Lietuvoje

2020.04.07 11:54

Seimas leido antrai kadencijai paskirti dėl VSD skandalo vėl besiaiškinusį Jauniškį

Bakas: VSD informacija buvo aprūpinamas išskirtinai Nausėda, atnaujinta 13.17
Gytis Pankūnas, Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.04.07 11:54

Seimas antradienį pritarė, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis vadovautų šiai institucijai antrą kadenciją. Galutinį sprendimą dėl jo skyrimo priims prezidentas Gitanas Nausėda, prieš savaitę pateikęs šią kandidatūrą. Parlamente šios žvalgybos institucijos direktoriui vėl teko atsakyti į klausimus apie skandalą dėl galimo asmenų sekimo.

D. Jauniškis, atsakinėdamas į Seimo narių klausimus, kartojo, kad žvalgyba nerinko informacijos ir nesekė buvusio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos ir diplomato Vygaudo Ušacko aplinkos žmonių.

Už D. Jauniškio paskyrimą vadovauti VSD antrą kadenciją balsavo 109 Seimo nariai, prieš buvo 4, susilaikė 5 parlamentarai.

Rinko ar tikrino informaciją apie Nausėdos aplinką ir Ušacką?

Kovo mėnesį kilo skandalas, kai naujienų agentūra BNS paskelbė, kad žvalgybos pareigūnas pernai balandį kreipėsi į buvusį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) pirmininką Vytautą Baką, pranešdamas, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos ir diplomato V. Ušacko aplinkos žmones.

VSD tąkart teigė, kad informacijos apie minimus asmenis nerinko, tačiau D. Jauniškis patvirtino, kad kandidatų aplinkoje esantys žmonės galėjo būti tikrinami, o su kai kuriais iš jų žvalgybos pareigūnai galėjo bendrauti tiesiogiai. VSD akcentavo, kad ji rinkimų metu turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui.

Seimo nariai V. Bakas ir Povilas Urbšys, reaguodami į šį skandalą, pateikė VSD direktoriui D. Jauniškiui klausimus, į kuriuos žvalgybos vadovas turėjo viešai atsakyti Seime, iš tribūnos. Prieš pateikdamas atsakymus D. Jauniškis patikino, kad dalis klausimų yra susijusių su slapta informacija, tad, kaip teigė jis, atsakymai bus labiau apibendrinti.

D. Jauniškis, atsakinėdamas į klausimus, pažymėjo, kad žvalgybos institucijos vadovas turi teisę duoti pavedimus tiek raštu, tiek žodžiu padaliniams patikrinti, ar VSD turi informacijos, susijusius su rizikos veiksniais ir grėsmėmis valstybės saugumui.

Viename iš VSD vadovui pateiktų klausimų užsimenama, kad per metus VSD patikrina apie 80 tūkst. asmenų. D. Jauniškis patikino, kad tikrinimai vykdomi dėl to, kad specialūs įstatymai įpareigoja VSD teikti išvadą dėl asmenų keliamos grėsmės valstybės saugumui.

„Įvardinti tikrinimai nėra veiksmai, kurie kaip nors galėtų pažeisti ar suvaržyti asmenų privatų gyvenimą“, – pabrėžė D. Jauniškis.

Jis, paklaustas, ar VSD rinko informaciją apie G. Nausėdos ir V. Ušacko aplinkos žmones bei kitus asmenis (klausime įvardinta daugiau negu 100 asmenų – LRT.lt), tvirtino, kad žvalgyba apie šiuos žmones specialiai informacijos nerinko.

„Jokie veiksmai, kurie pažeistų ar suvaržytų asmenų privatų gyvenimą, ar būsto neliečiamumą, gavus nurodytų asmenų sąrašus, nebuvo atliekami. Asmenų susirašinėjimas ar kitoks susižinojimas nebuvo stebimas ar fiksuojamas“, – pažymėjo D. Jauniškis.

„VSD tikrino gautą informaciją VSD informacinėje sistemoje. Toks pavedimas atitiko ne tik Žvalgybos įstatyme įtvirtintą žvalgybos institucijos vadovo pareigą organizuoti ir vadovauti žvalgybos institucijos darbui, bet ir konkretaus padalinio kompetenciją. Tikrinimo metu surinkta informacija tretiesiems subjektams ar asmenims nebuvo perduota“, – vėliau pridūrė VSD vadovas.

D. Jauniškis akcentavo manantis, kad VSD, tikrindama informaciją apie asmenis, įstatymų nepažeidė ir nepadarė įtakos politiniams procesams. VSD vadovas priminė, kad su pranešėjas pats informavo VSD apie tai, kad jis turi pranešėjo statusą. D. Jauniškis kartojo, kad VSD pranešėjui jokio spaudimo nedarė, jo atžvilgiu tarnybinis patikrinimas nebuvo pradėtas.

„Nacionalinio saugumo ir gynybos sprendime dėl VSD veiklos nurodyta, kad abejonių dėl VSD vadovybės veiksmų teisėtumo ir atliekamų patikrinimų pranešėjui galėjo kilti dėl nepakankamai aiškaus vidaus darbo organizavimo, kada VSD vadovybės pavedimai VSD struktūriniams padaliniams, struktūrinių padalinių vadovams yra formuluojami ne tik raštu, bet ir žodžiu.

Toks pavedimo formulavimas galėjo sudaryti prielaidas klaidingai interpretuoti arba vertinti vadovybės pavedimus“, – kalbėjo VSD vadovas ir pridūrė, kad žvalgybos vidaus darbas bus tobulinamas.

D. Jauniškis, klausiamas, kaip galėtų paaiškinti tai, kad VSD atliko patikrinimus apie vieno iš kandidato į prezidentus, kaip vėliau paaiškėjo – G. Nausėdos, aplinką 2018 liepos mėnesį, nors minėtu laikotarpiu kandidatas G. Nausėda nebuvo paskelbęs apie savo kandidatavimą į prezidentus, pažymėjo, kad pastaruosius kelis metus, dar iki oficialaus kandidatų į prezidentu registravimo pradžios, VSD fiksavo, kad užsienio valstybių žvalgybos domėjosi visais galimais kandidatais į Lietuvos prezidentus.

D. Jauniškis tikino, kad VSD nėra gavusi prašymų iš kandidatų į prezidentus 2019 m. šalies vadovo rinkimuose rinkti informaciją apie politinius konkurentus. Anksčiau skelbta, kad konservatorius Žygimantas Pavilionis pats pateikė informaciją VSD apie V. Ušacką. VSD vadovas kartojo, kad departamentas nevykdė jokių Ž. Pavilionio ar kitų asmenų prašymų. Tiesa, D. Jauniškis nepaneigė, kad buvo susitikęs su Ž. Pavilioniu.

„VSD vadovas, vykdydamas savo funkcijas, susitinka su įvairiais asmenimis, tarp jų – ir su Seimo nariais, tai yra faktas, įskaitant ir Ž. Pavilionį“, – pažymėjo D. Jauniškis.

Vėliau V. Bako perklaustas, kiek žmonių VSD ketina stebėti per Seimo rinkimus, D. Jauniškis tvirtino, jog to prognozuoti neįmanoma.

„Apie kiekius... Kaip aš galiu kalbėti apie kiekius? Kiek informacijos bus, kiek jos bus patikrinta, kiek grėsmių mes įžvelgsime, tiek informuosime sprendimų priėmėjus“, – teigė VSD vadovas.

Jis neatsakė į konservatoriaus Mykolo Majausko klausimą, ar nebūtų aiškiau, jeigu Seimas priimtų įstatymus, leidžiančius kandidatams į politinius postus paprašyti VSD patikrinti jų aplinkas.

„Aš nesu politikas, aš esu pareigūnas ir man diskuotuti politiniais klausimais ir kokie sprendimai turi būti priimti, turbūt nebūtų ir etiška, ypač šioje salėje. Čia reikėtų pačiai valstybei apsispręsti, kaip mes tikriname tą lojalumą ir ką mes vadiname lojalumu valstybei“, – tvirtino pareigūnas.

Bakas: informaciją gavo pats G. Nausėda

V. Bakas per Seimo posėdį pareiškė, kad VSD rinkta informacija buvo aprūpinamas pats G. Nausėda.

„Dalis to buvo tam, kad jis surinktų informaciją apie savo galimus verslo rėmėjus. <...> Dalis jų parėmė kandidatą į prezidentus oficialiai, kita dalis neaišku, ar parėmė oficialiai, ar ne“, – sakė Seimo narys.

Jis tvirtino, kad tyrimą atlikęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetos neišdrįso aiškintis, kaip buvo panaudota VSD surinkta informacija apie G. Nausėdos aplinką.

„Virš 100 žmonių buvo patikrinta – verslininkų, politologų, žurnalistų, meno, kultūros veikėjų. Jie nėra susiję su Rusija ir jie nėra planktonas, VSD direktoriau“, – kalbėjo V. Bakas.

„VSD direktorius šiandien bando prisidengti įstatymo nuostatomis, kurios jam leidžia administroti procesą, bando pridengti jo žodinius nurodymus pareigūnams rinkti informaciją apie politikus, verslininkus, žiniasklaidos ir kultūros veikėjus. <...> Žvalgybos įstatymas draudžia bet kokius žodiinius pavedimus ir bet kokius neteisėtus pavedimus kištis į žmogaus privatų gyvenimą. Negalima to pakišti po administravimo sprendimais – tam yra labai aiškios procedūros“, – sakė jis.

„Ačiū už aptaškytą seilėmis mikrofoną“, – pareiškė prie Seimo tribūnos po V. Bako stojęs konservatorius Arvydas Anušauskas.

Jis tvirtino, kad per pastaruosius penkerius metus D. Jauniškis užsitarnavo pasitikėjimą: „Iš tikrųjų reikia šviesti visuomenę, reikia šviesti ir politikus, kurie yra tos pačios visuomenės atspindys, kad, pavyzdžiui, būtų aišku, kuo skiriasi informacijos rinkimas ir jos tikrinimas 55 tūkstančiam ES vizų gavėjų, siekiantiems teisės laikinai gyventi Lietuvoje, ir kuo skiriasi sekimas“.

„Aš matau, kad daliai ir čia sėdinčių tai yra nesuprantami dalykai ir man labai gaila, kad dalis net ir sėdėdami šioje salėje, net ir gaudami šią informaciją nesistengia likviduoti savo žinių spragų“.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas pareiškė nesuvokiantis, ką V. Bakas iki šiol veikia Seimo NSGK, jeigu neskiria informacijos tikrinimo esamose duomenų bazėse nuo rinkimo.

Jis ragino parlamentarus pritarti D. Jauniškio paskyrimui: „Faktų, kodėl tai reikia daryti, tikrai yra daugiau nei reikia“.

Anot D. Gaižausko, VSD per pastaruosius penkerius metus labai pasikeitė – piliečiai informuojami kaip saugotis nuo užsienio tarnybų, išaugo pasitikėjimas departamentu kaip institucija, jo veiklą išskirtinai gerai vertina NATO sąjungininkės.

Politikas priminė D. Jauniškio vaidmenį organizuojant pernai įvykusius „šnipų mainus“, kur dalyvavo Lietuva, Rusija ir Norvegija.

„Šis įvykis išskirtinis ir dar ilgai bus vertinamas žvalgų pasaulyje“, – kalbėjo D. Gaižauskas.

Pasak jo, D. Jauniškiui vadovaujant VSD užsienio žvalgybos tarnybų veikla Lietuvoje po diplomatine priedanga stipriai apribota, nutraukti jų bandymai verbuoti lietuvius, padaugėjo nustatytų šnipinėjimo atvejų, pagerėjo sprendimų priėmėjams teikiamos informacijos kokybė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt