Lietuvoje

2020.04.04 13:44

Veryga atsakė kritikuojantiems dėl mobiliųjų punktų: susidaro įspūdis, kad jie nelabai supranta, kas tuos tyrimus daro

LRT.lt2020.04.04 13:44

Penktadienį Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nusprendė dviem dienom uždaryti kai kuriuos mobiliuosius punktus Vilniuje ir Kaune. Šis „naktinis sprendimas“ sulaukė tiek Vilniaus mero, tiek Lietuvos prezidento kritikos. Pats ministras suskubo paaiškinti, kodėl buvo priimtas toks sprendimas.

A. Verygos sprendime rašoma, kad nuo sekmadienio savivaldybėse veikiančių mobiliųjų koronaviruso patikros punktų skaičius apribojamas iki vieno. Toks sprendimas sumažins punktų skaičių Vilniuje ir Kaune, nes dabar čia atitinkamai veikia trys ir du punktai.

Be to, mobiliųjų punktų dešimtyje savivaldybių darbo laikas apribojamas iki 6 valandų. Į šį pareiškimą sureagavęs sostinės meras Remigijus Šimašius teigė esąs nusivylęs ketinimais vėl mažinti tyrimų apimtis.

G. Nausėda po apsilankymo Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje taip pat sukritikavo sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sprendimą sumažinti mobiliųjų patikros punktų skaičių savivaldybėse iki vieno.

Tuo metu A. Veryga socialinio tinklapio „Facebook“ paskyroje suskubo paaiškinti, kodėl buvo priimtas toks sprendimas.

„Skaitant kai kurių politikų pasipiktinimus apie mažinamą mėginių ėmimo greitį, susidaro įspūdis, kad jie nelabai supranta, nei kas, nei kur tuos tyrimus daro. Nesuprantantiems galiu paaiškinti, kad tyrimus daro ne ministerijos „biurokratai“, o tų pačių gydymo įstaigų darbuotojai, kurie dirba be poilsio ir net ir taip dirbdami nebespėja visko ištirti. Juk jie irgi žmonės! Na, o politikuojančius politikus kviečiu įsigilinti į laboratorijų darbo specifiką ir tik tada „tarti žodį“, – šeštadienį feisbuke rašė.

Anot jo, Lietuvoje ir toliau instaliuojama papildoma tyrimų įranga, prisijungia privačios ar mokslinės laboratorijos, tačiau laboratorijos darbo organizavimas yra sudėtingas ir itin didelio tikslumo reikalaujantis procesas.

„Laboratorijų darbuotojams ir vadovams teko labai sudėtinga užduotis, per labai trumpą laiką maksimaliai pritaikyti laboratorijas koranaviruso (COVID-19) tyrimams, instaliuoti naują įrangą, parengti tyrimo protokolus naujai atvykusiems reagentams ir t.t. Laboratorijos dirba be pertraukų. Tik priminsiu, kad startavome nuo vienos laboratorijos, kuri per parą galėjo ištirti apie 210 tyrimų. Dabar tie skaičiai išaugo daugiau kaip 10 kartų ir per parą ištiriama beveik 3000 mėginių. Taigi tyrimų apimtys nemažėja ir nemažės. Tačiau negalime paimti daugiau mėginių, negu jų gali ištirti laboratorijos.

Tad visiems kritikams svarbu suprasti, kad negalime surinkę mėginių perviršį, juos laikyti šaldytuve laukiančius savo eilės, kol bus ištirti, nes tas laukimas gali užtrukti ilgiau nei jie galioja. Būtent todėl ir turime sureguliuoti protingai mėginių ėmimų ir tyrimų srautus. Ir, žinoma, svarbu suprasti, kad laborantai per naktį neparuošiami darbui laboratorijose, t. y. bet kas atėjęs negali tirti, net ir labai norėdamas“, – rašė ministras.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23