Lietuvoje

2020.04.05 23:41

Karantino kontrolė: Vilniuje pasitelkti dronai

Karantinui tęsiantis, Lietuvos policija kasdien gauna šimtus pranešimų apie karantino ir saviizoliacijos pažeidimus. Per dvi dienas nebausta kone 100-tas žmonių, daugiausia Vilniaus apskrityje.

Nors ir trumpas, bet pasiruošimas būtinas: patikrinus ryšį, suderinus kitas sistemas, lėktuvo tipo dronas ore gali išbūti mažiausiai porą valandų. Stebėti, kaip gyventojai laikosi karantino sąlygų, galima bet kur sostinėje ar net aplink miestą. Dronas gali skristi ten, kur yra mobilusis 4G ryšys.

„Tai puikiai tinka karantino metu, kai nereikia visiems būti vienoje vietoje, dronų pilotai gali būti namuose. Žmogus, kuris praleido progą, pakeičia baterijas, yra paleidimo aikštelėje ir nusileidimą. Bepilotis orlaivis, o tiksliau – per nuotolį valdomas orlaivis, gali būti pilnai autonominis“, – pasakojo „Droneteam“ atstovas Linas Gelažanskas.

Drono perduodamas vaizdas tiesiogiai analizuojamas sostinės savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centre.

Didžiausias dėmesys – parkams, žaidimų aikštelės – vietoms, kur gali būriuotis žmonės. Pamačius karantino nesilaikančiųjų, siunčiami pareigūnai.

„Pravažiuoti visą miestą transportu ant žemės ar pėsčiomis, tai nei tiek daug pamatai, nei tu sugebi padaryti taip greitai. [...] Dabar mums užtenka realiai keletos pakilimų, kad mes susidarytume situacijas, pamatytume realią situaciją mieste ir probleminėse vietose, galėtume kelti ar kitus dronus, kurie turi galimybę pranešti ir garsinį pranešimą skaityti ar, pavyzdžiui, pasiųsti viešosios tvarkos pareigūnus, ar paprašyti Šaulių sąjungos patruliuoti, jeigu mes matome, kad koncentracija tam tikruose parkuose yra didelė“, – dėstė Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas.

Kol kas gyventojai gana drausmingi – karantino laikosi, tačiau nerimaujama dėl prognozuojamo atšilimo.

„Žmonės norės išeiti laukan, norės išeiti į parkus, bet vėlgi, ką pamatėme vakar. Pagerėjus orams padidėja ir transporto srautai išvažiuojant iš miesto. Tai reikia suprasti, kad žmonės greičiausiai irgi nemažai migruoja iš paties miesto ir ne pačiame miestelyje lieka per geresnius orus. Natūralu, kad problema čia nesisprendžia, tiesiog jinai pervažiuoja iš mūsų savivaldybės kažkur kitur“, – A. Bužinskas.

Gyventojus drausmina šimtai policijos ekipažų, kariai, šauliai. Nuo penktadienio už karantino ir saviizoliaicjos nesilaikymą vien policija jau nubaudė apie 100 žmonių. Daugiausiai vakar – 69. Beveik visiems skirtos 250 eurų baudos, tai yra puse minimalios baudos.

„Pranešimų skaičius taip pat yra nemažas, virš 300 pranešimų gauname per dvi dienas [...] iš esmės daugiausiai jaunimėlis renkasi kažkur dideliais būriais, daugiau negu du asmenys, ne šeimos nariai. [...]

Gyventojų pranešimai dabar yra tokie bendro pobūdžio, kad, pavyzdžiui, Vingio parke yra daug žmonių. Toks pranešimas iš esmės tokį pranešimą taip pat yra reaguojama, vykstama. bandoma, žiūrėta, ar tikrai yra tų pažeidėjų. Ar jų nėra, nes kartais būna ir pranešimas, kad trasos suvažiavę daug automobilių. Tačiau tie automobiliai, žmonės išsiskirsto didelėje dideliame plote ir jokių pažeidimų nėra daroma“, – pasakojo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Savivaldybės sako, jei atšilus žmonės nesilaikys apribojimų, svarstys apie parkų, kitų vietų uždarymą.