Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.03 19:22

Skandalingųjų maišelių su vienkartiniais apsauginiais drabužiais kapinynas po paviešinimo iškart sunaikintas

Remiantis LRT liudijusiais Kauno klinikinės ligoninės darbuotojais, maišeliuose, kurie yra nufotografuoti ir buvo publikuoti Daivos Žeimytės-Bilienės „Facebook“ paskyroje, skirtingai nei vėliau žiniasklaidai komentavo ligoninės administracija, buvo kaupiami visi sluoksniai apsauginių drabužių: ir respiratoriai, ir vienkartinės kaukės, taip pat ir kombinezonai. Vienkartinius drabužius darbuotojai nešiodavo tol, kol šie susidėvėdavo arba iki teigiamos diagnozės dėl COVID-19.

Penktadienį 16.45 val. sveikatos apsaugos ministro atstovė Lina Bušinskaitė LRT Tyrimų skyriui nurodė, kad ministerija neturi tyrimo Kauno klinikinėje ligoninėje atsakymo. 17.56 naujienų portalas „Delfi“ paskelbė, kad laikinai nušalintas Kauno klinikinės vadovas Albinas Naudžiūnas buvo grąžintas į pareigas. To paties turinio pranešimą 18.49 val. išplatino Sveikatos apsaugos ministerija.

„Mes juk dirbame jau daugiau nei trys savaitės šitaip, jei tai būtų nuotrauka iš kovo pradžios, tiek nebūtų susikaupę“, – sako LRT kalbinamas Kauno klinikinės ligoninės darbuotojas. Jis sutiko, kad jo liudijimas būtų įrašytas, tačiau dėl darbuotojo saugumo mes vardo ir pavardės neviešiname.

„Aš tikrai dar ne viską nufotografavau, ten buvo baisesnių dalykų. Aš nufotografavau tik bendrą vaizdą, koks susidaro, kai įeini į vieną patalpą. Bet ten iš šonų buvo tų maišelių prikrauta. Visa patalpa pilna maišelių“, – sako ligoninės darbuotojas, kuris yra pirmose kovos su virusu gretose.

Taip jis reaguoja į Kauno klinikinės ligoninės administracijos spėliojimus, išsakytus ir viešai, kad esą nuotraukos darytos galbūt kovo mėnesio pradžioje. Tuo tarpu, kaip tvirtina su LRT kalbėjęs darbuotojas, vienkartinių apsaugos drabužių prikrauti maišeliai fotografuoti prieš pat juos paviešinant.

Skandalingosios fotografijos atsirado kovo 27 d. žurnalistės Daivos Žeimytės-Bilienės paskyroje. Maišeliuose kaupiamų specialių nuo COVID-19 viruso apsisaugoti skirtų vienkartinių gydytojų ir slaugytojų drabužių vaizdas sukėlė ažiotažą – vėlai vakare per „Facebook“ premjeras Saulius Skvernelis sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pareikalavo nušalinti ligoninės vadovą Albiną Naudžiūną ir imtis priemonių gydytojų saugumui užtikrinti.

Ministras vadovą laikinai nušalino, tačiau šeštadienio rytą nuotaikos jau buvo kitos. Ligoninės administracija ir gydytojai pateikė paaiškinimus, kad buvo kaupiamas tik apatinis apsauginių drabužių sluoksnis, ir tai buvo daroma remiantis proto kriterijais. Viešumoje buvo suabejota žurnalistės pateiktos informacijos patikimumu, esą niekas nepaklausė ligoninės pozicijos. Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo tyrimą ligoninėje, tyrimo rezultatai kol kas neskelbiami.

„Neteisybė, kad ten tik apatinis sluoksnis buvo kaupiamas. Juk logiškai net mąstant, kaip nuo vieno sluoksnio šitiek prisikaups? Bet kai tik buvo apie tai paviešinta, tai kitą dieną viskas buvo švaru. Penktadienį viskas buvo utilizuota“, – pasakoja darbuotojas.

Darbuotojas stebisi, kad jei ligoninės administracija ligi šiol elgėsi teisingai, tai kodėl, paviešinus visus sukauptus vienkartinius apsauginius drabužius, reikėjo sunaikinti.

Tai, kad sukaupti maišeliai iškart po paviešinimo buvo skubiai utilizuoti, LRT patvirtino ir dar vienas šios ligoninės darbuotojas. Abu LRT šaltiniai vienas kito nežino.

Remiantis maišeliuose sukauptus drabužius nufotografavusio darbuotojo pasakojimu, buvo kaupiami visi vienkartinių apsauginių drabužių sluoksniai, taip pat respiratoriai ir vienkartinės kaukės. Išmetami tik bachilai ir vienkartinės pirštinės, o akiniai dezinfekuojami. Visa kita sudedama į maišelius, ant kurių buvo užrašoma gydytojų ir slaugytojų pavardės bei data, ir laukiama atsakymo – teigiamas ar neigiamas bus paciento tyrimas dėl COVID-19.

Jei po kelių dienų paaiškėja, kad atsakymas teigiamas, tose patalpose, kuriose kaupiami maišeliai, buvo ieškoma tos dienos maišelių. Liudininkų teigimu, užrašai būdavo ir nusitrynę, maišeliai susimaišę.

Jei pacientui nebūdavo diagnozuojamas koronavirusas, šie vienkartiniai apsauginiai drabužiai buvo dėvimi vėl ir vėl – arba iki teigiamos paciento diagnozės, arba kol suplyšdavo.

Tai vyko nuo kovo pradžios iki tos dienos, kai buvo paviešintos fotografijos.

„Mes įeinam į tą patalpą, ir mums baisu. Juk viskas vienoje vietoje. Viską, ką nešioji – respiratorius, kaukės prikvėpuotas – sudedi atgal. Bet juk vienkartinis daiktas ir yra vienkartinis daiktas. O mes į maišelius dėdavome viską. Kombinezonus dėdavome, mėlynus apsauginius chalatus. Ir jeigu žmogaus diagnozė nebūdavo teigiama, toliau juos vilkdavomės“, – sakė LRT ligoninės darbuotojas.

„Pas mus net kalbėjo, kad galėjo tuose maišeliuose būti ir užkrato. Žmogus užrašo ant maišelio savo vardą, bet juk nusitrina – tai ar tu gali paskui pagal tuos užrašus ant maišelių atsekti viską? Tai dėl to tas kapinynas ir kaupėsi šitaip“, – pasakoja darbuotojas.

„Išmetami bachilai, niekas jų nenaudodavo daugiau. Vienkartinės pirštinės išmetamos. Akiniai padedami dezinfekavimui. Kombinezonai, o iš jo išsivelki išvirkščiai, kiti sluoksniai – labai atsargiai pagal instrukcijas nusirenginėji, nuolat dezinfekuodamas, kad tik neužsikrėstumei. Ir tada viską sudedi į maišelius. Ir lauki – teigiamas tyrimo atsakymas ar neigiamas. Jei nustato, kad tą dieną kuriam nors pacientui buvo nustatytas Covid -19, tai tada tos dienos tie maišeliai būdavo atrinkinėjami. Atrinkinėdavo tie žmonės, kurie turėjo kontaktą, ėjo į palatą. Mes girdėjome, kad buvo ir susimaišę tie maišeliai. Bet faktas tas, kad ir į visokias talpas dėjo tuos maišelius – tai kaip jose ten susirasti viską?“, – aiškino kasdienes procedūras Kauno klinikinėje ligoninėje jos darbuotojas.

Jis teigė, kad šiek tiek tokių galimai užterštų maišelių atrinkdavo – esą buvo atskirai maišai sudėti, kuriuos reikėjo utilizuoti.

Darbuotojas teigė, kad tose patalpose, kuriose buvo kaupiami drabužiai, nebuvo apsilankiusi nei ligoninės infekcijų kontrolė, nei administracija, viskas buvo palikta dviejų koordinuojančių darbuotojų supratimui ir atsakomybei.

„Mes dirbame pirmose eilėse ir norime būti apsaugoti. Dabar įsitikinome, kad mūsų pačių reikalas yra save apsaugoti. Aš susirgsiu, bet sakys, kad aš pats kaltas“ , – pasakojo darbuotojas.

Kauno klinikinė ligoninė – atsakymai žiniasklaidai duoti

Kauno klinikinės ligoninės infektologė profesorė Auksė Mickienė šeštadienį, aiškindama, kokie drabužiai buvo kaupiami ligoninės patalpose, apgailestavo, kad žurnalistai, prieš paskelbdami nuotraukas iš Kauno klinikinės ligoninės, nepasikonsultavo su ligonine. Esą viskas būtų buvę paaiškinta.

Išklausius ligoninės darbuotojo liudijimo, Kauno klinikinei ligoninei LRT išsiuntė klausimus, siekdama išsiaiškinti, kokiu pagrindu ir kokiais ligoninės administracijos nurodymais apskritai buvo kaupiama apsauginė vienkartinė gydytojų ir slaugytojų apranga ir kokiu pagrindu kovo 27 d. ji buvo utilizuota. Visus klausimus, kurie buvo išsiųsti ligoninės administracijai, rasite publikacijos pabaigoje, o LRT gavo tokį ligoninės viešųjų ryšių atstovo Sauliaus Tvirbuto atsiųstą atsakymą.

„Visi išsamūs mūsų įstaigos vadovų ir infektologų paaiškinimai jau buvo pateikti žiniasklaidai ir ligoninės dalininkams – Sveikatos apsaugos ministerijai bei Lietuvos sveikatos mokslų universitetui. Iki šiol vyksta šios situacijos tyrimas, kuris tikimės galutinai užbaigs visas interpretacijas.

Vadovai pasitiki savo infektologais, kurie dirba atsakingai ir saugodami savo bei pacientų sveikatą. Tai rodo ir faktas, kad iš beveik 200 tirtų mūsų darbuotojų iki balandžio 3 d. dar COVID-19 nesirgo nė vienas gydytojas. Visų Infekcinių ligų skyriaus gydytojų ir slaugytojų testai taip pat buvo neigiami. Suprantame, kad medikai visame pasaulyje yra labiausiai pandemijos pažeidžiama grupė, todėl darome viską, kad ši bėda kuo ilgiau aplenktų mūsų įstaigą.“

Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo tyrimus dviejose ligoninėse – Klaipėdos universitetinėje ir Kauno klinikinėje. Klaipėdos ligoninėje tyrimas šiuo metu pradėtas, Kauno ligoninės tyrimo rezultatų SAM dar neturi.

Klausimai, kuriuos LRT išsiuntė Kauno klinikinei ligoninei

Kokiu pagrindu buvo kaupiama visa vienkartinė apranga keliose Kauno klinikinės ligoninės patalpose?

Kiek laiko – nuo kada iki kada – buvo kaupiama vienkartinė apranga maišeliuose?

Kodėl gydytojams ir slaugytojams reikėjo rašyti ant maišelių savo vardus ir pavardes bei datą?

Kodėl šie drabužiai buvo kaupiami tose konkrečiose patalpose?

Kas konkrečiai užtikrino, kad bus išmetami tie vienkartiniai drabužiai, kurie buvo vilkėti su tais pacientais, kurie buvo diagnozuojami COVID-19?

Kas konkrečiai atliko šią maišelių su darbuotojų, kurie turėjo kontaktą su infekuotu pacientu, pavardėmis paiešką?

Kodėl buvo leista neribotą skaičių kartų dėvėti vienkartinius apsauginius drabužius gydytojams ir slaugytojams? Koks ligoninės vadovo nurodymas tai leido?

Koks ligoninės vadovybės nurodymas įpareigojo kaupti vienkartinius apsauginius drabužius?

Kiek tokių maišelių su galimai užterštais apsauginiais drabužiais buvo išmesta?

Kokiu pagrindu prof. infektologė A. Mickienė teigė, kad buvo kaupiamas apatinis – pirmasis sluoksnis, o visi kiti vienkartinių apsauginių drabužių sluoksniai išmetami?

Prašome paaiškinti, kokiu pagrindu penktadienį, kovo 27 d., visa kaupiama apranga buvo utilizuota?

Ar kas nors iš šeštadienį, kovo 28 d., situaciją komentavusių gydytojų arba ligoninės vadovas žinojo apie kaupiamus maišeliuose apsauginius drabužius ir ar buvo apsilankę patalpose, kur buvo kaupiami galimai ir užteršti drabužiai?

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16