Lietuvoje

2020.04.05 10:07

Klaipėdos laboratorija bando įrangą, tikisi vakare atnaujinti darbą

Grubliauskui kilo klausimų dėl tyrimų; atnaujinta 14.45

 Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorija dėl sugedusios įrangos šeštadienį neatliko koronaviruso tyrimų. Vėliau popiet pranešta, kad laboratorija bando įrangą, jos vadovė Jūratė Kasnauskienė teigia, kad tikimasi vakare atnaujinti darbą.

„Mes šiuo metu diegiam naują „Roche“ sistemą, vykdom bandomuosius leidimus. Jeigu sėkmingai praeis validacija, po penkių valandų „Roch“ specialistai įvertins prietaiso veikimą ir galėsime pradėti darbą“, – BNS sakė KUL Molekulinės diagnostikos laboratorijos vedėja Jūratė Kasnauskienė.

Anot laboratorijos vadovės, Klaipėdoje sekmadienį paimti ėminiai išsiųsti tyrimams į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (NVSPL).

„Kad nestovėtų mūsų diagnostika, pirmuosius pacientų tyrimus po nakties esam išsiuntę į NVSPL tyrimams“, – sakė J. Kasnauskienė.

Sekmadienį Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė (SAM), kad sekmadienio naktį dėl techninio įrangos gedimo sustojo KUL laboratorijos darbas.

„Tai techniniai klausimai, aš tą informaciją pateikia NVSPL ir sprendžiam tuos klausimus, ieškom klausimo tarp prietaisų ir reagentų, kad būtume tikri rezultatais“, – apie gedimą sakė laboratorijos vadovė.

Iš viso per šeštadienį Lietuvoje buvo ištirta 2269 ėminių dėl koronaviruso, mažiau nei parą anksčiau, kuomet iš viso dešimtyje laboratorijų buvo ištirti 2944 ėminiai.

NVSC vadovas Vytautas Zimnickas anksčiau sekmadienį tvirtino, kad tyrimų sumažėjo ne dėl sustojusios Klaipėdos laboratorijos, o iš viso mažiau gauta ėminių, mobiliesiems patikros punktams apribojus darbo laiką.

„Šiek tiek mažiau buvo imta, nes sumažintas buvo kiekis mobiliųjų stotelių, tai turėjo įtakos, o visi kiti tirti, kurie pakliuvo į gydymo įstaigas“, – teigė V. Zimnickas.

V. Grubliauskui kyla klausimų

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle rašė, kad kol kas daugiausia pamąstymų keliantis aspektas yra tai, kodėl iš tiesų laikinai sustabdytas tyrimų atlikimas. Meras retoriškai klausė, ar kalbama apie kažkokį esamos įrangos gedimą, ar abejonių kyla dėl naudojamų reagentų patikimumo ir kokybės.

V. Grubliauskas rašė, kad aprūpinimas reagentais yra tiesioginė Sveikatos apsaugos ministerijos kompetencija, todėl ji privalo paaiškinti, kodėl sustojo tyrimų atlikimas: „Kalbama ir apie tyrimų vykdymo protokolus, kurie galioja visoms Lietuvoje tokius tyrimus atliekančioms laboratorijoms, tame skaičiuje ir privačioms. Ir kuomet kyla abejonė, kad abejonių kelianti „grandis“ galimai yra būtent reagentai ir jų kokybė, natūralu kad reikalingi papildomi, patikrinamieji tyrimai, laikinai stabdant esamų reagentų naudojimą, net ir laikantis vadinamų „protokolų“. Tokios pat abejonės kyla ir privačiose laboratorijose atliktų tyrimų atveju, bent jau Klaipėdoje“, – rašė V. Grubliauskas.

Pasak mero, stringant tyrimų atlikimui kyla klausimų ir dėl jų tikslumo: „Kas galėtų paneigti galimybę, kad jei ši grandis dėl vienų ar kitų priežasčių „buksuoja“, tokiu atveju tyrimų rezultatai gali būti ne visiškai tikslūs ir vakar „teigiamais“ tapę tyrimų rezultatai po pakartotinio patikrinimo tampa „neigiamais“?

Dabar nekantriai laukiama naujojo tyrimų aparato paleidimo KUL, ir rezultatai, kurie bus gaunami tiriant būtent tuo aparatu, kaip ir turėtų bent iš dalies atsakyti – kur tikroji tikrinimo proceso strigimo ir laboratorijos veiklos sustabdymo priežastis – ar įrangos gedimas, ar reagentų patikimumo ir kokybės klausimas? Tenka laukti ekspertų iš SAM išaiškinimo, tikintis, kad visi suvokiame, jog kalbame ne apie „munduro“ garbę, o apie aiškumą tokioje itin jautrioje ir sudėtingoje situacijoje.“

Sveikatos apsaugos ministerija vėlų penktadienio vakarą paskelbė dviem paroms ribojanti mobiliųjų patikros punktų darbą. Toks sprendimas priimtas siekiant sumažinti laboratorijose neištirtų koronaviruso mėginių skaičių.

Palyginti su šeštadienio ryto situacija, neištirtų mėginių skaičius sumažėjo daugiau kaip tūkstančiu, iš viso likę neištirti 898 ėminiai. Penktadienį šis skaičius siekė 3288.

Nuo epidemijos pradžios Lietuvoje buvo atlikti 23 tūkst. 645 koronaviruso tyrimai. Infekcija nustatyta 811 žmonių, 11 koronavirusu sirgusių žmonių mirė, septyni pasveiko.