Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.06 15:02

Prezidentas: karantinas bus pratęstas ir po Velykų, rinkimai turėtų vykti, kaip planuota

Nausėda: valstybiniai brandos egzaminai turi vykti, atnaujinta 16.21

Su premjeru Sauliumi Skverneliu pirmadienį susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda pranešė, kad Lietuvoje ketvirtą savaitę besitęsiantis karantinas dėl koronaviruso bus pratęstas ir po Velykų.

„Aš nenoriu skelbti duomenų anksčiau laiko, bet pratęstas jis bus. Tikrai bus pratęstas ilgėliau nei iki Šv. Velykų“, – žurnalistams sakė šalies vadovas.

„Manau, kad tai yra teisingas sprendimas, suderintas sprendimas ir tokio sprendimo reikėtų laikytis“, – pridūrė jis.

Dabar karantino pabaiga yra numatyta balandžio 13 dieną. Jį pratęsti turėtų Vyriausybė, trečiadienį besirenkanti įprastam posėdžiui ir pasitarimui.

Šalies vadovas pabrėžė, kad ne viskas, kas daroma siekiant suvaldyti koronavirusą, šiandien yra daroma gerai. Anot jo, kyla problemų dėl logistikos, tyrimo laboratorijų.

Tačiau prezidentas pabrėžė, kad tyrimų pajėgumus netrukus sustiprins privačios laboratorijos, tarkim, „Roche“ laboratorija.

Šalies vadovas taip pat užsiminė apie karantino sąlygų lengvinimą po Velykų.

„Mano nuomone, svarbu nepadaryti lemtingos klaidos ir neatlaisvinti ekonomikos anksčiau, nei leidžia situacija. Net jei po Velykų bus priimtas sprendimas atlaisvinti karantino sąlygas, tai reikės padaryti selektyviai, atsižvelgiant į grėsmes“, – sakė prezidentas.

„Geriausia būtų, kad ne politikai skelbtų dieną X, kada atlaisvintume karantino sąlygas, o kad tai darytų medikai, specialistai, kurie gali pateikti kompetentingas išvadas“, – sakė G. Nausėda.

Pasak jo, dar anksti būtų kalbėti apie laisvo judėjimo grąžinimą Europos Sąjungoje, nes tai galėtų lemti susirgimų bangą valstybėse, kurios geriau susitvarkė su epidemija. Kaip vieną tokių valstybių jis įvardija ir Lietuvą.

G. Nausėda pabrėžė, kad nesinorėtų išeinant iš krizės suvokti, jog mūsų visuomenė virto tokia, kurioje demokratijos mažiau, o teisių suvaržymų daugiau.

Draudimas keliauti po miestus – vienkartinė priemonė

Prasidėjus ketvirtai karantino Lietuvoje savaitei, premjeras pranešė, kad artėjantį Velykų savaitgalį pareigūnai ribos žmonių patekimą į miestus ir miestelius. Tai darys policija, o esant reikalui gali būti pasitelkti ir kariai.

Premjeras teigia, kad bus griežtai tikrinami tie asmenys, kurie privalo laikytis saviizoliacijos. Prekybos centrai prašomi užtikrinti tinkamą pirkėjų srautų reguliavimą.

G. Nausėda sakė, kad sprendimą riboti žmonių judėjimą po miestus reikėtų vertinti kaip vienkartinį ir kraštutinį.

„Kaip vienkartinę priemonę tai galima pateisinti, tačiau nemanau, kad ja reikėtų piktnaudžiauti. Tai yra kraštutinė priemonė, apribojanti žmonių judėjimo laisvę nesant nepaprastajai padėčiai.

Ateityje aš vis dėlto skirčiau kur kas didesnį vaidmenį <...> sąmoningumo sričiai, didinant žmonių supratimą, ką reiškia šitas virusas, kokiu būdu jis yra pernešamas, kokios rizikos egzistuoja ir kaip jas būtų galima sumažinti“, – tvirtino šalies vadovas.

G. Nausėda taip pat sakė, kad šią savaitę dekretu nustatys spalį vyksiančių Seimo rinkimų datą, nes prielaidų juos nukelti dabar nėra.

„Aš manau, kad yra visos prielaidos tikėtis, kad rinkimų procesas bus normalus, kad mes rinkimų datos neturėsime nukelti, kad bus griežtai laikomasi mūsų Konstitucijos“, – teigė prezidentas.

Valstybiniai brandos egzaminai turi vykti

Nepaisant karantino, G. Nausėda ragino Švietimo ministeriją surengti pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje paprastai vyksiančią valstybinių brandos egzaminų sesiją.

Pasak jo, tai padaryti reikia, nes ugdymo procesas karantino metu nebuvo nutrauktas.

„Aš manau, kad jie turėtų būti organizuojami, o formą mes turėsime padaryti tokią, kad ji būtų optimali“, – teigė prezidentas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sprendimą dėl brandos egzaminų žada šią savaitę.

G. Nausėda tvirtino, kad karantino metu kilo daug iššūkių, iš kurių galima pasimokyti. Kaip vieną to pavyzdžių jis įvardijo nuotolinį mokymąsi.

„Kol kas ugdymo procesas trikdomas tų vaikų ir šeimų, kurie neturi galimybės įsigyti kompiuterių, atžvilgiu“, – sakė prezidentas, tačiau pabrėžė, kad Švietimo ministerija tuo jau rūpinasi.

Situacija Klaipėdos ligoninėje nepateisinama

Spaudos konferencijoje šalies vadovas nepateisinama pavadino situaciją Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kur tyrimo metu buvo nustatyti infekcijos kontrolės pažeidimai.

Ši įstaiga yra viena iš penkių Lietuvoje, kur gydomi koronavirusu užsikrėtę pacientai, tačiau nustačius pažeidimus daugelis jos skyrių buvo uždaryti.

Pristatydamas situaciją Klaipėdoje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad tyrimas Klaipėdoje prasidėjo po pokalbių su medikų profesinėmis sąjungomis, po gyvų pokalbių su Klaipėdoje dirbančiais medikais.

Vis dėlto, anot jo, nepaisant pastebėtų pažeidimų, Sveikatos apsaugos ministerija negali priimti sprendimo dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo Vinso Janušonio galimybių toliau vadovauti įstaigai. A. Verygos teigimu, ministerija nėra šios ligoninės steigėja, tad priimti sprendimų dėl V. Janušonio ji negali.

G. Nausėda sakė pastaruoju metu bandantis spręsti konfliktą tarp Sveikatos apsaugos ministerijos ir savivaldybės dėl šios ligoninės veiklos. Anot jo, nustatyti pažeidimai yra rimti ir reikalaujantys griežtesnių sprendimų.

„43 medikai užsikrėtę šioje ligoninėje ir 31 pacientas. Tai yra nepateisinama“, – pridūrė prezidentas.

„Taip, suprantu, ligoninė turi specifinį pavaldumą ir tai galbūt ir tapo pirminiu ginčo objektu tarp Sveikatos apsaugos ministerijos ir savivaldybės, bet dabar tiesiog matome, kad konfliktas tapo toks gilus, o problema tokia didelė, kad apsiriboti vien pašnekesiais apie tai, ką galima būtų pagerinti, deja, negalima“, – kalbėjo prezidentas.

„Statistika yra tikrai neguodžianti <...> – 43 medikai užsikrėtę šioje ligoninėje ir 31 pacientas. Tai yra nepateisinama“, – pridūrė jis.

Klaipėdos miesto savivaldybė ligoninės vadovo V. Janušonio likimą turėtų svarstyti ketvirtadienį.

Svekatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje diagnozuoti 843 koronaviruso atvejai, mirė 14 žmonių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi