Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.04 09:47

Nausėda sukritikavo Verygos „naktinį sprendimą“ uždaryti dalį mobiliųjų punktų: taip elgtis negalima

atnaujinta 11.04
BNS, LRT.lt, Jonas Deveikis 2020.04.04 09:47

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį lankydamasis Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje, kurioje veikia karštosios koronaviruso linijos 1808 skambučių centras, sukritikavo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos „naktinį sprendimą“ 2 dienoms sumažinti mobiliųjų patikros punktų skaičių bei tikino, kad jau greitu metu šalies laboratorijos bus pajėgios per parą ištirti 5 tūkst. ėminių.

G. Nausėda po apsilankymo Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje sukritikavo sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sprendimą sumažinti mobiliųjų patikros punktų skaičių savivaldybėse iki vieno.

„Kokiu metu jis (sprendimas) pasirodė, praktiškai naktį. Taip komunikuoti negalima. Tai kelia nereikalingą įtampą. Tenka apgailestauti, kad komunikaciją reikia tobulinti“, – sako G. Nausėda.

LRT RADIJO žinios. Apsilankęs karštosios koronaviruso linijos skambučių centre Nausėda ir pats atsiliepė į skambutį

LRT.lt primena, kad kad nuo sekmadienio savivaldybėse veikiančių mobiliųjų koronaviruso patikros punktų skaičius apribojamas iki vieno. Toks sprendimas sumažins punktų skaičių Vilniuje ir Kaune, nes dabar čia atitinkamai veikia trys ir du punktai.

Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad tokios nuostatos galios iki antradienio, kai įsigalios kitas sprendimo dalis. Toks sprendimas, anot A. Verygos, priimtas, laboratorijoms nespėjant ištirti visų ėminių.

Atsakė į skambutį karštąja linija

Po apsilankymo Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje, G. Nausėda teigė, kad skambučių centre pasitaiko įvairių skambučių, tačiau didžioji dalis yra susiję su žmonių išgyvenimais ir psichologine įtampa.

Šalies prezidentas tikina, kad susitikimo metu ir pats atsakė į vieną skambutį.

„Tai buvo šiaulietė. Tikiuosi atsakiau kvalifikuotai, nes šalia sėdėjo konsultantas. Labai jaudinausi, tačiau, kadangi tą klausimą neblogai išmaniau, tikiuosi atsakiau gerai. Moteris susidūrė su problema, kad jau 4 dieną testo atsakymo negauna. Taip, tai yra kritinis momentas ir tas atsakymas jau turėtų atsirasti. Jeigu jisai dėl žinomų priežasčių, laboratorijų užsikimšimo, nebūtų padarytas laiku, be abejo, reikėtų tirtis iš naujo“, – sako G. Nausėda.

Jis pastebi, kad testavimo skaičius Lietuvoje nemažėja, o atvirkščiai – yra didinamas, tačiau laboratorijų pajėgumai nėra didinami, todėl atsiranda „kamščiai“, kuriuos reikia įveikti.

„Laboratorijų pajėgumai turėtų didėti ir pasiekti 5 tūkst. per parą, tačiau tai yra dar ne šios dienos realybė ir tą reikės padaryti ateityje“, – pažymi prezidentas.

Tikina, kad situacija gerėja

Šalies prezidentas taip pat prasitarė, kad nors ir situacija gerėja, paskubėjus nutraukti karantiną anksčiau – galima sulaukti antrosios bangos: „Manau, kad šitą klausimą turėsime spręsti, tačiau būčiau labai atsargus. Tikrai nesinorėtų padaryti klaidų tokioje lemtingoje stadijoje. Kada jau tikimės perlaužti stuburą koronavirusui, bet kitą vertus, padarius tai per anksti, galime sulaukti antrosios bangos, o jos mums mažiausiai reikėtų.

Suprantu ekonominius samprotavimus, jie yra svarbūs. Tačiau tai neturi būti daroma mūsų visuomenės sveikatos sąskaita. Jei eisime šiuo keliu, tai turime daryti labai atsargiai, selektyviai, kad jokiu būdų nepažeisti trapios pusiausvyros, kurią, aš tikiu, mes labai greitai pasieksime“, – tikina šalies prezidentas.

Jis taip pat pažymi, kad jau yra matomi tam tikri stabilizacijos požymiai. Nors skaičiai užsikrėtusiųjų vis dar didėja, tačiau, anot G. Nausėdos, ištiriama vis daugiau atvejų.

„Tas padidėjimas yra natūralus. Nuo tirtųjų skaičiaus tas padidėjimas užsikrėtusių atvejų rodo pozityvią tendenciją ir tuo galime pasidžiaugti. Sprendimus priėmėme laiku ir situaciją kontroliuojame“, – sako G. Nausėda.

Per dieną sulaukia iki 15 tūkst. skambučių

Savo ruožtu VŠĮ „Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos“ stoties vadovas Nerijus Mikelionis po prezidento apsilankymo sakė, kad nuo kovo 12 d., kai buvo pradėta centro veikla, sulaukta daugiau nei 135 tūkst. skambučių.

„Tai vidutiniškai per dieną turime apie 5–6 tūkst. skambučių. Būna dienų, kaip, pavyzdžiui, pirmadienį, po gero ir gražaus savaitgalio sulaukiame 15 tūkst. skambučių. Tai neįsivaizduojamo dydžio skaičiai, be abejo, į juos visus mes nespėjame atsakyti. Vidutiniškai normalus skambučių srautas yra apie 5–6 tūkst. per dieną“, – sako N. Mikelionis.

N. Mikelionis taip pat dar kartą kreipėsi į Lietuvos žmones. „Iš tikrųjų pilna laisvų vietų registruotis. Skambučių praktiškai mes neturime, reiškia žmonės daro ką? Greičiausiai išvažiavo į iškylą savaitgalį. Labai norėtume paprašyti visų laikytis saviizoliacijos ir būti namuose“, – dar paprašė jis.

Karštoji koronaviruso linija 1808 pradėjo veikti 2020 m. kovo 13 d. Nuo tada ji jau sulaukė daugiau kaip 135 tūkst. skambučių – nuo 5 tūkst. iki 15 tūkst. per dieną. Šiuo numeriu gyventojai raginami skambinti pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui, taip pat po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju. Tik 1808 paskambinę žmonės gauna siuntimą atvykti atlikti tyrimą į mobiliuosius patikros punktus.

Į karštosios linijos veiklą iki šiol įsitraukė apie 600 savanorių, dar 300 savanorių laukia eilėje. 60 proc. visų karštosios linijos darbuotojų neturi medicininio išsilavinimo, 30 proc. yra savanoriai medikai ir rezidentai, 10 proc. – Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai.

Kauno greitosios medicinos pagalbos stotyje šiuo metu įrengtos 34 karštosios linijos konsultantų darbo vietos, budi nuo 10 iki 12 gydytojų, šiuos pajėgumus planuojama dar išplėsti.

Lietuvoje yra nustatytas 771 koronaviruso atvejis, mirė 9 koronavirusu sirgę žmonės. 7 žmonės pasveiko.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi