Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.04 09:11

VRK vadovė: kol kas sunku prognozuoti, kaip Seimo rinkimus pakeistų epidemija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ruošiasi rudenį vyksiantiems Seimo rinkimams, kol kas anksti prognozuoti, kaip juos galėtų pakeisti koronaviruso epidemija, sako komisijos vadovė Laura Matjošaitytė.

Ji pažymi, kad Lietuvoje nėra įteisintas elektroninis balsavimas, tad tuo atveju, jei rinkimai vyktų karantino sąlygomis, pavyzdžiui, prasidėjus kitai epidemijos bangai, reikėtų apsaugos priemonėmis aprūpinti komisijų darbuotojus, imtis kitų priemonių.

„Be jokios abejonės, ruošiamės Seimo rinkimams, priimamos įvairios tvarkos, aprašai. Orientuojamės, kad spalio mėnesį įvyks rinkimai, nors dabar ir karantinas paskelbtas, tačiau tikimės, kad situacija iki rudens pasikeis, ir pavyks sėkmingai organizuoti rinkimus, rinkėjai galės nevaržomai dalyvauti rinkimuose“, – BNS sakė VRK vadovė.

„Iš tiesų sudėtinga prognozuoti, kas būtų, jeigu būtų, pamatysime, kaip mums seksis pereiti šį pirmą etapą. Jei bus realus antrosios bangos atvejis, reikės pasiruošti ir komisijas apsaugos priemonėmis aprūpinti, vėlgi spręsti, kaip sudaryti rinkėjams sąlygas balsuoti, kad nebūtų sudaryta terpė virusų sklaidai“, – kalbėjo L. Matjošaitytė.

Ji pažymėjo, kad internetinis balsavimas Lietuvoje neįteisintas ir iki spalį numatytos eilinių Seimo rinkimų datos to jau nebūtų įmanoma padaryti.

„Internetinio balsavimo mes neturime, pirmiausia jį reikėtų įteisinti kaip tokį, sukurti mechanizmą, pakeisti rinkimų įstatymus, išbandyti, ir, jei viskas sėkmingai, būtų galima paleisti visuotiniams rinkimams. Dabar, kai iki rinkimų liko tik pusmetis, tikrai per mažai laiko sukurti, ištestuoti. Per tokį trumpą laiką tokią naujovę išbandyti būtų keblu“, – sakė L. Matjošaitytė.

„Jei bus skelbiamas karantinas, ribojami susibūrimai, kol kas anksti prognozuoti, kaip tai paveiktų rinkimus, nes to reiškinio masto ir pasekmių dar neturime. Palaukime, pasižiūrėkime, kaip šitas etapas praeis, ir tada bus lengviau prognozuoti žiūrint į rudenį“, – reziumavo VRK vadovė.

Eiliniai Seimo rinkimai Lietuvoje turi vykti spalio 11 dieną.

Lietuvoje keliskart teikti projektai dėl internetinio balsavimo įteisinimo, bet nesėkmingai. Iniciatyvos šalininkai sako taip siekiantys didesnio rinkėjų aktyvumo, priešininkai nuogąstauja, kad elektroninio balsavimo sistema taptų kibernetinių atakų taikiniu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi