Lietuvoje

2020.04.07 07:26

Čaplinskas apie karantino švelninimą: atsipalaiduoti nereikia, tačiau laikantis taisyklių svarstyti galima

ULAC vadovas: daugiau nei 80 proc. visų užsikrėtimų – vietiniai
LRT RADIJAS, LRT.lt 2020.04.07 07:26

Sveikatos apsaugos ministerijos pirmadienio patvirtintais duomenimis užsikrėstųjų koronavirusu Lietuvoje pirmadienio vakarą buvo 843 žmonės, o ULAC vadovas S. Čaplinskas pabrėžia, jog šiuo metu šalyje jau vyrauja vidiniai užsikrėtimo atvejai. Tiesa, ekspertas pastebi, kad diskutuoti apie tam tikrų karantino taisyklių švelninimą jau galima pradėti.

Vakar pranešta apie dar dvi mirtis, taigi COVID-19 infekcija jau pareikalavo 15-os žmonių gyvybių. Patvirtinta, kad nuo viruso Lietuvoje pasveiko 8 žmonės.

Kaip LRT RADIJUI sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas, pastebima, kad skaičiai nuo kovo pabaigos kardinaliai pasikeitė – vietinių užsikrėtimų skaičius pavijo įvežtinius, o pastaruoju metu dominuoja jau Lietuvoje infekuoti asmenys.

„Nuo kovo 25 dienos susilygino diagnozuotų atvejų, kurie užsikrėtė užsienyje ir čia, Lietuvoje. Dabar jau vyrauja vietinis užsikrėtimo kelias, daugiau nei 80 proc. užsikrėtimų yra vietiniai“, – sakė ULAC vadovas S. Čaplinskas, perspėjęs, kad kiekvienas Lietuvos pilietis šiuo metu turi būti vertinimas kaip galimai užkrato nešiotojas.

Paklaustas, kaip vertina galimybes, jog po Velykų karantino taisyklės galėtų būti švelninamos, S. Čaplinskas šį klausimą vertiną dviprasmiškai – atsipalaiduoti pernelyg nereikėtų, tačiau pamąstyti apie tam tikrus pokyčius jau būtų galima bandyti.

„Reikia suprasti, kad visi mes turime savo poreikių, būtų gerai patenkinti ne tik maistų ar vaistų poreikius. Yra atsakingo verslo ir jiems po truputį suteikti galimybę pradėti leisti teikti paslaugas, iš kitos pusės kuo daugiau gaminti produkcijos. Bet visą tai turi būti daroma atsižvelgus į karantino taisykles, tačiau galbūt galėtų prasidėti lauko prekyba, kur yra atskiri įėjimai, galbūt kitos paslaugos, kurias galima vykdyti maksimaliai saugiai ir išlaikant rekomendacijas“, – sakė S. Čaplinskas.

Apie tam tikrus švelninimus prakalbo ir Nausėda, tačiau paragino nepadaryti lemtingos klaidos

Koronaviruso situacijai Lietuvoje stabilizuojantis, šalies prezidentas Gitanas Nausėda pirmadineį sakė, kad karantino režimo sąlygas verslui reikėtų švelninti pamažu, užtikrintus būtinus saugumo reikalavimus.

Pasak šalies vadovo, teigiamas tendencijas rodo rodiklis, per kiek laiko padvigubėja koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius.

„Labai tikiuosi, kad mes pamažu stabilizuojame padėtį“, – pirmadienį per spaudos konferenciją sakė G. Nausėda po susitikimo su premjeru Sauliumi Skverneliu.

„Rodiklis, kuris plačiai naudojamas tarptautinėje praktikoje – per kiek laiko, per kiek dienų padvigubėja koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius – šita trukmė didėja ir ji netrukus gali pasiekti tą rekomenduojamą 12–14 dienų laikotarpį, kuris yra laikomas gera starto pradžia karantino trukmei švelninti ir tam tikram grąžinimui ekonomikos prie normalios tvarkos“, – pridūrė prezidentas.

Kartu jis pabrėžė, kad „labai svarbu nepadaryti lemtingos klaidos ir neatlaisvinti ekonomikos anksčiau, negu mūsų situacija leidžia tą padaryti“.

„Štai kodėl net ir tuo atveju, jei po Velykų bus priimtas sprendimas šiek tiek sušvelninti karantino sąlygas, tas turės būti padaryta labai selektyviai, atsižvelgiant į konkrečią verslo šaką, į konkrečias grėsmes ir, žinoma, pasirūpinat būtinomis saugumo priemonėmis“, – kalbėjo G. Nausėda.

„Manau, kad net ir šių verslo vienetų atžvilgiu turi būti taikoma diferencijuota politika ir ne visoms vienodai galima pritaikyti sėkmingai apsaugos priemonių taktiką ir sumažinti riziką iki minimumo“, – teigė jis.

G. Nausėda pasiūlė, kad tokius sprendimus skelbtų ne politikai, o medikai.