Lietuvoje

2020.04.05 21:02

Kita karantino pusė: nakvynės namai benamiams tapo atviri visą parą

Kristina Karlonė, Aina Mizgirdė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.05 21:02

Nerimaujant, kad gyvenamosios vietos neturintys žmonės netaptų viruso nešiotojais, jiems nuspręsta atverti nakvynės namų duris. Benamiai čia gali būti ištisą dieną. Jiems suteikiamas ne tik stogas virš galvos, bet ir maitinimas. Karantino taisyklės griežtos. Patalpos yra rakinamos, o pasivaikščiojimai – ribojami.

Bulvių maišą nešantys Kauno nakvynės namų gyventojai gaminsis pietus. Skirtingai nei ankščiau nakvynės namuose jie dabar gali leisti ne tik naktis. Paskelbus karantiną, jie čia gyvena ištisą parą.

„Yra tokia tvarka nustatyta, kad tie, kurie sutinka čia būti, per savaitę du kartus po vieną valandą turi teisę išeiti į parduotuvę, į vaistinę nusipirkti reikalingų priemonių. Ir sudarome galimybę kas porą valandų išeiti į gryną orą“, – pasakojo Kauno socialinių paslaugų centro Laikino apgyvendinimo skyriaus vedėja Neringa Gudėnaitė.

Dienas Kauno nakvynės namuose dabar leidžia iki 20 žmonių. Kas porą valandų į užrakintą kiemelį išeinantys vyrai dėl griežtų apribojimų nesiskundžia. Esą net ir neturėtų kur eiti.

„Kaip tik jie apsidžiaugė, kad turės galimybę ir dienos metu būti patalpose, nes mes, padedant ir maisto bankui, ir kitoms (organizacijoms – LRT.lt), ir maistu aprūpiname“, – tvirtino N. Gudėnaitė.

Kauno viešosios tvarkos skyriaus specialistai sako, kad paskelbus karantiną, miestui ištuštėjus, ir elgetaujančių mieste neliko.

„Išskirtiniais atvejais – vienas ar kitas pranešimas. Su benamiu bendraujame saugiu atstumu, aiškinamasi, kodėl elgetauja, įteikiami duomenys, kur jam kreiptis dėl socialinės pagalbos“, – kalbėjo Kauno Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Rimantas Vilimas.

Įprastai pavasarį ištuštėdavę, dabar pilni ir nakvynės namai Šiauliuose. Per karantiną į miestą išeiti jiems neleidžiama. Tokiomis sąlygomis patenkinti ne visi, laisvai judėti įpratę benamiai likti uždaryti nenori.

„Sudėtinga, nes kadangi jie yra apnakvindinami pirmame aukšte, tai kadangi durys užrakintos, ne vienas išlipa pro langą, tiesiog pabėga. Nors budėtojas prašo, kad neišeitų, bet tiesiog savavališkai išlipa pro langus“, – pasakojo socialinio darbo organizatorė Danutė Bogušienė.

Per karantiną metu benamiai gyvenamosiomis patalpomis aprūpinami ir kitose šalyse. Jungtinės Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje gatvėse nakvojantiems žmonės nuomojami viešbučiai, kuriuose įrengiamos laikinos prieglaudos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.