Lietuvoje

2020.04.06 21:17

Grubliauskas apie viruso ir skandalų krečiamą Klaipėdos universitetinę ligoninę: nieko nedangstau ir nesiruošiu nutylėti

Rita Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“2020.04.06 21:17

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje nustatyta daug infekcijų kontrolės pažeidimų: buvo daug rizikos užsikrėsti personalui ir pacientams, taip pat skyrėsi ligoninės pateikiami duomenys dėl jau užsikrėtusių. Pasak ministro, sprendimą dėl ligoninės vadovo atsakomybės turėtų priimti ligoninės steigėja – Klaipėdos miesto savivaldybė, taip pat į ją turėtų kreiptis pacientai, kurie dėl uždarytų ligoninės skyrių negali juose gydytis. Nuo penktadienio vakaro leista veikti tik Akušerijos ir ginekologijos, Onkologijos bei Infekcinių ligų skyriams.

Apie susidariusią situacija LRT laidoje „Dienos tema“ žurnalistė Rita Miliūtė kalbėjosi su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku.

Dienos tema. Vytautas Grubliauskas: niekas nesiruošia nieko dangstyti

- Savivaldybė – ligoninės steigėja, o kadangi ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis neatsiliepė, tai klausimai jums. Tarybos opozicijos atstovai ir viena iš ligoninės profesinių sąjungų sako, kad vyriausiąjį gydytoją reikia nušalinti nuo pareigų. Jis turi prisiimti atsakomybę dėl to, kad organizuojant darbą netinkamai, esant tokiai epidemiologinei situacijai, virusas išplito. Dabar ligoninė be tų kelių dirbančių skyrių yra uždaryta. Kas, jūsų manymu, yra atsakingas už tai, kad ligoninė dabar negali teikti pacientams reikalingų paslaugų?

V. Grubliauskas: Pradėčiau pirmiausia nuo to, kad kol kas opozicijos vardu kalba tik viena politikė. Opozicinių partijų frakcijų, esančių taryboje, pirmininkai net nežinojo, bent iki sekmadienio vakaro, apie tokį opozicijos vardu teikiamą siūlymą. Kalbant apie profsąjungas, kaip jūs sakėte, iš tiesų yra vienos profsąjungos, kuri vienija turbūt 8 ar 9 narius, pareiškimų ir siūlymų. Bet šiandien gavau 700 narių vienijančios profsąjungos pareiškimą, kuris yra visiškai priešingas. Kalbant apie steigėją – tai Klaipėdos savivaldybė, natūralu, kad šios įstaigos veikla yra, be abejo, steigėjo atsakomybė ir niekas jos nesikrato.

- Dar patikslinti: jeigu kalbate apie profsąjungas, tai turėtumėte žinoti, kad vienas iš tos jūsų minėtos profsąjungos raštą pasirašiusių žmonių yra neurochirurgas. Kaip tik neurochirurgijos skyriuje yra sergančių medikų ir pacientų, antroji profsąjunga sako, kad turi apie 300 narių. Bet grįžtant prie atsakomybės, ką darysite, jeigu savaitgalį dirbusi Sveikatos apsaugos ministerijos komisija (ne opozicija arba profsąjungos) pasakys, kad dėl nesuvaldyto protrūkio atsakinga ligoninė ir dėl to klaipėdiečiai dabar neturi kur gydytis? Kokia tuomet bus jūsų pozicija?

V. Grubliauskas: Tikrai norėčiau pirmiausia sulaukti šitos komisijos, tiksliau tariant, bent 3 ar 4 komisijų išvadų, apie kurias daug kas kalba ir iš įvairių garsių bokštų. Bet kol kas aš jų nemačiau, girdžiu tik interpretacijas. Natūralu, pamačius tas išvadas, tiek man, tiek, be abejo, ligoninės vyriausiajam gydytojui būtų aiški situacija, kurią nustatė komisija, ekspertai, profesionalai.

Tikiuosi, ne šališkai, bet labai dalykiškai ir kompetentingai, tai tada bus galima vertinti tą situaciją, žinant realų vaizdą, o ne vienų ar kitų grupių ar politikų pateikiamas mintis ir vizijas. Tai prieš pradedant nagrinėti ar priimant sprendimus, manau, visiškai logiška matyti turinį to, pagal ką būtų galima priimti sprendimą.

Šioje vietoje niekas atsakomybės nesikrato, sprendimas turi būti absoliučiai adekvatus tų išvadų rimtumui: įvardytos grėsmės, rizikos suvaldymas ir nesuvaldymas. Jokių dangstymų, protekcijų, atsakomybės vengimo – niekas tikrai nesiruošia to daryti. Dėl to ketvirtadienį į tarybos posėdį kviečiamas V. Janušonis. Tikimės, kad iki to laiko jau bus išvados ir miesto taryba, politikai iš pirmų lūpų galės išgirsti aiškius argumentus, poziciją, galų gale vertinimus, kiek jie sutampa su ministerijos atliktu auditu. Tada jau, turint visą reikalingą informaciją, vienokį ar kitokį sprendimą darysime nevengdami atsakomybės.

- Ponas Janušonis buvo tarybos posėdyje sausio 31 d. Jis teigė, kad ligoninė visiškai pasirengusi koronavirusui ir epidemijai. Bet mano klausimas buvo, kokia yra jūsų nuomonė, nes ligoninė faktiškai yra uždaryta, veikia tik keli skyriai, kas, jūsų nuomone, yra labiausiai dėl to atsakingas: ar medicinos ir apsaugos priemonių trūkumas, ar vadyba ir negebėjimas atskirti srautų, padarant švarius ir nešvarius koridorius, ar kokie nors kiti dalykai?

V. Grubliauskas: Visa tai, tikiuosi, ir bus pateikta tos komisijos arba audito išvadose.

- Aš klausiu jūsų, kas yra atsakingas už tai, kad Klaipėda dabar neturi ligoninės?

V. Grubliauskas: Klaipėda turi ligoninę ir ne vieną: Respublikinę Klaipėdos ligoninę, Jūrininkų ligoninę ir Universitetinę ligoninę, kurios veiklą apribojo pats V. Janušonis savo įsakymu, suderinęs jį su tuo metu ligoninėje dirbusiais komisijos nariais. Jis pats matydamas situaciją savo įsakymu padarė veiklos apribojimą ir, kiek esu informuotas, jis turbūt truks dar kokią savaitę, siekiant išvengti bet kokios rizikos.

Noriu, kad labai aiškiai visi suprastų, aš asmeniškai nieko nedangstau ir nesiruošiu nieko nutylėti, manau, kad lygiai taip pat galvoja bei elgsis ir visi tarybos nariai, kurie tą žino. Kitas dalykas, vertinti situaciją vien iš nuogirdų ar iš asmeninių įspūdžių būtų nevisiškai teisinga.

Negalėčiau, turbūt kaip ir bet kas iš mūsų, eiti į ligoninę patarinėti gydytojui, kam išrašyti aspiriną, o kam antibiotikus. Mes visi turime dirbti savo darbą, prisiimdami atsakomybę už jį.

- Bet turbūt niekas jūsų neprašo išrašyti vienų arba kitų antibiotikų. Savivaldybės tarybos narė Nina Puteikienė pareiškime tarybai rašo, kad darbuotojams trūksta ne tik apsaugos priemonių, bet ir informacijos. Galų gale mes patys susiduriame su tuo, kad medikai yra įbauginti teikti informaciją visuomenei ir tik 3 tai pasakė neanonimiškai. Tačiau dabar jie vyriausiojo gydytojo išvadinti nežinia kokiais medikais, o „Lietuvos sveikatos“ redaktorė juos pavadino skrepliais. Ar jūs, kaip meras, jaučiatės užtikrinęs, kad savivaldybės įstaigoje, šiuo atveju ligoninėje, palaikomos pilietiškos visuomenės iniciatyvos, o kritika yra būdas klaidoms taisyti?

V. Grubliauskas: Visų pirma man sudėtinga komentuoti kitų komentarus arba kitų nuomones ir tikrai nesiruošiu to daryti. Viena iš klaidų, kurią tikrai matau, tai būtent komunikacijos stoka tiek išorėje, tiek viduje. Tikrai negirdėjau ir neskaičiau tokių žodžių, kaip jūs sakote, bet jeigu taip buvo, tai yra tikrai netoleruotina. Bet dar kartą kartoju: nesiimu komentuoti to, ko pats negirdėjau, nemačiau ir būtų iš mano pusės net nekorektiška. Bet, be jokios abejonės, viena iš didžiausių bėdų – ligoninės komunikavimas tarpusavyje, kolektyve tarp skyrių, taip pat išorėje. Manau, tai buvo viena pačių silpniausių ligoninės veiklos pusių.

- Ligoninė turi Stebėtojų tarybą. Ką ji pastaruoju metu yra nuveikusi dėl šios Klaipėdos ligoninės?

V. Grubliauskas: Stebėtojų taryba, kaip žinote, visiškai neseniai pagal naujas įstatymines nuostatas yra depolitizuota: joje – miesto visuomenės, ligoninės profsąjungos atstovai – tie, kurie neturi jokių politinių sąsajų. Šiandien kalbėjau su opozicinių frakcijų vadovais ir sutarėme, kad Stebėtojų taryba dabar tampa ta institucija, kuri pirmiausiai turi aktyviai reaguoti, operatyviai įsijungti į procesą ne vien tik kaip stebėtojai, bet kaip vertinantys.

Jie turi tam įgaliojimus, bet tarybos posėdžio metu, nagrinėjant tą medžiagą ir išvadas, kurios bus pateiktos, neatmetu galimybės, kad galėtų būti suformuota tam tikra politinio monitoringo ir stebėsenos tvarka. Ta grupė (nežinau, kaip ją įvardyti) taip pat dalyvautų tiesiogiai stebint būtent tų išvadų, rekomendacijų, siūlymų įgyvendinimo tvarką ir eigą, jeigu nebus priimti gerokai rimtesni ir drastiški sprendimai.

- Su šia ligonine turite vykdyti ir naują veiklą – įsteigti ir užtikrinti karščiavimo klinikų veiklą. Ar iš Vyriausybės rezervo tikitės ką nors gauti? Ar turėsite galimybių iš savo rezervų įvykdyti vėliausią SAM įsakymą ir aprūpinti jas viskuo, įskaitant apsaugos priemonėmis?

V. Grubliauskas: Patikslinsiu, kad universitetinė ligoninė su karščiavimo klinikos veikla neturi sąsajų. Bandėme ieškoti galimybių iš Respublikinės Klaipėdos ligoninės pasiskolindami kilnojamą rentgeną – tai čia buvo sąsaja su kita ligonine. Tačiau šiandien gavau atsakymą, kad iš ten turbūt negausime, bet nesiskundžiu, neprašau, neskambinu ir nerašau niekam, tiesiog operatyviai suradome kitą sprendimą. Iš kitos vietos gausime tą kilnojamą rentgeną, bet ne iš Universitetinės ar Respublikinės ligoninės. Karščiavimo klinika, kaip ir numatyta, iki Velykų turėtų būti paruošta veikti.

- Gavote kokių nors papildomų rezervų karščiavimo klinikai ar turėsite verstis tik su savais?

V. Grubliauskas: Deja, bet tai nebuvo balandžio 1-osios pokštas ir viskuo aprūpinti ten dirbsiančius medikus teks mums patiems. Bet stebina tai, kad jau niekas nebestebina.

- Jūs tikitės gauti SAM komisijos ir kitų komisijų išvadas iki ketvirtadienį įvyksiančio tarybos posėdžio ir tada bus sprendžiama, kas toliau vyks Klaipėdos universitetinėje ligoninėje?

V. Grubliauskas: Bet kuriuo atveju, ketvirtadienį tarybos posėdis įvyks. Tiesa, nuotoliniu būdu, V. Janušonis tame posėdyje nuotoliniu būdu taip pat dalyvaus. Labai tikiuosi, kad iki to laiko turėsime išvadas, nes kalbėti apie kažkokį labai rimtą, dramatišką dokumentą jo nemačius, bijau, kad galime kažko arba neįvertinti, arba pervertinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.