Lietuvoje

2020.04.11 18:08

Kita krizės pusė: karantino metu dėl vietos palatoje tenka kovoti ir onkologiniams ligoniams

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.11 18:08

Karantino metu kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui artritu sergantieji, negali gauti tam tikrų procedūrų, dėl ko ligos gali paūmėti. Nors sergantiems sunkiomis ar lėtinėmis ligomis, gydymas teikiamas, tačiau pacientai jau skundžiasi išaugusiomis vaistų kainomis.

Kol daugiausia pajėgų metama kovai su koronavirusu, kiti sergantieji sunkiomis ligomis teigia negaunantys jiems gyvybiškai svarbių procedūrų. Nenorėjusi viešinti savo pavardės reumatoidiniu artritu serganti klaipėdietė teigia jau kurį laiką negalinti susilašinti jai būtinų vaistų, tai atliekama tik gydymo įstaigoje ir griežtai pagal grafiką. Klaipėdietės teigimu, informacijos skyrius aiškina, kad nebėra ligoninėje reumatologų, skyrius uždarytas. O gydytojai, pas kurią moteris nuolat lankėsi, diagnozuota koronaviruso infekcija.

„Yra atsirandančių ir naujų asmenų, kuriems lygai taip pat reikalinga pagalba, išsitirti pasižiūrėti, kokio gydymo tuoj pat reikėtų imtis. Turiu pavyzdį ir savo šeimoje, vyras turi problemų šiuo metu su sąnariais. Kelio sąnario magnetinį rezonansą iš tikrųjų turėjo kovo gale darytis, bet yra nukelta ir neaišku kada turės galimybę ten pasidaryti“, – pasakoja Klaipėdos bendrijos „Artritas“ vadovė Sigita Kurmelienė.

Sveikatos apsaugos ministras teigia, išties Klaipėdoje yra keli skyriai, kurie veikia, kiti uždaryti. Todėl klaipėdiečiams gali tekti pagalbos ieškoti ir kituose miestuose.

„Į visu kitus skyrius nebus priimami. Kur jie gaus pagalbą – neaišku. Gali tekti pacientams vykti į kitą miestą. Reikia kreiptis į savivaldybę ir paaiškins, kur galima gauti paslaugas“, – nurodo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Sergantieji inkstų ligomis teigia dializes gaunantys laiku, tačiau problemų kyla laukiantiems transplantacijos – trūksta apsaugos priemonių, o procedūrų į ligoninę vykstama kas antrą dieną. Bet dar didesnė problema – pabrangę vaistai, tai reiškia, kad ne visi jų išgali įsigyti.

„Labai liūdna situacija – tai žmonės, kurie po transplantacijos. Ir valdžios sprendimu nuo balandžio 1 drastiškai padidintos priemokos. Jeigu skaičiuoti procentais, tai apie 2 tūkst. auga priemoka“, – piktinasi asociacijos „Gyvastis“ tarybos narė Irma Juodienė.

Nors Lietuvoje paskelbus karantiną atšauktos planinės konsultacijos, operacijos ir kitos procedūros, sergantiems onkologinėmis ligomis šios sąlygos negalioja.

„Gerai, kad tos paslaugos teikiamos, bet kas nėra gerai, kad jos teikiamos mažesne apimtimi ir tiems pacientams, kuriems buvo numatytos operacijas daryti, tos operacijos vis tiek nukeliamos. Tiesiog fiziškai nėra tiek palatų, kad pacientus būtų galima po vieną guldyti“, – nurodo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas.

Šiuo metu aktyvus gydymas taikomas maždaug 40-čiai tūkstančių onkologinių ligonių, jiems nuolat reikalingi vaistai, įvairios procedūros.

Panorama. Marijampolės ligoninėje nuo koronaviruso mirė garbaus amžiaus pacientas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11