Lietuvoje

2020.04.06 16:12

Vyriausioji šalies epidemiologė: artimiausiomis savaitėmis bus gerokai daugiau užsikrėtimo atvejų

atnaujinta 16.27
Domantė Platūkytė, LRT.lt 2020.04.06 16:12

Šiuo metu nusiraminti dar per anksti, kadangi koronavirusas plinta labai nestandartiškai, o epidemijos pikas gali būti pasiektas artimiausiomis savaitėmis, spaudos konferencijos metu sakė Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Anot L. Ašoklienės, nepasiektas pikas dar reiškia, kad artimiausiomis savaitėmis turėsime gerokai daugiau užsikrėtimų atvejų, didės ir hospitalizuotų asmenų skaičius, ir tų, kurie patenka į reanimaciją, kuriems prireikia plaučių vėdinimo aparatų.

Pasak epidemiologės, pažiūrėjus į bendrą situaciją Europoje, mirštamumas nuo koronaviruso siekia 8 proc., Lietuvoje šis skaičius mažesnis – apie 1,5 proc. Vis dėlto tikėtina, kad turėsime daugiau sunkių užsikrėtimo formų ir daugiau mirties atvejų, apgailestavo L. Ašoklienė.

Epidemiologė priminė, kad artėjant Velykoms vis vien turime laikytis karantino, o tėvelius ir senelius turėtume pasveikinti telefonu, susilaikyti nuo susitikimo, kad artimieji liktų sveiki.

Kaip kalbėjo L. Ašoklienė, ribojamos priemonės turėtų būti tęsiamos, kol nebūsime įsitikinę, kad epidemijos plitimas mažėja.

Vyriausioji šalies epidemiologė: artimiausiomis savaitėmis bus gerokai daugiau užsikrėtimo atvejų

„Kalbant apie epidemijos piką, labai sudėtinga prognozuoti – kai kurie modeliai sako, kad turime įžengti į 9 ar 10 protrūkio savaitę, kiti šią datą paankstina arba šiek tiek pavėlina. Tai priklauso nuo mūsų pačių, kaip efektyviai seksis taikyti ribojimo priemones, kiek turėsime tų sunkių atvejų ir susirgusių naujų atvejų kasdien“, – aiškino L. Ašoklienė.

Ji išskyrė, kad šiuo metu didžiausi užsikrėtimų rodikliai yra Klaipėdoje, antroje vietoje laikosi Vilnius. Vis dėlto pagal absoliutų susirgimų skaičių lyderiauja Vilnius, pridūrė epidemiologė.

Anot L. Ašoklienės, miestų uždarymo klausimas yra diskusinis, tačiau, sakė ji, iš esmės tai yra ta pati priemonė, ribojanti kontaktus ir skatinanti vengti žmonių susibūrimo.

„Ar reikėtų atskirai uždaryti miestus, yra diskusinis klausimas“, – teigė epidemiologė.

Pakartotinių užsikrėtimo koronavirusu atvejų yra aprašyta, tačiau tokie atvejai yra ypač reti, akcentavo L. Ašoklienė. Jos teigimu, daugiau informacijos galima rasti apie tai, kad užsikrėtus koronavirusu formuojasi imunitetas. Nors kol kas dar yra per mažai duomenų nustatyti, kiek laiko truktų toks imunitetas, panašu, kad jis padėtų apsisaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo.

L. Ašoklienė informavo, kad šiuo metu Lietuvoje yra ir koronavirusu užsikrėtusių vaikų, jų skaičius sudaro kelis procentus visų užsikrėtimų.

Vyriausioji šalies epidemiologė priminė, kad jei žmogus turėjo kontaktą su užsikrėtusiu koornavirusu žmogumi, net ir gavęs neigiamą testo atsakymą, turėtų izoliuotis 14 dienų. Koronavirusas turi tam tikrą laiką pabūti organizme, turi būti tam tikra jo koncentracija, kad būtų galima jį aptikti, aiškino L. Ašoklienė. Todėl, teigė ji, po kelių dienų pakartojus tyrimą jis gali būti teigiamas.

Per parą Lietuvoje vidutiniškai atliekama 2, 5 tūkst. testų, didžiausias skaičius atliktų testų siekė beveik 3 tūkst.

Per Velykas gali būti užtveriami keliai

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys sakė, kad situacija dėl apsaugos priemonių vaistinėse gerėja – anot jo, dezinfekcinio skysčio yra visose vaistinėse, gerėja ir situacija su kaukėmis, jų yra visose vaistinėse.

„Kalbame apie dešimtis tūkstančių (kaukių – LRT.lt), taip pat apie tai, kad artimiausiu metu vaistines turėtų pasiekti dešimtys tūkstančių medicininių ir kitų kaukių. Nebloga situacija su vienkartinėmis pirštinėmis, BENU vaistinėse šiuo metu yra 22 tūkst., balandį planuojama gauti 150 tūkst. Kitur taip pat laukiama didelių partijų. (...) Nereikia žvalgytis po internetą ir pirkti iš spekuliantų“, – tikino G. Surplys.

Jo teigimu, šiais metais Velykos bus išskirtinės – trečiadienį turėtų būti priimti sprendimai, susiję su judėjimo ribojimu per Velykas, taip siekiama užtikrinti, kad nebūtų lankomi rizikos grupėje esantys žmonės, būtų ribojamas kontaktų skaičius.

„Bus ribojimai patekti į savivaldybes, kuriose negyvenate. Tam tikros išlygos bus tiems, kurie turi nekilnojamojo turto ar važiuoja į laidotuves (...)“ – kalbėjo G. Surplys.

Planuojama, kad budės visi įmanomi ekipažai – policija, šauliai, kariai, taip pat ketinama pasitelkti savivaldybes, kad jos užtikrintų budėjimus, galbūt bus fiziškai užtveriami kai kurie keliai, aiškino Visuomenės informavimo grupės vadovas.

„Jokiu būdu negalime atsipalaiduoti, bet kuo labiau susitelksime diržus, kuo mažiau turėsime kontakto, tuo greičiau galėsime kalbėti apie karantino pabaigą“, – tvirtino G. Surplys.

Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje dirba 500–800 ekipažų, per savaitgalį policija gavo 450 pranešimų dėl karantino nesilaikymo, buvo nubausta daugiau nei 150 asmenų.

Šiuo metu šalyje patvirtinti iš viso 843 koronaviruso infekcijos atvejai.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) balandžio 6 d. 7.00 val. duomenimis:

Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų: 843

Pasveikusių asmenų: 7

Per vakar dieną patvirtinta naujų ligos atvejų: 32

Per sekmadienį ištirta: 1954

Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso: 25599