Lietuvoje

2020.04.07 10:14

Kova su koronavirusu: Skvernelis šaukiasi pagalbos Seime, apgailestavo dėl Vyriausybės klaidų

karantinas bus pratęstas dviem savaitėms, bet gali būti švelninamas, atnaujinta 13.58

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis antradienį kreipėsi į Seimo narius, prašydamas paramos Vyriausybės pasiūlytiems įstatymų projektams koronaviruso krizei suvaldyti. Parlamentarai turėtų balsuoti dėl griežtesnių bausmių nesilaikantiems karantino, galimybės reguliuoti kainas, algų priedų medikams.

Pradėdamas kalbą premjeras pareiškė pripažįstantis, kad ir Vyriausybė padarė klaidų, bandydama suvaldyti krizę.

„Mes patys matome, kad ne apie viską pagalvojame“, – iš Seimo tribūnos sakė S. Skvernelis.

Jis paprašė parlamentarų palaikyti įstatymų projektus, anot premjero, reikalingus kovai su koronavirusu.

S. Skvernelis dėkojo opozicijai, sutikusiai eiti į dialogą po praėjusią savaitę žlugusio įstatymo dėl algų priedų medikams priėmimo. Seimas antradienį dar kartą bandys priimti priedus nustatantį įstatymą.

Premjeras pavadino praėjusios savaitės akibrokštą „šaltu dušu“.

„Aš manau, kad ir po jos mes išeiname stipresni ir priimame sprendimus, kurie šiandien yra reikalingi“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Jis prašė Seimo narių paramos, įteisinant galimybę Vyriausybei ekstremalios situacijos ar nepaprastosios padėties metu reguliuoti kainas.

„Dabar mes pirmiausia kalbame apie apsaugos priemones ir dezinfekcinį skystį, ką mes matėme, ir matome dabar. Mūsų gyventojams turi atsirasti galimybė už protingą, realią kainą įsigyti apsaugos priemones“, – teigė S. Skvernelis.

„Valstybė turi turėti galimybę tą daryti išskirtinėmis, ne kasdieninėmis sąlygomis, su labai dideliais saugikliais. Tikrai prašau paremti“, – pridūrė jis.

Premjeras taip pat paragino Seimą sugriežtinti baudžiamąją atsakomybę tiems, kurie sąmoningai nesilaiko karantino reikalavimų ir platina užkratą.

„Kalbame apie tuos atvejus, ka idėl vieno neatsakingo asmens, kuris serga ir tai žino, yra užkrečiama didelė populiacijos dalis. Sąmoningai, pabrėžiu. Tai šita laisvės atėmimo sankcija turėtų suveikti atgrasančiai.

Prašau jūsų susitelkimo ir vienybės. Šitoje situacijoje mums to labiausiai reikia“, – kalbėjo politikas.

Be to, jis ragino Seimo narius įtikinti rinkėjus susilaikyti nuo kelionių per artėjantį Velykų savaitgalį. Pasak premjero, jeigu susirgimų atvejų po jo neišaugs, Vyriausybė imsis švelninti karantino priemones jau kitą savaitę.

„Jūsų autoritetas, jūsų prašymas artimiesiems, draugams ir rinkėjams padės geriausiai suvaldyti šitą situaciją“, – sakė S. Skvernelis.

Pratęs karantiną

Anksčiau antradienį S. Skvernelis pranešė, kad Vyriausybė pratęs Lietuvoje dėl koronaviruso įvestą karantiną dviem savaitėms. Dabar jo pabaiga numatyta balandžio 13-ąją. Ministras pirmininkas žada, kad susirgimams nepašokus po velykinio savaitgalio, karantino sąlygos gali būti švelninamos.

„Jeigu Vyriausybė apsispręs rytoj, tai bus dviem savaitėm“, – žurnalistams Seime antradienį sakė premjeras.

Pasak jo, jeigu nebus fiksuojamas susirgimų šuolis po Šv. Velykų, karantino sąlygos galės būti švelninamos, pirmiausia smulkiajam verslui.

„Atpalaiduosime tam tikrą smulkųjį verslą ir sudėliosime labai aiškias sąlygas veikti. Kaip pavyzdys, jeigu parduotuvė, tai patekimas turėtų būti iš gatvės, ne iš prekybos centro. Taip pat kiek klientų gali būti, klientai tik su apsaugos priemonėmis, pardavėjai analogiškai. Pardavėjai negali būti rizikos grupėse, dezinfekcinis skystis, įėjimo ir išėjimo kontrolė ir t.t. Tokioms sąlygoms esant, smulkus verslas galės pasileisti“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

„Šitas savaitgalis yra kritinis. Jeigu mes kaip valstybė, kaip visuomenė pademonstruosime brandą, tai tikrai analitikų teikiamos prognozės leidžia kalbėti, kad mes stabilizavome situaciją. Svarbu nesulaukti mums šuolio. Jeigu bus šuolis savaitgalį, vadinasi dešimt maždaug parų šuolio suvaldymui ir dar 10-12 parų situacijos stabilizavimui“, – pridūrė jis.

Savaitgalį policijos pareigūnai turėtų riboti žmonių atvykimą į miestus ir miestelius.

Dėl koronaviruso paskelbto karantino daliai įmonių atleidžiant darbuotojus, Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis tikina – statistikos skelbiami skaičiai nėra dramatiški.

„Jeigu lygintume, tai tie skaičiai nėra dramatiški, nes priimtų žmonių skaičius taip pat auga, vieni verslai praranda, kiti įdarbina tai skirtumas nėra didelis. O pinigai jau pasiekinėja, kalbant apie palūkanų vengimą, jau galima naudotis per „Invegą“, kiti pradės judėti šią savaitę. Dar labai svarbu ir įstatymai šiandieną priimti“, – apie nedarbo lygio pokyčius šalyje kalbėjo premjeras.

Žada apsauginių priemonių standartą medikams

Ministras pirmininkas sakė, kad artimiausiu metu turėtų būti patvirtintas apsauginių priemonių standartas skirtingiems medikams. Tuo siekiama apmalšinti interpretacijas, kokios priemonės kokiems medikams priklauso.

„Suprantu, kad kiekvienas norėtumėme būti su skafandru, kombinezonu, akiniais ir visa kita, bet artimiausiu metu <...> patvirtinsime standartą pagal kategorijas, kad medikas žinotų: jeigu tu esi tokioj ar tokioj pozicijoj, tai tavo standartas yra toks aprūpinimas“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis taip pat sakė, kad neplanuojama nuo koronaviruso tirti visų medikų: „Kiekvieną testuoti po darbo pamainos tikrai nėra jokios prasmės“.

Be to, premjeras pranešė, kad Lietuvos laboratorijos po keliolikos dienų turėtų sugebėti atlikti 5 tūkst. koronaviruso testų per dieną – maždaug dvigubai daugiau, nei dabar.

Vis dėlto S. Skvernelis tvirtino, kad tokie skaičiai nėra būtini, atsižvelgiant į analitines infekcijos suvaldymo prognozes.

„Mes matome, kokia yra epidemiologinė situacija ir patys ekspertai teigia, kad šaudyti į visus nėra prasmės: reikia testuoti atitinkamas grupes, tai yra medikus, padidintos rizikos grupes, atskirus židinius, tai tą ir darysime“, – teigė Vyriausybės vadovas.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu diagnozuoti 880 koronaviruso atvejų.