04.07 16:03

Sukurta programėlė „Karantinas“ – tiems, kurie turi saviizoliuotis: galės pranešti policijai, duos dovanų

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.04.07 16:03

Spaudos konferencijoje antradienį pristatyta sukurta mobilioji programėlė tiems, kurie užsikrėtė koronavirusu ir gydosi namie. Ja naudotis galės ir tie, kurie bendravo su sergančiaisiais COVID-19. Kol kas šia programėle nesinaudoja nė vienas sergantis žmogus, bet ji jau buvo 2500 kartų pasisiųsta – ją testavo savanoriai.

Programėlė „Karantinas“ skirta palengvinti saviizoliuotis turinčių žmonių kasdienybę. Be to, ji turėtų būti naudinga visiems, kas rūpinasi savo bei aplinkinių sveikata.

Kiekvienas, sutikęs karantinuotis namuose su programėle „Karantinas“, joje fiksuos savo izoliavimosi vietą. Su šiuo asmeniu gali būti bet kada susisiekta ir paprašyta atsiųsti įrodymą, kad jis nepakeitė savo buvimo vietos – taip pat apie asmenis, kurie nesilaikys saviizoliacijos, programėlės operatorius turės teisę pranešti policijai, o ši – imtis atitinkamų priemonių.

Pristatyta programėlė „Karantinas“: tiems, kurie užsikrėtė koronavirusu ir gydosi namie arba turėjo kontaktą su sergančiuoju

Programėlė rinks vietovės duomenis, GPS koordinates, informaciją apie saviizoliacijos būseną, ar įvykdytos dienos užduotys, tyrimų duomenis, vertins rizikos grupes.

Mobiliąją programėlę pristatęs Nacionalinio visuomenės sveikatos centro visuomeninis patarėjas Algirdas Stonys sakė, kad ją įsidiegęs saviizoliacijoje turintis žmogus už uolų sąlygų laikymąsi gaus netgi dovanų – surinktus taškus galės išleisti apsipirkdamas prekyvietėje, kurioje partneriai pasiūlys prekių. Be to, bus siūloma nuolaidų.

Taip pat bus siūloma galimybė įsidarbinti į nuotolinę darbo vietą, parduoti savo prekes.

Manoma, kad programėlė ypač galėtų būti naudinga tolimųjų reisų vairuotojams, kurie grįžta į Lietuvą ir turi būti privalomoje izoliacijoje 14 dienų arba iki kito išvažiavimo.

Nemokamą atnaujintą programėlę „Karantinas“, kuri jau veikia lietuvių ir anglų kalbomis, o artimiausiu metu veiks rusų ir lenkų kalbomis, galima parsisiųsti iš „App Store“ ir „Google Play“ parduotuvių.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro visuomeninis patarėjas A. Stonys sakė, kad visuomenės sveikatos specialistams nuolat reikia žinoti apie viruso plitimą, o žmonėms stinga žinių, kaip ir kur, kada gali kreiptis pagalbos, kaip vengti viruso. Anot jo, tai ir siūlo ši programėlė.

Programėlė pateiks ir patarimų, tarkim, primins, kad reikia išvėdinti kambarį. Yra ir žaidimų elementų: žmonės, kurie uoliai laikosi saviizoliacijos, bus apdovanojami taškais, už kuriuos laukia apdovanojimai.

Programėlėje bus skelbiama naujausia informacija apie koronavirusą, žinios iš visų savivaldybių.

Iniciatyvos sukurti tokią programėlę ėmėsi Vyriausybės, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), sveikatingumo programėlės „Lympo“ komandos, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovai.

Programėlės vartotojai, davę sutikimą dėl duomenų perdavimo, kiekvieną dieną joje galės rasti informacijos apie sveikatos iššūkius, Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, kaip elgtis norint sumažinti viruso plitimą, kur kreiptis, jei atsirastų pirmieji simptomai, patarimus, kaip išlikti sveikiems ir stiprinti imunitetą namuose. „Karantine“ taip pat nuolat bus skelbiama naujausia oficiali informacija apie padėtį šalyje, susijusią su koronavirusu.

Už visus veiksmus, informacijos apie savo sveikatos būklę suteikimą programėlės „Karantinas“ vartotojai bus apdovanojami taškais, kuriuos galės iškeisti į apdovanojimus ir nuolaidas programėlės parduotuvėje.

Pažymėtina, kad programėlė kol kas neteikia medicininių konsultacijų, tad blogai pasijutus iš karto reiktų skambinti Koronaviruso karštąja linija 1808.

A. Stonys mano, kad ši programėlė padės Lietuvai ištrūkti iš koronaviruso spąstų.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, šalyje antradienio rytą buvo patvirtinti dar 37 koronaviruso atvejai.

Bendras užsikrėtusiųjų skaičius Lietuvoje išaugo iki 880. Šalyje pasveiko 8 asmenys, sirgę COVID-19, mirė 15 žmonių.

Judėjimo apribojimai – jau penktadienio naktį

Antradienį spaudos konferencijoje taip pat pateikta trumpa informacija apie judėjimo šalyje apribojimus. Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys antradienį teigė, kad jau nuo ateinančio penktadienio vidurnakčio bus užtverti kai kurie keliai į miestelius, pasitelkiama policija.

Tai reikštų, kad suvaržymai prasidėtų jau vidurnaktį iš ketvirtadienio į penktadienį.

Tiesa, tikslią tvarką, pasak jo, turėtų nustatyti Vyriausybė trečiadienį.

Apie tai plačiau:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.