Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.04 19:18

„Širvintų šilumos“ kūrikai priversti gyventi ir dirbti katilinėje, merė atkerta – vyrai supranta, kad išėjo į karą

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.04.04 19:18

Širvintų savivaldybės įmonėje „Širvintų šiluma“ dirbantys kūrikai priversti dirbti ir gyventi katilinėje. Vieno iš darbuotojų giminaitis piktinasi, kad darbuotojai neturi pasirinkimo ir yra verčiami gyventi katilinėje. Širvintų miesto merė Živilė Pinskuvienė tikina, jog bijoma, kad susirgus darbuotojams, miestas liks be karšto vandens ir šildymo. 

Su LRT.lt redakcija susisiekė „Širvintų šilumoje“ dirbančio kūriko giminaitis Darius (vardas redakcijai žinomas, tačiau pakeistas – LRT.lt), kuris pasakoja, kad kūrikai yra verčiami dirbti katilinėje bei ten nakvoti.

Anot jo, šiuo metu „Širvintų šilumoje“ dirba 8 kūrikai. 4 asmenys važinėja po regioną, o kiti 4 prižiūri mieste esančius šilumos katilus. Kadangi katilai seni, o norint juos prižiūrėti reikia turėti specifinių žinių, baiminamasi, kad koronavirusu susirgus vienam iš kūrikų, reikės izoliuoti ir kitus darbuotojus, todėl nebus kam prižiūrėti katilų, o miestas liks be šilumos tiekimo.

Anot Dariaus, siekiant to išvengti, „Širvintų šilumoje“ dirbantiems kūrikams buvo pasiūlyta išeitis – visą mėnesį dirbti bei gyventi katilinėje: „Valdžia pasiūlė, kad vyrai mėnesį laiko galėtų būti uždaryti katilinėje ir dirbti pamainomis po 8 valandas. Tačiau toje pačioje katilinėje reikėtų ir nakvoti. Į katilinę būtų atneštos lovos ir paskirtas kambarys poilsiui bei miegui“, – sako Darius.

Jis tikina – daugelis darbuotojų su tokiu pasiūlymu nesutiko, nes turi artimuosius, kurie patenka į rizikos grupę, todėl, gyvenant katilinėje, nebūtų kam jais pasirūpinti.

„Su tokiu pasiūlymu darbuotojai nesutiko ir valdžia apsiramino. Tačiau „Širvintų šilumos“ direktorius suorganizavo antrąjį susitikimą, per kurį pristatė naują pasiūlymą – dirbti ir gyventi katilinėje 7 dienas, o po to darbuotojai gautų 3 laisvas dienas. Pamainoje būtų po 2 žmones, kurie pasikeistų kiekvieną savaitę“, – pasakoja Darius.

Jis tikina, kad „Širvintų šilumos“ direktorius pasiūlė ir solidžias sumas, po 1 000 eurų siekiantį atlyginimą į rankas už darbą ir gyvenimą katilinėje karantino metu. Darius pasakoja, kad 2 darbuotojai savo pamainą pradėjo jau praėjusį ketvirtadienį, o likę 2 pradės vėliau.

Tiesa, anot Dariaus, nors iš pradžių buvo tariamasi dėl 7 dienų darbo ir gyvenimo katilinėje, šiuo metu terminas yra prailgintas iki 10 dienų. „Darbuotojai nerimauja, jei nesutiks – gali būti išmesti iš darbo. Tačiau, mano žiniomis, kai kurie jau ir taip nori išeiti patys, nes nenori dirbti ir gyventi katilinėje“, – sako Darius.

Širvintų merė: vyrai supranta, kad išėjo į karą

Susisiekus su Širvintų miesto mere Živile Pinskuviene, LRT.lt ji teigė, kad toks sprendimas buvo priimtas, nes dirbti katilinėje gali tik sertifikatus turintys asmenys, o jiems susirgus koronavirusu tiesiog nebūtų kam dirbti ir miestas liktų be šildymo.

„Neduok, Dieve, jei kažkuris kūrikas susirgs COVID–19 liga, tai į saviizoliaciją turėtų išeiti visi darbuotojai. Ką tuomet savivaldybei reikėtų daryti tokiu atveju?“ – retoriškai klausė Ž. Pinskuvienė.

Anot jos, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija buvo atsiuntusi rekomendacijas, kad, pavyzdžiui, kai kurios savivaldybės išnuomojo privačius namus katilinės kūrikams, kad šie galėtų ten gyventi. Tačiau Širvintose, anot Ž. Pinskuvienės, nėra galimybės išnuomoti laisvą namą darbuotojams, nes tokių namų Širvintose tiesiog nebėra, todėl buvo ieškoma kitokių sprendimų.

„Širvintų šilumos direktorius informavo, kad kalbėjosi su savo darbuotojais, ką reikia daryti tokiu atveju, nes vyrai grįžta į savo šeimas, visi turi kontaktų. Po pasitarimo su katilinės darbuotojais buvo sutarta, kad šie vyrai eina kaip į karą. Arba eina visi kartu ir bus, kaip bus. Širvintų gyventojų tokioje situacijoje be šilumos ir karšto vandens mes negalime palikti“, – teigia Širvintų rajono merė.

Todėl buvo priimtas sprendimas, kad vyrai gyvens ir dirbs katilinėje. Ž. Pinskuvienė taip pat priduria, kad katilinėje darbininkams yra suteiktos tinkamos sąlygos gyventi: „Pas mus katilinėje gražu, ji yra tvarkinga. Nereikia įsivaizduoti, kad ten stovi pečius ir skiedrų krūva. Skiedros guli lauke. Darbuotojai turi patalpą, kur įrengta virtuvėlė. Jiems įrengtos miegojimo vietos, dušai su karštu vandeniu“, – tikina Ž. Pinskuvienė.

Ji sako, kad visi vyrai sutiko, jog teks pagyventi būtent tokiomis sąlygomis. Be to, „Širvintų šiluma“ viso laikotarpio metu rūpinsis maisto tiekimu, kuris bus darbuotojams pristatomas 3 kartus per dieną. „Jeigu kažkas būtų nesutikęs, būtų priimti visiškai kitokie sprendimai“, – pabrėžia Ž. Pinskuvienė.

Pasidalinti savo istorijomis galite, rašydami elektroninį laišką adresu pasidalink@lrt.lt

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi