Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.07 16:11

Politologai artėjančiuose Seimo rinkimuose mato šansą „valstiečiams“ ir siunčia įspėjimą konservatoriams

„Jis ypatingai daug rengia spaudos konferencijų. Pagal viešųjų ryšių taisyklę, tas žmogus, kuris ypatingai dažnai šmėžuoja, jis ir sulaukia palaikymo (rinkimuose – LRT.lt). Spėčiau, kad ministro reitingai bus aukšti, <...> dar vienas nežinomasis – Skvernelis, kuris taip pat nemažai pridėjo reitingo balų ir neaišku, ar dalyvaus, ir su kuo dalyvaus“, – LRT RADIJUI sako Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, socialinių mokslų daktaras Saulius Spurga.

Likus pusmečiui iki Seimo rinkimų, politologų teigimu, vis dar neaišku, kas juos galėtų laimėti. Tačiau neabejojama, kad koronaviruso situacijos suvaldymas turės įtakos rinkėjų pasirinkimui.

Nors politinė kampanija dar neprasidėjo, o rinkimų data kol kas tik preliminari, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) jau jiems ruošiasi. Komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė teigia, kad dėl karantino, pasiruošimo darbai nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi.

„Kadangi posėdžių rengti nuotoliniu būdu komisija kol kas neturi teisinio pagrindo, tai čia šiek tiek apsunkina mūsų darbą karantinas. Tačiau visi suprantame, kad tai nesitęs amžinai ir mums yra reikalingi priimti tam tikri sprendimai. Dar kol kas labai anksti apie tai diskutuoti, kad rinkimai galėtų būti nukelti. Politinė kampanija dar netgi neprasidėjo.

Negalime laiko švaistyti veltui. Turime dirbti savo darbą. Jei atsitiks taip, kad mums reikės sustoti, mes negalėsime organizuoti rinkimų arba bus antroji viruso banga, tuomet ieškosime geriausių sprendimų.

Mes dar nežinome, kuo pasibaigs pirmoji viruso banga. Mūsų uždavinys yra toks, kad negalime laiko švaistyti veltui. Turime dirbti savo darbą. Jei atsitiks taip, kad mums reikės sustoti, mes negalėsime organizuoti rinkimų arba bus antroji viruso banga, tuomet ieškosime geriausių sprendimų“, – sako L. Matjošaitytė.

Rinkimams ruoštis pradeda ir politinės partijos. Politologai sutinka, kad siaučiančio koronaviruso situacijos suvaldymas greičiausiai bus lemiamas veiksnys politikų reitingams. Anot Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorės Ainės Ramonaitės, valdantieji turi šansų pasigerinti esamas pozicijas.

„Dabar sunku taip sakyti, kad valdantieji bus perrinkti. Nemanau, kad jie galėtų būti perrinkti tokiu rezultatu, koks buvo praėjusiuose rinkimuose. Tada buvo jau tokia didelė pergalė. Tačiau pasigerinti situaciją, kuri buvo iki viruso? Toks šansas egzistuoja“, – spėja TSPMI profesorė.

Anot jos, Lietuvos gyventojai nuolat jaučia nepasitenkinimą esama valdžia, mat iškelti lūkesčiai yra aukšti. „O visa, kas įvyksta gero, tai įvyksta be valdžios pastangų. O jei kas nutinka blogo, tai atrodo, kad valdžia kalta, – sako A. Ramonaitė. – Šiuo atveju virusas yra išorinė situacija ir valdžios veiksmai yra labai aiškiai matomi.“

Nemanau, kad jie galėtų būti perrinkti tokiu rezultatu, koks buvo praėjusiuose rinkimuose. Tada buvo jau tokia didelė pergalė. Tačiau pasigerinti situaciją, kuri buvo iki viruso? Toks šansas egzistuoja.

Situacija tampa panašesnė į savivaldybių rinkimuose esančią situaciją, kur matome, kad daugelis merų yra perrenkami, sako ji. „Žmonės labai akivaizdžiai mato veiklos rezultatus, – konstatuoja politologė. – Klausimas kyla, ar tas rezultatas tenkins žmones?“

A. Ramonaitė taip pat teigia, kad partijų reitingams Lietuvoje daug įtakos turi asmenybės. Naujausių apklausų duomenimis, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga yra reitingų aukštumose. Anot politologės, nepaisant pastaruoju metu sulaukiamos kritikos, visuomenės pasitikėjimas ministru greičiausiai išliks aukštas.

Su ja sutinka Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Saulius Spurga. Tačiau jis pastebi, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) rezultatus rinkimuose lems ir kitos asmenybės. Jis atkreipia dėmesį, kad ministras A. Veryga labai dažnai dalyvauja įvairiose laidose.

„Jis ypatingai daug rengia spaudos konferencijų. Pagal viešųjų ryšių taisyklę, tas žmogus, kuris ypatingai dažnai šmėžuoja, jis ir sulaukia palaikymo, – tikina MRU docentas. – Spėčiau, kad ministro reitingai bus aukšti, tačiau nežinau, kiek tai susiję su visos partijos reitingais. Dar yra Seimas ir dar vienas nežinomasis – Skvernelis, kuris taip pat nemažai pridėjo reitingo balų ir neaišku, ar dalyvaus, ir su kuo dalyvaus.“

Politologai taip pat sako, kad konservatoriai dabar turėtų elgtis itin atsargiai kritikuodami Vyriausybę ir valdančiuosius. Anot jų, kritiką visuomenė gali suprasti kaip trukdymą priimti reikalingus sprendimus dėl koronaviruso suvaldymo. S. Spurga priduria, kad dėl to rinkimuose laimėti gali ir šiuo metu nuošalyje esantys socialdemokratai.

Dabar girdima kritika visam Seimui, visiems politikams, o tie, kurie yra nuošalyje, gali dėl to netikėtai laimėti.

„Net jei kritika ir yra teisinga, ji gali, tokioje įtemptoje ir įelektrintoje situacijoje, būti traktuojama savotiškai, – įspėja S. Spurga. – Tai gali būti traktuojama, kaip pagalių kaišiojimas į ratus ir trukdymas veiksmingai kovoti su viruso sukeltais iššūkiais.“

Labai įdomi yra socialdemokratų padėtis, pastebi pašnekovas. „Jų reitingai yra ne tokie jau ir maži, tačiau jų lyderio nėra Seime ir, ko gero dėl to, jų balsas mažiau girdimas, – svarsto politikos apžvalgininkas. – Tačiau, ką gali žinoti, gal tai bus ir pliusas. Dabar girdima kritika visam Seimui, visiems politikams, o tie, kurie yra nuošalyje, gali dėl to netikėtai laimėti.“

LRT RADIJAS primena, kad oficialiai politinė kampanija turėtų prasidėti kitą savaitę, o Seimo rinkimus planuojama rengti spalio vienuoliktą dieną.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi