Lietuvoje

2020.04.03 18:14

Gydytojas Valdas Pečeliūnas: kita savaitė Lietuvai dėl koronaviruso bus lemtinga

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2020.04.03 18:14

„Natūraliai turėtų užsikrėsti 60 proc. šalies populiacijos, t. y. apie 2 mln. gyventojų, tačiau epidemijos augimas yra sukontroliuotas ir, jei nekils naujų didesnių bangų, iki rudens galėsime apsiriboti nuo keliolikos tūkstančių iki 20–30 tūkst. gyventojų“, – LRT RADIJUI sako Santaros klinikų gydytojų profesinės sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas dr. Valdas Pečeliūnas.


Lietuvoje daugėjant atliekamų testų, daugėja ir užsikrėtimų koronavirusu atvejų. Santaros klinikų gydytojų profesinės sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas dr. V. Pečeliūnas sako, kad epidemijos eiga yra modeliuojama ir „vidutiniai skaičiai atitinka vidutinę prognozę“.

„Šią savaitę skaičiai dar turėtų kilti. Ypač turint omenyje, kad nuo pirmadienio yra atlaisvintos indikacijos ištyrimui, t. y. visi simptominiai žmonės gali būti tiriami. Tai gi, skaičių kiekis gali didėti iki šimto ar daugiau per dieną“, – sako V. Pečeliūnas.

Man nelabai patinka tas kaltųjų ieškojimas, nes tai mažina veiklos efektyvumą, užsiveda neefektyvūs institucijų ar atskirų žmonių tarpusavio ginčai, pjautynės, kurios trukdo priimti efektyvius, greitus, teisingus ir sunkius sprendimus.

Gydytojas tikisi, kad kitą savaitę užsikrėtusiųjų skaičius stabilizuosis, o pačių užsikrėtusiųjų bus mažiau nei šimtas per dieną. Anot jo, kita savaitė turėtų būti lemiama.

„Didysis klausimas yra, žinoma, kaip epidemija elgsis toliau, t. y. kitą savaitę. Jeigu būtų pasiekta stabilizacija arba pradėtų bent jau šiek tiek mažėti užsikrėtusiųjų skaičius, tai būtų labai geras ženklas. Laukiame stabilizacijos kitą savaitę. Tikimės, kad naujų atvejų skaičius kitą savaitę per dieną jau neviršys šimto, – kalba Santaros klinikų gydytojų profesinės sąjungos pirmininkas. – Tai rodytų, kad kreivė plokštėja ir yra pasiektas pikas.“

Tačiau V. Pečeliūnas pripažįsta, kad tai būtų nuosaikus scenarijus. „Gali būti ir blogiau“, – sako jis. Gydytojas hematologas sako nenorintis labai kritikuoti valdžios veiksmų. Anot jo, kai kurie „veiksmai galbūt vėluoja, tačiau yra priimami“.

Iš viso gali susirgti iki 30 tūkst. Lietuvos gyventojų.

„Pavyzdžiui, išplėstos indikacijos. Sprendimai yra priimami, kai kurios klaidos yra pripažįstamos. Man nelabai patinka tas kaltųjų ieškojimas, nes tai mažina veiklos efektyvumą, užsiveda neefektyvūs institucijų ar atskirų žmonių tarpusavio ginčai, pjautynės, kurios trukdo priimti efektyvius, greitus, teisingus ir sunkius sprendimus, – sako pašnekovas. – Problema čia būtų ne tai, kad nepriėmė teisingo sprendimo prieš mėnesį ar du, o kad sunku buvo tai suprasti, nebuvo duomenų, kurių ir dabar trūksta.“

V. Pečeliūnas negaili komplimentų Pietų Korėjai, kuri, anot jo, pavyzdingai susitvarkė su epidemija dar pirmoje jos stadijoje. Santaros klinikų gydytojas tikina, kad pagal taikytas priemones ir karantiną, Lietuva elgiasi panašiai kaip ir Pietų Korėja, tačiau atsiliekame su testavimo mastais.

„Pagal dabartinę situaciją mes einame kažkur tarpiniame scenarijuje tarp Italijos ir Pietų Korėjos, – konstatuoja V. Pečeliūnas. – Jeigu tas scenarijus pildysis, tai šios savaitės pabaiga ir ateinančios savaitės pradžia turėtų rodyti maksimalų epidemijos augimo greitį. O kitą savaitę turėtume pasiekti piką ir ta kreivė galėtų pradėti leistis.“

Anot jo, iš viso gali susirgti iki 30 tūkst. Lietuvos gyventojų. „Dauguma ekspertų rimtesnę bangą prognozuoja rudenį. Natūraliai turėtų užsikrėsti 60 proc. šalies populiacijos, t. y. apie 2 mln. gyventojų, tačiau epidemijos augimas yra sukontroliuotas ir, jei nekils naujų didesnių bangų, iki rudens galėsime apsiriboti nuo keliolikos tūkstančių iki 20-30 tūkst. gyventojų, – prognozuoja V. Pečeliūnas. – Žinoma, labai lauksime vaistų ir vakcinų.“

V. Pečeliūnas tikisi ir prognozuoja, kad nauja vakcina nuo koronaviruso galėtų pasirodyti šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje. „Tai (vakcina – LRT.lt) būtų efektyvus veiksnys, ribojantis šitos infekcijos plitimą. Tačiau dabar, tuos metus, reikia stengtis išsilaikyti. Labai svarbu apsaugoti labiausiai pažeidžiamus žmones – nuo 50-ties metų amžiaus, kurie dar serga ir kitomis ligomis“, – įspėja Santaros klinikų gydytojas hematologas V. Pečeliūnas.

Plačiau – radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius