Lietuvoje

2020.04.06 14:01

Verygos atkirtis jį kritikuojantiems: naktimis reikia miegoti, o ne komunikuoti socialiniuose tinkluose

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – šūsnis pažeidimų; atnaujinta 16.08
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.04.06 14:01

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad jo sprendimus kritikuojantys merai, kiti politikai turėtų nustoti politikuoti. Anot ministro, Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų centras dirba itin aktyviai, tad nereikėtų stebėtis, jei jų sprendimai būna paskelbiami dienos pabaigoje.

„Paraginčiau politikus naktimis miegoti. Naktimis reikia miegoti, o ne komunikuoti socialiniuose tinkluose“, – pirmadienį spaudos konferencijos metu sakė A. Veryga.

Praėjusią savaitę Vilniaus miesto savivaldybės atstovai pranešė gavę Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų centro A. Verygos sprendimą dėl mobilių patikros punktų veiklos sulėtinimo, punktų darbo laiko sutrumpinimo. Savivaldybės atstovai stebėjosi, kad apie tai buvo pranešta vėlų vakarą.

Sveikatos apsaugos ministro veiksmus sukritikavo ir prezidentas Gitanas Nausėda, kuris teigė, kad sprendimas dėl mobilių patikros punktų laiko sutrumpinimo kelia nereikalingą įtampą.

Tikino, kad apie sprendimus praneša dieną

A. Veryga pažymėjo Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų centras intensyviai dirba visą dieną, tad nereikėtų stebėtis, jei centro sprendimai savivaldybėms, kitoms įstaigoms yra išplatinami dienos pabaigoje.

Veryga prabilo apie kreivės plokštėjimą: išaugęs mirčių skaičius nereikš bendros situacijos blogėjimo

„Operacijų vadovo sprendimai rengiami visą dieną, jie kažkada turi būti paskelbti ir dienos pabaigoje paprastai yra paskelbiama“, – pažymėjo A. Veryga ir pridūrė, kad apie mobilių patikros punktų darbo laiko sutrumpinimą jis paskelbė praėjusią savaitę, spaudos konferencijos metu.

Jis ragino politikus nustoti stebėtis ir piktintis Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų centro veikla.

„Dar kartą norėčiau paraginti politikus vis tik susiimti ir suprasti, kad šita situacija, kurią reikia įveikti daugeliui sektorių, pirmiausia, yra skirta ne politikavimui. Dar kartą galiu paraginti naktimis miegoti, o ne komunikuoti socialiniuose tinkluose“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

„Toks chaotiškas elgesys sukelia tikrai labai daug sunkumų ir mūsų komandai, kuri praktiškai dirba visą parą. Ją kaltinti komunikacijos problemomis arba stygiumi yra mažų mažiausiai nekorektiška“, – žinutę kritikuojantiems Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų centro veiksmus siuntė A. Veryga.

A. Verygos manymu, sprendimas dėl mobilių patikros punktų darbo sulėtinimo pasiteisino, mat per kelias dienas pavyko ištirti itin didelį ėminių skaičių ir tokiu būdu sumažinti atliekamų tyrimų atsilikimą.

„Laboratorijos per savaitgalį su mėginiais susitvarkė. Liko labai nedidelė dalis (ėminių ištirti – LRT.lt). Nebeliko rizikos, kad kažkas, praėjus tinkamai saugojimo laikui, bus neištirta. Tai tikrai tai buvo pamatuotas, pasvertas sprendimas, jis buvo reikalingas. Nuo rytojaus tos tyrimų apimtys vėl galės augti, galima bus ištirti daugiau mėginių“, – komentavo A. Veryga.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje nustatyta daug pažeidimų

A. Veryga spaudos konferencijos metu teigė, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje nustatyta daug infekcijų kontrolės pažeidimų. Anot jo, ši istorija prasidėjo po to pokalbių su medikų profesinėmis sąjungomis, po gyvų pokalbių su Klaipėdoje dirbančiais medikais.

„Vizitas penktadienį ir šeštadienį parodė, kad vis dėlto daugelis nuogąstavimų pasitvirtino. Ligoninėje liko dirbti tik Onkologijos, Akušerijos-ginekologijos ir Infekcinių ligų skyriai. Kitų skyrių veikla yra stabdoma. [...] Ekspertų vertinimu, buvo tikrai labai daug rizikos tiek personalui, tiek pacientams užsikrėsti, buvo daug kryžminės taršos, tinkamai neorganizuota infekcijų kontrolė“, – komentavo A. Veryga.

Vis dėlto, anot jo, nepaisant pastebėtų pažeidimų, Sveikatos apsaugos ministerija negali priimti sprendimo dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo Vinso Janušonio galimybių toliau vadovauti įstaigai. A. Verygos teigimu, ministerija nėra šios ligoninės steigėja, tad priimti sprendimų dėl V. Janušonio ji negali.

„Tai yra (Klaipėdos miesto – LRT.lt) savivaldybės reguliavimo sritis ir savivaldybė turėtų priimti sprendimus, jeigu mano, kad tokie sprendimai būtų reikalingi“, – tvirtino A. Veryga.

Ministras patikino, kad žmonėms, kurie Klaipėdoje norėjo kreiptis pagalbos į tuos Klaipėdos universitetinės ligoninės skyrius, kurie yra laikinai uždaryti, veikiausiai teks pagalbos ieškoti kitų savivaldybių gydymo įstaigose.

Sveikatos apsaugos ministras, kalbėdamas apie situaciją Naujojoje Vilnioje įrengtoje karščiavimo klinikoje, apie kurią pranešė portalas LRT.lt, tai yra apie galimai antisaniratines darbo sąlygas, netinkamą medikų aprūpinimą, tikino, kad tai yra kelia „tam tikrų negerų ženklų“.

„Matyt, kad turėsime svarstyti galimybę ir į tokias vietas nusiųsti mūsų epidemiologus, kad įvertinti, ar vis tik infekcijų kontrolė atitinka tam, kuri keliama tokiai situacijai, ir ar nėra taip, kad tokiose vietose, kur pacientai turėtų saugiai gauti paslaugas, o medikai turėtų saugiai dirbti, į infekcijų kontrolę žiūrima atsainiai“, – kalbėjo A. Veryga.

Priminė apie mokymų svarbą

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga ragino 20-ties atrinktų ligoninių gydytojus ir slaugytojus aktyviau įsitraukti į mokymus dirbti koronaviruso židiniuose, kad šie galėtų pakeisti specialistus šių pritrūkus.

„Mokymai skirti apmokyti gydytojams ir slaugytojams dirbti su COVID-19 gydymui skirta įranga, kad neatsitiktų taip, jog pritrūkus specializuotų medikų, infektologų, anesteziologų ir reanimatologų, kurie moka su tokia įranga dirbti, kad net ir turint tokią įrangą nebūtų atvejų, kai nėra kas moka ja naudotis“, – dėstė A. Veryga.

„Noriu paraginti įstaigų vadovus ir organizuojančias įstaigas tikrai atkreipti dėmesį ir sudalyvauti mokymuose, nes dabar yra pats metas, kai ligoninės nėra perkrautos ir medikai gali skirti laiko tokiems apmokymams“, – pridūrė sveikatos apsaugos ministras.

Neatmetė, kad mirčių skaičius augs

Anksčiau Vilniaus universiteto mokslininkai pasidalijo prognozėmis, kad nuo koronaviruso Lietuvoje gali mirti per 200 žmonių. A. Verygos teigimu, tai yra realistinis scenarijus, tačiau situacija priklausys nuo karantino sąlygų laikymosi.

„Dėl paties absoliutaus mirčių skaičiaus – aš tikrai į tas prognozes nesileisiu, nes sudėtinga labai įvertinti, viskas vertinama yra teoriškai ir viskas priklausys nuo to, kaip mes laikysimės karantino sąlygų. Tie skaičiai – 200 ir 250 – yra labai realistiniai scenarijai. Viskas priklauso nuo to, kaip žmonės iki šiol laikėsi karantino ir kiek ta liga yra išplitusi“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

A. Verygos teigimu, mirčių ir sunkių sveikatos atvejų dėl koronaviruso Lietuvoje gali padaugėti dėl to, kad daliai anksčiau susirgusių žmonių gali pasireikšti sunkesni ligos simptomai.

„Dėl paties mirčių didėjimo fakto – taip, tokio dalyko turėtume tikėtis dėl paprastos priežasties. Dabar [...] ligos plitimas yra tikrai sulėtėjęs ir mes stebime tą vadinamą plokščią kreivę ir nebeturime šuolių, bet mes tą šuolį turėjome prieš geras dvi savaites. Ir, praėjus tam tikram laikui, daliai pacientų, praėjus inkubaciniam laikotarpiui, nustačius ligos diagnozę, jų sveikatos būklė blogėja, jie patenka į gydymo įstaigas, jiems tenka taikyti deguonies terapiją, juos intubuoti, ventiliuoti“, – pasakojo A. Veryga.

Jis akcentavo, kad galimas mirčių nuo koronaviruso skaičiaus padidėjimas nereikštų bendros situacijos blogėjimo.

„Tai reiškia tik tai, kad mes sulaukiame nuo tos buvusios ligos kilimo bangos jau dabar galutinių rezultatų. Tai reiškia, kad praėjo laikas nuo tada, kai pacientai susirgo, ir jiems gali pasireikšti sunkesnės būklės. Tai toks scenarijus yra tikėtinas – mirčių ir sunkių būklių augimo“, – teigė A. Veryga.

Trečiadienį spręs, ar pratęsti karantiną, savaitgalis taps kritiniu

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga spaudos konferencijos metu tikino, kad artėjantis šventinis Velykų savaitgalis bus kritinis laikotarpis, kalbant apie koronaviruso situaciją šalyje. Jis ragino visuomenę likti namuose, nevykti pas artimuosius.

„Velykų savaitgalis bus tikrai kritinis, kuomet gali kilti pagundų pajudėti iš namų, gali kilti pagundų aplankyti savo artimuosius, aplankyti tėvus ar senelius. Tikrai primygtinis prašymas yra to nedaryti“, – pažymėjo A. Veryga.

Jo teigimu, kol kas Lietuvai su koronavirusu sekasi „labai neblogai“, mat staigių infekcijos atvejų šuolių kaip Ispanijoje ar Italijoje nėra fiksuojama.

A. Veryga teigė, kad Vyriausybė šią savaitę spręs, ar pratęsti šiuo metu iki balandžio 13 d. numatytą karantiną šalyje. Ministras užsiminė, kad kartu gali būti sprendžiama, ar švelninti karantino sąlygas. A. Veryga neslėpė manantis, jog, jo įsitikinimu, nėra jokių argumentų, kodėl reikėtų griežtinti karantino sąlygas, tačiau perspėjo gyventojus elgtis apgalvotai.

„Kol kas nėra jokių argumentų, kodėl reikėtų griežtinti karantiną, nes tikrai situacija nėra bloga. Reikėtų išlaikyti tą kantrybę, budrumą ir nepradėti elgtis neapgalvotai. [...]

O dėl palengvinimo – matyt, diskusija bus ne apie kažkokiu atskirus sektorius, bet apie galimybę šiek tiek laisviau gyventojams naudotis, kad ir kas tai būtų – ar prekyba, ar tam tikromis paslaugomis, jei būtų galima išlaikyti tam tikras specialias apsaugos sąlygas“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministro teigimu, sąlygos, kurias jis turėjo omenyje, yra susijusios su būtinybe, kad paslaugos teikėjas užtikrintų savo apsaugą, kad vienoje vietoje nesibūriuotų gaunantieji paslaugas asmenys, kad pastarieji naudotųsi asmens apsaugos priemonėmis.

„Bet tai yra ateities klausimas, jam yra ruošiamasi, apie jį yra diskutuojama“, – akcentavo A. Veryga.

Lietuvoje fiksuota 14 mirčių nuo koronaviruso

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad pirmadienį Respublikinėje Panevėžio ligoninėje mirė koronavirusu infekuotas žmogus. Tai – 14-asis mirties atvejis šalyje. Vėliau taip pat pranešta, kad šalyje patvirtinti 32 nauji užsikrėtimo atvejai.

Šiuo metu šalyje patvirtinti iš viso 843 koronaviruso infekcijos atvejai.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) balandžio 6 d. 7.00 val. duomenimis, Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų yra 843, per vakar dieną patvirtinta naujų ligos atvejų – 32, per sekmadienį ištirta – 1954. Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso – 25599.

Šalyje paskelbus karantiną žmonės raginami maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienam nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki balandžio 13 d. 24 val.