Lietuvoje

2020.04.07 10:46

Seimas įvykdė pažadą dėl atlyginimų priedų medikams, juos gaus ir rezidentai

atnaujinta 17.04
Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.04.07 10:46

Seimas antradienį priėmė įstatymą, pagal kurį koronaviruso židiniuose dirbantiems medikams bus mokami 60-100 proc. priedai prie atlyginimo.

Priedai paskirti pagal valdančiųjų įregistruotą naują įstatymo projektą. Klausimas dėl atlyginimų priedų medikams praėjusią savaitę sukėlė politinę suirutę, jo nepavykus priimti dėl valdančiųjų ir opozicijos ginčo.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto vadovės „valstietės“ Astos Kubilienės bei jos frakcijos kolegos Dariaus Kaminsko priimtos naujos pataisos ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose dirbančių medikų atlyginimų koeficientus didina nuo 60 iki 100 procentų.

Už įstatymo priėmimą balsavo visi 120 Seimo narių, dalyvavę posėdyje.

Kas gaus priedus?

Priedai bus skiriami asmenims, organizuojantiems ir teikiantiems sveikatos priežiūros paslaugas. Projektas iki priėmimo ypatingos skubos tvarka dar buvo pakoreguotas Seimo Sveikatos reikalų komitete, nurodant daugiau finansavimo šaltinių, ne tik Privalomojo sveikatos draudimo fondą.

Pasak A. Kubilienės, visa tai reiškia, kad priedus gaus ne tik medikai, bet ir aptarnaujantis gydymo įstaigų personalas, taip pat Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, gydytojai rezidentai.

„Pažymėjome taip pat ir privačias įstaigas, kad jų, jeigu turi sutartis su Valstybine ligonių kasa, darbuotojai irgi gautų priedus.

Buvo diskusija ir dėl rezidentų. Visi sutiko, kad jie ir taip patenka į sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų sąvoką. Dėl to jie atskirai nebuvo išskirti įstatyme, bet priedus gaus“, – LRT.lt sakė parlamentarė.

Anot jos, konkrečius priedų dydžius nustatys Sveikatos apsaugos ministerijoje sudaryta darbo grupė iš ekspertų, ligoninių vadovų.

„Jie skirs sudėtingumo ir intensyvumo lygius. Aš manau, kad tie žmonės, kurie daro intervenciją į žmogaus kūną, gaus daugiausiai pinigų, nes jie tiesiogiai su tuo susiduria“, – kalbėjo A. Kubilienė.

Konservatorius Antanas Matulas taip pat sakė, kad priimtas įstatymas leis skirti priedus iš esmės visiems sveikatos priežiūros darbuotojams, susiduriantiems su koronavirusu.

„Įstatymo projektas žymiai patobulintas ir apima iš esmės visus darbuotojus, įtraukti rezidentai, šiek tiek padidinti procentai“, – teigė opozicijos politikas.

Vis dėlto dalis opozicijos politikų nerimavo, kad įstatymo formuluotės neleis priedų skirti žmonėms, dirbantiems ne tiesiogiai su pacientais, tai yra maitinimo, pervežimo paslaugų darbuotojams ar valytojams.

Parlamentaras Povilas Urbšys apgailestavo, kad krizės akivaizdoje Seimo nariai vis tiek nesugebėjo vienas į kitą žiūrėti ne kaip į politinį priešininkus, o kaip į partnerius.

„Mes vis dar vienas kitą priskiriame daugumai arba mažumai ir nuo to priklauso, kaip mes vienas kitą vertiname ir kaip vertiname vienas kito siūlymus“, – teigė Seimo narys.

„Visuotinio pavojaus akivaizdoje kyla klausimas, kas yra didesnė korona Lietuvai – ar koronavirusas, ar mes, su tokiu požiūriu vienas į kitą“, – pridūrė jis.

Praėjusios savaitės fiasko

Seimas praėjusią savaitę valdančiųjų teikimu planavo ligos židiniuose dirbančių medikų atlyginimus padidinti nuo 50 iki 100 proc., tačiau pritarta opozicinių konservatorių siūlymui atlyginimus kelti visiems medikams. Valdantieji tuomet nedalyvavo galutiniame balsavime, sakydami, kad biudžetas gali nepakelti tokio algų kėlimo visiems medikams.

Įstatymas liko nepriimtas, o tai sukėlė šurmulį viešojoje erdvėje.

Palyginti retai retoriką aštrinantis prezidentas Gitanas Nausėda tada pareiškė, kad Seimo nariai medikus tiesiog apgavo.

„Tai yra politikavimas pačia blogiausia to žodžio prasme ir man visiškai neįdomu, kas dėl vakarykščio fiasko kaltas, ar dešinieji, ar kairieji, ar viršutiniai, ar apatiniai. Kalti visi, nes sprendimas nepriimtas“, – sakė G. Nausėda.

Vyriausybė nuo balandžio medikų darbo užmokesčio fondą didina 18 procentų. Tai planuota padaryti šiemet rugsėjį.

Be to, karantino laikotarpiu su koronaviruso pacientais dirbantys medikai gaus 15 proc. didesnį atlyginimą pagal sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.