Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.05 08:34

Čaplinskas: vis dar nesuvokiame, kad neišmokome kitų šalių kovos su koronavirusu pavyzdžių

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius prof. Saulius Čaplinskas pabrėžia – vis dar nesuvokiame, kad iki šiol Lietuva neišmoko tiek teigiamų su virusu sėkmingai susitvarkiusių Singapūro, Pietų Korėjos pavyzdžių, tiek neigiamų Italijos ir Ispanijos pavyzdžių. „Kartojame tą patį“, – apie klaidas Europos šalyse kalba LRT RADIJUI sako S. Čaplinskas. 

Pasak ULAC vadovo, Lietuvoje testavimo nuo naujojo koronaviruso (COVID-19) apimtys vis dar yra mažos, šiuo metu negalime pasakyti, kiek žmonių atvažiavo į Lietuvą jau turėdami infekciją, kiek įgijo imunitetą, kiek pasidalijo virusu su artimaisiais.

„Deja, galim tik pasakyti, kiek maždaug žmonių pasidalijo juo su medikais“, – konstatuoja S. Čaplinskas, referuodamas į vis augantį užsikrėtusių medikų skaičių Lietuvoje.

ULAC vadovas atkreipė dėmesį, kad atsiranda vis daugiau apsukrių žmonių, norinčių pasipelnyti iš esamos situacijos – pastebimi atsirandantys neaiškaus patikimumo savitikros testai dėl koronaviruso. Todėl, pasak jo, reikia imtis griežtos kontrolės ir nustatyti aiškiai, kurie testai patikimi, kurie – ne.

Pasak S. Čaplinsko, šiuo metu esame tokiame etape, kai į kiekvieną asmenį turėtume žiūrėti kaip į potencialiai COVID-19 infekuotą asmenį.

„Bet ne kaip į priešą, o kaip į žmogų, kuriame reikia pagalbos. Ir kad jis suvoktų, kad reikia saugotis, reikia saugoti kitus. Pažiūrėkim, kiek parduotuvėje yra žmonių, vaikščiojančių be kaukių ir pirštinių“, – pastebi profesorius.

Profesorius primena, kad apsauginės kaukės dėvėjimas sumažins plitimo, ypač koronaviruso perdavimo galimybę, jei žmogus serga.

„Tai iš kitos pusės ir mobilizuos žmogų, parodys, kad jis supranta, kad yra tas nematomas pavojus. Nenoriu sakyti kad jis tvyro ne ore, bet jis per orą ar per užterštus paviršius perduodamas kitam“, – sako S. Čaplinskas, pridurdamas, kad ne ką mažiau svarbi ir rankų higiena bei apsauginių pirštinių dėvėjimas, pavyzdžiui, apsiperkant.

Pasak profesoriaus, pirmiausia visiems reikia įsisąmoninti, kad artimiausias žmogus, pats to nežinodamas, gali turėti šią infekciją ir kad tik patys galime apsisaugoti.

Tiesa, turime galvoti ne tik apie save – nieko nebus, jei taisyklėmis rūpinsis tik dalis žmonių.

„Jei tik galvosime tik tai, kaip apsisaugoti patiems, <...> tai bus tas pats tarsi šlapimo takelis bendram plaukiojimo baseine“, – vaizdingai apibūdina S. Čaplinskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi