Lietuvoje

2020.04.06 16:01

Šimašius išdėstė karantino atšaukimo reikalavimus: tikra statistika ir šimtaprocentinis saviizoliacijos laikymasis

LRT.lt 2020.04.06 16:01

Vyriausybei svarstant kada būtų galima švelninti karantino sąlygas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius nurodė, kad svarbiausia nubrėžti ne konkrečią datą, tačiau vertinti situaciją.

„Karantiną galime švelninti tada, kai būsime tikri, kad susirgimų nedaugės taip, kad prieitume iki kiniško, itališko, ispaniško, šveicariško, britiško, niujorkietiško scenarijaus. Pabrėžiu – ne tada, kai susirgimų nebus, net ne tada, kai susirgimų kreivė plokštės, o tada, kai susirgimų kreivė bus užtikrintai žemiau nei mūsų sveikatos pasirengimų su jais dorotis kreivė“, – feisbuko paskyroje nurodo meras.

Pasak jo, situaciją suvaldyti padėtų penki reikalavimai.

Pirmiausia, anot mero, reikalinga tiksli statistika: „Dėl visos eilės abrakadabrų sprendimuose nežinome kas ir kada pasveiko, nežinome net kas ir kada susirgo (nes netiriama pakankamai, tiriame pavėluotai, tiriamųjų susirgimus priskiriame prie keliomis dienomis vėlesnės rezultatų gavimo dienos), nesusiskaičiuojame atvežtinių ir vidinio plitimo atvejų atskirai, nesuskaičiuojame, kiek vidutiniškai vienas užsikrėtęs apkrečia kitų, nežinome, kaip greitai pasveikstama ir t.t.“

„Kai nežinome tikrų duomenų, negalime priimti duomenimis paremtų sprendimų“, – teigia jis.

Kita karantino sąlyga, anot sostinės mero, yra visų rizikos grupėje esančių asmenų tyrimai. „Jei pagaliau bus tiriami visi, kas bent kiek pateko į riziką būti užsikrėtę, t. y. turėję bet kokį kontaktą, turintys bet kokius ligos požymius, visi medikai“, – reikalavimą įvardina R. Šimašius.

Trečiasis reikalavimas – medikų apsauga. „Tai yra, kai visiems užteks asmeninių apsaugos priemonių <...>. Taip pat, kas yra ne mažesnis iššūkis – kai visų ar bent daugumos sveikatinimo įstaigų vadovai pagaliau išmoks tvarkytis su darbais šios krizės sąlygomis“, – aiškina R. Šimašius.

Meras taip pat reikalauja, kad žmonės dideliais kiekiais būtų tiriami greitaisiais testais.

Penktasis R. Šimašiaus reikalavimas – užtikrintas saviizoliacijos šimtaprocentinis laikymasis. „Tam būtina pritaikyti ir jau nuo praėjusio trečiadienio turimus technologinius sprendimus, ir realiai užtikrinti privalomą izoliavimą jo nesilaikantiems“ – nurodo jis.

Sostinės mero nuomone, išėjimas iš karantino užtruks. „Akivaizdu, kad ne vienu ypu“ – mano meras.

Pasak jo, mokyklos ir darželiai pradės dirbti ne iš karto. „Pirma, vaikai turi labai daug fizinio kontakto, dėl to yra idealūs viruso pasidalintojai. Antra, deja, mokyklose ir darželiuose daug vyresnio amžiaus darbuotojų, kurie yra rizikos grupėje“ – aiškina meras.

R. Šimašiaus nuomone, lengvinti karantino sąlygas galima bus ne visiems. „Atskiroms grupėms jas gali tekti net griežtinti. Neatmestina, kad apribojimai, ir net griežčiau pritaikomi, gali ir turi likti lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims bei senjorams“ – teigia meras.

Jis taip pat nurodo, kad reikalingos išmanesnes priemones: „karantino mobilioji programėlė su dar papildytomis funkcijomis, griežtesnės procedūros dėl traukos centrų dezinfekcijos, nesibūriavimo juose ir pan.“

„Norėčiau pasakyti, kad tikiu, jog šios prielaidos bus įgyvendintos po savaitės, tačiau kol kas to nematau – kol kas reikia gerokai padirbėti ir mums, savivaldybėms, ir, dar daugiau, Sveikatos apsaugos ministerijai, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui bei Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centrui“, – teigia R. Šimašius.