Lietuvoje

2020.04.06 17:17

Po skandalo Naujosios Vilnios karščiavimo klinikoje – skundai iš Visagino

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.04.06 17:17

Po visuomenę sukrėtusios situacijos Vilniaus Naujosios Vilnios karščiavimo klinikoje pagalbos šaukiasi ir kitų savivaldybių karščiavimo klinikų darbuotojai. Medikai nesutinka dirbti antisanitarinėmis sąlygomis. Klinikas steigiančios savivaldybės skėsčioja rankomis – apsaugos priemonių nėra, nešiojamų rentgenodiagnostikos aparatų – taip pat. Bet leidimus tokios savivaldybėms pavaldžios klinikos veikti turi. Visgi užuot pagelbėjusi savivaldybėms tinkamai įsteigti klinikas Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) grasina rengti patikrinamuosius reidus.

Po penktadienį LRT.lt pasirodžiusios informacijos apie Vilniaus savivaldybei priklausančioje Naujosios Vilnios karščiavimo klinikoje, kur medikas skundėsi pasibaisėtinomis, antisanitarinėmis darbo sąlygomis bei netinkamomis apsaugos priemonėmis, į naujienų portalą LRT.lt kreipėsi kitas asmuo – šįkart iš Visagine steigiamos karščiavimo klinikos.

Šaltinis (pavardė redakcijai žinoma) teigia, kad Visagino savivaldybės steigiama karščiavimo klinika psichikos sveikatos centre neatitinka higienos normų, tačiau savivaldybės administracija į pastabas nereaguoja.

Pavyzdžiui, pagal sveikatos apsaugos ministro kovo 23 dienos įsakymą karščiavimo klinika turi turėti atskirą pastatą ar atribotą pastato dalį. Visagino karščiavimo klinikos patalpos, anot šaltinio, nėra atskirtos, jos patenka į bendrą ventiliacinę viso pastato sistemą. Klinika nėra neatribota, stiklinės durys – nesandarios. Paciento, kuris įtariamas užsikrėtęs COVID-19, izoliavimo patalpos su sanitariniu mazgu apskritai nėra, nors to reikalaujama įsakyme.

Karščiavimo klinikoje turėtų būti laboratorija, kurioje būtų atliekam bendras kraujo tyrimas ir C reaktyvinio baltymo tyrimas. Savivaldybė tokios patalpos karščiavimo klinikoje nenumatė, tačiau turi sutartį su laboratorija ir laboratoriniai tyrimai perduodami kurjeriui.

Nuostabą kelia sprendimas ir dėl rentgenogramos. Pagal ministro įsakymą karščiavimo klinikoje privalo būti stacionari arba nešiojama rentgenodiagnostikos priemonė. Jos nėra, todėl numatyta karščiuojantį pacientą šiam tyrimui siųsti į ligoninę.

Dar daugiau, net ir sudaryta medikų komanda neatitinka ministro aprašo. Karščiavimo klinikoje vienoje pamainoje privalo dirbti gydytojas, radiologas su radiologijos technologu, laboratorinės medicinos gydytojas ar medicinos biologas ir biomedicinos technologas, bendrosios praktikos slaugytojas, bendrosios praktikos slaugytojo padėjėjas. Iš viso – 7 medikų komanda vienoje pamainoje. Tačiau nei radiologo, nei laboratorinės medicinos gydytojo ir biomedicinos technologo Visagino karščiavimo klinikos komandoje nėra. Šaltinis teigia, kad budinčią komandą sudaro tik trys medikai: gydytojas ir du slaugytojai.

„Karščiavimo klinikose, vienoje vietoje, o ne keliose įstaigose turėtų būti atliekamas išsamus sveikatos patikrinimas. Po stebėjimo turėtų būti sprendžiama, kur keliauja pacientas – ar į ligoninės korpusą, kuriame gydoma dėl somatinių susirgimų, ar į izoliacines palatas, kur gydomi infekuotieji. Automatiškai didiname asmens sveikatos priežiūros specialistų kontaktų skaičių, siųsdami asmenį į dar kitą įstaigą rentgenui. Kaip jie vyks? vėl automobiliu? Ir kas juos ten identifikuos, dėl ko jie ten nuvažiavo?

Mūsų esamos patalpos neatitinka higienos reikalavimų. Visos sienos neplaunamos, nėra izoliacinės patalpos su sanitariniu mazgu. Visagino savivaldybė žino apie neatitikimus, ir vis viena įsako vykdyti įsakymą. Medicinos personalas nesutinka dirbti tokiose patalpose. Teikiant paslaugas karščiuojantiems pacientams neturime minimalaus asmeninių apsaugos priemonių, nors savivaldybė žada suteikti.

Ar esant ekstremaliai situacijai turime vykdyti paslaugas rizikuodami savo pacientais ir medicinos darbuotojais ir COVID-19 platinimu?

Sveikatos apsaugos ministro įsakyme rašoma, kad už tokių klinikų steigimą atsakingos savivaldybės. Savivaldybių galvos priima sprendimą, nurodo patalpas ir per porą dienų verčia atsidaryti. Ar tai sveiku protu įmanoma padaryti? Medikai gi pas mus ne žmonės – jie tik ekstremalių situacijų vadovų neapgalvotų veiksmų vykdytojai. Niekas neklausia, ar tu tai gali vykdyti. Apie medikų darbo saugumą niekas negalvoja“, – apmaudą liejo šaltinis.

Meras: po karščiuojančių vizito ligoninėje vykdys dezinfekciją

Visagino meras Erlandas Galaguz naujienų portalui LRT.lt patvirtino, kad karščiavimo klinika greičiausiai darbą pradės balandžio 11 dieną.

„Mes turime išleidę įsakymą, kad karščiavimo klinika turėjo pradėti veikti nuo balandžio 3 dienos, tačiau negavome apsaugos priemonių, negavome terpių tyrimams ir nespėjo mūsų medikai praeiti mokymų, tai dabar planuojame nuo balandžio 11 dienos pradėti šitos klinikos darbą“, – sakė Visagino miesto meras.

Kol karščiavimo klinika neveikia, visi rajono pacientai 18–60 metų su pasireiškusiais gripo simptomais yra siunčiami šeimos gydytojų į Utenos mobilų punktą tyrimui dėl koronaviruso.

Visagino meras patvirtino, kad karščiavimo klinikai yra numatytos patalpos pirminės sveikatos priežiūros centre. E. Galaguz tikinimu, patalpos yra įrengtos, su atskiru privažiavimu, izoliuotos nuo bendro pastato. Mero žiniomis, galimai infekuotų asmenų laikinai izoliacijai klinikoje numatytos bent dvi patalpos. Taip pat numatyta, kad klinikoje nuo 8 val. iki 20 val. dirbs trys pamainos, kiekvienoje brigadoje – po 4 medikus.

Tiesa, meras patvirtino, kad dėl klinikos pacientų laboratorinių tyrimų yra pasirašyta sutartis su bendrove „Medica praktika“. Ar tyrimai bus gabenami per kurjerį – jis pasakyti negalėjo.

„Galbūt – čia reikėtų su medikais kalėtis“, – sakė Visagino meras.

Kad rentgenograma taip pat bus atliekama bendroje ligoninėje – taip pat tiesa. E. Galaguz patikino, kad net ir tokioje situacijoje bus įmanoma kontroliuoti karščiuojančių ir galimai infekuotų pacientų srautus nuo kitų ligoninėje besigydančių.

„Kadangi į karščiavimo kliniką atvyksta pagal dabartines taisykles automobiliu, tai su tuo pačiu automobiliu ir pavažiuos iki ligoninės. Atstumas ten – apie 50–70 metrų. Ligoninėje yra suorganizuota, kad rentgenogramą vykdant mūsų specialistai turės visas apsaugos priemones. Kiekvienu atveju po rentgenogramos bus vykdoma dezinfekcijos procedūra“, – sakė Visagino meras.

E. Galaguz tikina, kad kito kelio kaip atlikti rentgenogramą Visagino karščiavimo klinikoje nėra. Įstaiga nėra gavusi nešiojamos rentgenodiagnostikos priemonės. Nepaisant to, savivaldybei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) padalinio Utenoje epidemiologai patvirtino, kad šios patalpos tinkamos karščiavimo klinikai steigti. Apžiūrėję patalpas specialistai esą jokių pastabų nepateikė.

„Aš tokių duomenų tikrai neturiu, kad tai būtų kažkokie skundai ar priekaištai“, – sakė E. Galaguz.

Į šią karščiavimo kliniką planuojama nukreipti ne tik Visagino gyventojus. Kovo 30 dieną šiuo klausimu nuotolinėje ryšio konferencijoje tartasi su Ignalinos ir Zarasų savivaldybių merais. Ignalinos meras Justas Rasikas yra viešai išsakęs nuomonę, kad ignaliniečiai galėtų būti nukreipiami į karščiavimo kliniką Visagine, mainais Ignalinos savivaldybė sutiktų kooperuotis sprendžiant medicinos personalo klinikoje klausimą. Ignalinos ir Zarasų savivaldybės kartu tikino, kad savo rajono pacientus į karščiavimo kliniką būtų galima vežti savivaldybės transportu.

Tiesa, sutartys dėl karščiavimo klinikos paslaugos tarp šių trijų savivaldybių nėra pasirašytos, o pati klinika nėra pasirengusi darbui, nes medikams trūksta apsaugos priemonių.

„Mes esame pateikę [poreikius Sveikatos apaugos ministerijai, kiekvieną dieną klausiame, tikimės, kad iki balandžio 11 dienos mes jas turėsime: ir terpes, ir apsaugos priemones patiems gydytojams. Šiandien trūksta visko“ respiratorių, kombinezonų, antbačių, kepuraičių, akinių. Jeigu turėsime terpes, bet neturėsime apsaugos priemonių, galvojame laikinai pasiskolinti, bet mūsų gydytojai tikrai nedirbs be apsaugos priemonių“, – tikino Visagino meras.

LRT. lt primena, kad Verbų sekmadienį Visagino meras E. Galaguz asmeninėje „Facebook“ paskyroje kreipėsi į vietos gyventojus su žinia, kad rajone užregistruotas pirmas koronaviruso atvejis. Koronavirusu užsikrėtusi moteris šiuo metu gydoma Vilniaus Santaros klinikose. Visagino savivaldybė renka informaciją apie moters turėtus kontaktus, tokiu būdu siekdama užkirsti kelią infekcijos plitimui Visagine.

A. Veryga žada rengti reidus į karščiavimo klinikas

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienio spaudos konferencijoje teigė, kad darbuotojų iš šalies karščiavimo klinikų žinutės kelia nerimą ir į jas nederėtų numoti ranka. Esą Klaipėdos universitetinės ligoninės skundai apsilankius SAM, NVSC ir Higienos instituto specialistams pasitvirtino. Juo labiau, kad nuotraukos iš N. Vilnios karščiavimo klinikos kelia didelį susirūpinimą.

„Tos žinutės ir Vilniuje iš N. Vilnios klinikos atsiųstos nuotraukos kelia tam tikrų negerų ženklų ir, matyt, turėsime rasti galimybę į tokias vietas nusiųsti epidemiologus, įvertinti, ar infekcijų kontrolė atitinka reikalavimus keliamai situacijai, kur pacientai turėtų gauti saugias paslaugas, o medikai – saugiai dirbti“, – kalbėjo ministras ir pabrėžė matantis, kad kai kurios savivaldybės į infekcijų kontrolę žiūri atsainiai.

Tiesa to, kaip užtikrinami higienos ir infekcijos kontrolės reikalavimai karščiavimo klinikose, SAM netikrino. Pirma – šalyje veikia vos keletas tokių klinikų, kurios tik atvėrė duris, kitos dar tik ruošiasi atidarymui. Antra – klinikos yra savivaldybių pavaldume ir pastarosios yra atsakingos už klinikų patalpų pritaikymą, medikų apsaugos priemones bei darbo sąlygas ir pacientams teikiamų paslaugų kokybę. Dėl priemonių trūkumo savivaldybės raginamos kreiptis į SAM.

„Kol kas tokio poreikio tikrinti nebuvo, bet dabar, kai mes matome tam tikras žinutes, prašome ir profesinių sąjungų, jeigu matomi akivaizdūs pažeidimai, juos galbūt užfiksuoti, atsiųsti mums ir tada mes galėsime nuspręsti, reikia ar nereikia imtis kažkokių aktyvių patikros veiksmų“, – sakė A. Veryga.

LRT.lt primena, kad ministras įsakymą dėl karščiavimo klinikų steigimo pasirašė kovo pabaigoje, atsižvelgdamas į pasiteisinusią užsienio šalių praktiką. Lietuvos savivaldybėms nurodyta ieškoti patalpų, tinkančių karščiavimo klinikoms steigti. Į jas būtų siunčiami tik karščiuojantys asmenys, kuriems pasireiškė kosulys, dusulys, ar kiti gripo simptomai. Karščiavimo klinikose aptarnaujami tik 18–60 metų asmenys, kuriuos vizitui užregistravo šeimos gydytojas. Vyresni nei 60 metų asmenys pasireiškus simptomams skambina bendruoju pagalbos telefonu 112.