Lietuvoje

2020.04.04 22:18

Pirmasis koronaviruso atvejis Širvintose: merę kaltina per prievartą išgabenus sergančią moterį į ligoninę

LRT.lt 2020.04.04 22:18

Širvintose užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis. Užsikrėtusios moters dukra tikina, kad Širvintų merė Živilė Pinskuvienė per prievartą liepė užsikrėtusiai moteriai važiuoti gydytis į ligoninę, nors medikai susirgusiajai rekomendavo gydytis namuose. Tuo metu pati merė tikina, kad užsikrėtusios moters vyras nesilaikė saviizoliacijos, o moteris išgabenta siekiant apsaugoti jos ir miesto gyventojų sveikatą. 

Socialiniame tinkle „Facebook“ moteris pasidalino įrašu, kuriame rašoma, kad jos mamai nustačius susirgimą COVID–19 ir nusprendus gydytis namuose, Širvintų merė per prievartą iškvietė greitąja medicinos pagalbą (GMP) ir liepė važiuoti gydytis į ligoninę.

„Taip, užsikrėtė mano mama. Ir, kadangi buvo pasielgta visiškai nežmoniškai ligonio atžvilgiu, mama prašė papasakoti. Mano tėtis gulėjo vidaus ligų skyriuje Ukmergės ligoninėje kartu su pirmąją mirusia nuo COVID–19. Šią informaciją sužinojome tik iš žiniasklaidos.

Jokie Visuomenės sveikatos centrai nieko nepranešė apie gręsiančią riziką, saviizoliaciją ir panašiai. Ai, nors ne, meluoju. Pranešė. Vieną kartą po savaitės skambino, kitą kartą po dviejų savaičių, kontekstas maždaug „gavome sąrašus gulėjusių Ukmergės ligoninėje, skambinam pasiklausti, kaip jaučiatės“.

Apie tai, kad „atvažiuokit pasitikrinti“ – jokios kalbos, nes tėtis negulėjo su ta moterimi vienoje palatoje, o ministerijos nustatytas protokolas toks, kad neturėjus kontakto su patvirtintu užsikrėtusiuoju, testo tau niekas nedarys. Tėvai, suprasdami riziką, saviizoliavosi iš karto. Mama gavo nedarbingumą ir liko namuose.

Tėtis serga IV grupės inkstų nepakankamumu, todėl tris kartus per savaitę važiuoja į dializes į Ukmergę. Važinėja pats savo transportu. Tėčiui yra atlikti trys tyrimai, visi iki šiol neigiami. Priduotas ir ketvirtas, sužinojus, kad mama užsikrėtusi. Šiuo metu laukiame atsakymo“, – „Facebook“ paskyroje rašo moteris.

Ji tikina, kad mamai pasijutus blogai, buvo skambinta į karštąją liniją, tačiau leidimas tirtis nebuvo gautas. Per žinias išgirdusi, kad bus tiriama daugiau asmenų, moteris dar kartą skambino numerio 1808 ir gavo leidimą tirtis. Mobiliajame punkte atlikus tyrimą po kelių parų moteris buvo informuota, kad ji serga koronavirusu.

„Mama iš karto pranešė Visuomenės sveikatos centrui, savo šeimos daktarei ir iš karto tėtis važiavo taip pat pasidaryti tyrimo. Mama jaučiasi taip, kaip ir jausdavosi pasigavusi eilinę virusinę infekciją. Sloguoja, nuovargis, silpnumas ir kosėja su dusuliu.

Kadangi turi problemų su plaučiais, tas dusulys yra ne naujiena. Ją dusina ir nuo dulkių, ir nuo dūmų ar didesnio fizinio krūvio. Bet bendra jos savijauta tikrai nereikalauja medikų priežiūros. Pasikonsultavusi su mediku iš karštosios linijos ir su savo šeimos gydytoju, mama gavo rekomendaciją izoliuotis namuose ir gydytis atsiradusius simptomus, t. y. slogą ir dusulį.“

Tačiau, anot moters, situacija pasikeitė, kai apie koronaviruso atvejį sužinojo Širvintų merė Živilė Pinskuvienė.

„Į namus buvo iškviestos policijos ir GMP tarnybos. Mama sulaukė ir merės skambučio. Pasišnekėjo. Pasisakė, kad į ligoninę gultis nėra reikalo, gautos rekomendacijos iš medikų, kad izoliuotis ir gydytis namuose. Skambino mamai ir iš GMP stoties darbuotojas, klausė „kodėl jus nori išvežti“. Mama pati paklausė „tai jūs man pasakykit, kodėl mano kieme policijos ekipažas bei GMP automobilis ir nori mane išvežti“.

Buvo atsakyta, kad „merė mus iškvietė, tai merė mus gali ir atšaukti“. Mama ir vėl papasakojo, kad jaučiasi gerai ir ligoninės priežiūra jai nereikalinga. Tarnybos išvažiavo. Galvojome, kad ši situacija išsisprendė protingai. Bet neilgai trukus ir vėl skambutis iš GMP, kad „atsiprašome, bet privalome Jus išvežti, toks nurodymas“, – rašo moteris.

Ji teigia nesuprantanti, kodėl merė išvežė moterį gydytis į ligoninę, taip sukeldama pavojų aplinkiniams. „Tai gerb. mere Živile Pinskuviene, Jūs man atsakykite, kodėl taip norėjote COVID–19 užsikrėtusį ligonį išvesti į laiptinę, kiemą, sukelti riziką GMP darbuotojams, visiems medicinos darbuotojams Santaros klinikose?

Ar Jums atrodo, kad per mažai medikų jau užsikrėtę, kad veltui reikia sukelti visuomenėje tokią riziką? Visur skelbiama informacija, kad persirgimas priklauso nuo to, kokią viruso dozę gauna organizmas. Taigi Jūs savo nurodymais sukeliate riziką mano mamai dar kartą sukontaktuoti su užsikrėtusiu.

Galų gale, bet koks skersvėjis yra pavojingas, nes imuninė sistema šiuo metu yra itin pažeidžiama. Jūsų noras pasirodyti itin rūpestingai šįkart buvo labai neprotingas. Jeigu mamai pablogės, blogus linkėjimus perduosiu tik Jums, ponia“, – socialiniame tinkle rašo moteris bei kviečia jos įrašu dalintis kitus „Facebook“ vartotojus.

Pinskuvienė: taip pasielgta siekiant apsaugoti miesto gyventojus

Netrukus į moters įrašą sureagavo ir pati Širvintų merė Ž. Pinskuvienė, kuri komentuodama situaciją teigė, kad moteris buvo išvežta į ligoninę dėl jos paties ir aplinkinių saugumo.

„Gerb. Laura, kaip sakiau Jūsų mamai, sakau ir Jums – linkiu kuo greičiau įveikti virusą ir prašau saugoti save ir aplinkinius. Tik prašau neklaidinti žmonių. Atvykus savivaldybės viešosios tvarkos atstovui, Jūsų tėtis pasakė, kad mama jaučiasi labai blogai, kad nepasikelia iš lovos.

Jam priminus apie tai, jog saviizoliuotis privalo ir artimieji, buvo pareikšta, jog vaikščios ir važinės, kiek norės ir kur reikės. Jūsų postas byloja apie tai, kad tėtis važinėja į Ukmergę dializei. Ar jūs suvokiate, kad artimajam nustačius COVID-19, saviizoliuotis privalo visi, turėję kontaktą?“ – rašo Ž. Pinskuvienė.

Ji taip pat teigia, kad prieš tai jau buvo sulaukusi informacijos, kad saviizoliacijos galimai nebuvo laikomasi.

„Kaimynų teigimu, Jūsų šeimos nariai vaikščiojo kieme, nešė šiukšles, buvo imtasi visų reikalingų veiksmų apsaugant tiek Jūsų mamą, tiek aplinkinius, tiek visus širvintiškius. Suprantu, kad susirgus artimam žmogui, patiriate stresą, tačiau prašau sąmoningumo, laikytis rekomendacijų ir nesimėtyti nepagrįstais kaltinimais“, – komentavo Širvintų merė Ž. Pinskuvienė.