Lietuvoje

2020.04.03 15:28

Už suaukotas lėšas nupirktus respiratorius rezidentė bandė pardavinėti už 10 eurų, ligoninė ragina nerengti linčo teismo

Jaunųjų psichiatrų asociacija: medikės tapatybės atskleidimas yra perteklinė priemonė
Domantė Platūkytė, LRT.lt 2020.04.03 15:28

Penktadienį žurnalistas Andrius Tapinas savo „Facebook“ paskyroje pasidalino, kad viena medikė už 10 eurų pardavinėja respiratorius, nupirktus už žmonių aukas ir skirtus Respublikinei Vilniaus psichiatrijos ligoninei, kurioje ir dirba ši medikė. Portalui LRT.lt atsiųstame ligoninės vadovo atsakyme teigiama, kad rezidentės atsakomybė nebus pamiršta, tačiau ragina nerengti linčo teismo.

Prieš dvi savaites „Laisvės TV“ inicijavo projektą „Laikykitės, medikai“, kuriuo visus kviečia aukoti medikams taip reikalingoms apsauginėms priemonėms kovojant su koronavirusu.

„Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas penktadienį savo „Facebook“ paskyroje pasidalino įrašu, kuriame teigia, kad viena medikė prekiauja respiratoriais, nupirktais iš žmonių aukų. Šiuos respiratorius ji turėjo perduoti ligoninei.

„Šitas įrašas labai nemalonus ir man nemalonu tai rašyti, bet, matyt, neišvengiama. Suprasdami mūsų skirstomų priemonių medikams kainą juodojoje rinkoje ir iš to kylančias pagundas, mes įkūrėme Kontrolės tarnybą, tikėdamiesi, kad jos žmonės neturės, ką veikti ir užsiims tuo, jog spaus administraciją perduoti priemones iš sandėliuko medikams. Deja, ilgai netruko“, – rašė A. Tapinas.

Šią savaitę 100 respiratorių buvo perduoti vienai medikei, kuri juos turėjo perduoti Respublikinei Vilniaus psichiatrijos ligoninei. Tačiau, skelbia žurnalistas, ketvirtadienį pasirodė informacija, jog medikė tokio tipo priemones pardavinėja po 10 eurų. Susisiekus su medike ir gavus jos pardavinėjamų apsaugos priemonių nuotraukas, paaiškėjo, kad atitinka ir jų serijos numeriai.

„Na, nesmagu. Nesmagu ne tik dėl paties fakto, bet ir dėl to, kad dar labiau turėsime griežtinti patikrą, kuri ir dabar jau buvo nemaža – nesakysiu, kiek žmonių tikrina skelbimų portalus, „Facebook“ grupes, kur perkama ir parduodama, bet jų tikrai nemažai, o dabar bus dar daugiau. Ir medicinos įstaigoms teks susitaikyti su mūsų skambučiais“, – rašė A. Tapinas.

Anot žurnalisto, paskelbus šį įrašą „Facebook“, medikė patvirtino, kad bandė pardavinėti už žmonių pinigus suaukotas apsaugines kaukes, bet pridūrė, kad nė vienos nepardavė. Šiandien Kontrolės skyrius užregistruos pareiškimą policijoje.

Į šį įvykį sureagavo ir premjeras Saulius Skvernelis. Anot jo, šis atvejis akivaizdžiai parodė, kad privalome atidžiai stebėti ir gydymo įstaigas, kuriose dirbantiems medikams tiek valstybė, tiek visuomeniniai judėjimai bei iniciatyvos tiekia apsaugos priemones.

„Sunku patikėti, bet net tarp medikų gali atsirasti vienas kitas (tikiuosi, jog tik tiek) nesąžiningas asmuo, kuris savinasi gydytojams skirtus daiktus ir prekiauja jais internete...

Esu tikras, jog tiek išaiškinti, tiek užkardyti tokius atvejus geriausiai padės pilietinis aktyvumas, sąmoningumas ir viešumas. Ačiū tiems, kurie tai daro“, – „Facebook“ paskyroje rašė premjeras.

Ligoninė prašo nerengti linčo teismo

LRT.lt atsiųstame Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovo Arūno Germanavičiaus kreipimesi rašoma, kad medikės atsakomybė nebus pamiršta.

Ligoninės vadovas dėkoja visiems, teikiantiems medikams paramą, ir apgailestauja, kad atsirado norinčiųjų tokia galimybe pasinaudoti. Anot jo, branginama kiekviena gauta pagalbos priemonė, o ligoninėje vedama detali jų apskaita.

„Situacija dėl 20 mūsų nepasiekusių respiratorių mums žinoma, su rezidente apie tai kalbamės, imsimės ir oficialių, atsakomybes lemsiančių veiksmų“, – teigia A. Germanavičius.

Vis dėlto, sako jis, koronaviruso kontekste svarbios ne tik apsaugos priemonės – svarbus išlieka ir žmogiškumas.

„Labai prašome visuomenės nerengti linčo teismo – negrasinkite, nežeminkite žmogaus viešai, komentaruose, jo socialiniuose profiliuose. Tikime, kad savo pamoką minimas asmuo jau labai skaudžiai išmoko. Visa kita spręs atsakingos susijusios institucijos (taip pat mūsų įstaiga). Atsakomybė nebus pamiršta“, – tikina ligoninės direktorius.

Pasak A. Germanavičiaus, ligoninė yra pasirengusi rezidentei suteikti emocinę pagalbą, taip siekiama atkreipti dėmesį ne tik į šią problemą, bet ir į medikų savijautą pandemijos metu.

Kol kas policija susilaiko nuo komentarų apie šį atvejį.

Jaunųjų psichiatrų asociacija medikės tapatybės atskleidimą laiko pertekline priemone

Reaguodama į situaciją, Jaunųjų psichiatrų asociacija pasidalino kreipimusi dėl tokio visuomenės informavimo, atskleidžiant medikės tapatybę.

„Nors tokią veiką laikome netoleruotina ir manome, kad įtarimai apie nusikalstamas veikas turi būti pranešta atsakingoms institucijoms, tačiau jų viešą skelbimą, įvardinus medikės tapatybę, socialiniuose tinkluose vertiname kaip perteklinę priemonę, kuri gali kurstyti visuomenės neapykantą ir patyčias, nukreiptas į vieną konkretų asmenį“, – rašo Jaunųjų psichiatrų asociacija.

Pasak jų, toks visuomenės dėmesys ir psichologinis spaudimas gali sukelti neigiamų pasekmių asmens psichikos sveikatai.

„Ateityje tikimės didesnio žurnalistų ir psichikos sveikatos specialistų bendradarbiavimo informuojant visuomenę tokiais jautriais klausimais, siekiant išvengti neigiamų pasekmių visuomenei ar konkretiems individams“, – pažymi asociacija.