Lietuvoje

2020.04.02 15:57

Grubliauskas: Klaipėdoje koronavirusu infekuoti 30 medicinos darbuotojų

prašo centrinės valdžios pagalbos dėl karščiavimo klinikos
BNS, ELTA 2020.04.02 15:57

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas sako, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) gydomi 57 koronavirusu infekuoti pacientai, o iš viso uostamiestyje serga 30 medicinos darbuotojų.

„Šiuo metu KUL guli 57 pacientai, iš kurių yra ir gydytojų, ir slaugytojų. Jeigu aš turiu tikslius skaičius, tai yra 20 slaugytojų ir 10 gydytojų, Klaipėdoje sergančių koronavirusu. Kalbant apie 57 pacientus, ką įvardinau, – tai yra tik KUL gulintys žmonės, yra nemaža dalis žmonių, kurie gydosi savarankiškai namuose, ir tie skaičiai yra žymiai didesni“, – ketvirtadienį spaudos konferencijos metu sakė V. Grubliauskas.

Klaipėdos miesto meras teigia, kad ketvirtadienį išsiuntė raštą, kuriame kreipiasi į didžiuosius prekybos centrus. Jame prašoma, kad centrai visomis turimomis pajėgomis dalyvautų dezinfekuojant aplink esančias aikšteles.

„Šiandien yra išsiųstas raštas, kreipimasis į didžiųjų prekybos centrų administratorius, savininkus, kad visomis pajėgomis jie dalyvautų dezinfekuojant ir valant papildomai apie prekybos centrus esančias aikšteles. Tuo prisidedant prie to, ką Klaipėdos miestas darys savo gatvėse, šaligatviuose, kad neliktų erdvių, kurios nesulaukė dezinfekcijos“, – ketvirtadienį sakė meras.

Pagalbos dėl Karščiavimo klinikos prašanti Klaipėda: mūsų situacija išskirtinė

Iš centrinės valdžios pagalbos dėl Karščiavimo klinikos prašančios Klaipėdos savivaldybės vadovai teigia, kad šio miesto situacija yra išskirtinė.

Respublikinei Klaipėdos ligoninei atsisakius steigti Karščiavimo kliniką savo patalpose, savivaldybė kreipėsi į Lietuvos prezidentą, ministrą pirmininką bei Sveikatos apsaugos ministeriją, prašydama tarpininkauti iš esmės išsprendžiant susidariusią situaciją.

„Klaipėdoje nėra valstybinės reikšmės ekstremali situacija, yra vietinės reikšmės ekstremali situacija, nes valstybės pagalbos tikrai visiškai jokios mes nejaučiame. Didžiausias smūgis tenka būtent mūsų Klaipėdos universitetinei ligoninei, kuriai tenka priimti ir dirbti su visais pacientais, kuri yra įtariami ir serga, o mūsų abi ligoninės, kurios yra valstybinės reikšmės ir pavaldumo, ne tik kad yra rezerve, bet net ir kas pažadėta pagelbėti, nes iššūkiai tikrai yra labai dideli, tai tos pagalbos mes nesulaukiame“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

„Klaipėdos miesto situacija yra tikrai išskirtinė: skirtingai negu Vilnius ar Kaunas ar Šiauliai, mes turime keltus, kur sulaukiame iki 600 klientų, kurie atplaukia ir kuriuos reikia visus patikrinti“, – teigė jis.

Respublikinė Klaipėdos ligoninė trečiadienio vakarą pranešė nematanti galimybės steigti Karščiavimo kliniką, nes neturi tinkamų patalpų bei laisvų gydytojų, bendrosios praktikos slaugytojų ir kitų darbuotojų suformuoti šias paslaugas teikiančioms komandoms.

Taip pat ligoninė atkreipė dėmesį, kad yra numatyta kaip rezervinė ligoninė, kurioje būtų guldomi asmenys su koronaviruso infekcija, kuomet persipildys Klaipėdos universitetinės ligoninės patalpos.

G. Neniškis piktinosi, kad pagalbos savivaldybė nesulaukia „orientuojantis į kažkokius perspektyvinius rezervus“

„Yra sunkiai suvokiama, kai matant, kaip miestas yra įsitraukęs, kaip dirba, kokias turi apkrovas, kad mes nesulaukiame visiškai jokios pagalbos, orientuojantis į kažkokius rezervus perspektyvinius, kurių galbūt perspektyvoje reikės“, – priekaištavo jis.

Tiek jis, tiek Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas stebėjosi, kad siūlymą aptarus savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje, vėliau sulaukta tokios priešiškos reakcijos.

„Gyvename visi karo lauko sąlygomis, gyvename karo sąlygomis, visi esame fronte. Ir turbūt kaip ir kiekviename kare yra kariai, yra ir simuliantai, yra kovotojai, yra ir diversantai. Yra didvyriai ir yra dezertyrai. Turbūt likimas ir istorija po kažkiek laiko įvertins, kas yra kuo – aš čia niekam konkrečiai netaikau“, – pareiškė meras.

Savivaldybė pabrėžia, kad ji savo jėgomis aptarnauja mobiliuosius patikros punktus, kurie teikia paslaugas visam regionui bei turi priimti didelius keltais atvykstančiųjų kiekius, o aplinkinės savivaldybės jau yra išreiškusios pageidavimą sudaryti su Klaipėda sutartis ir savo karščiuojančius pacientus siųsti į jų Karščiavimo kliniką.

Pasak savivaldybės, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus, Karščiavimo klinika turi būti steigiama atskirame pastate arba pastato dalyje atribojant pacientų srautus, prie jos turi galėti privažiuoti ir laukti eilėje ne mažiau kaip 10 automobilių, turi būti karščiuojančių pacientų automobiliams skirta aikštelė.

Karščiavimo klinikoje taip pat turi būti stacionarus arba nešiojamas rentgenas, laboratorija kraujo tyrimams paimti bei su šia įranga dirbantys specialistai.

Pasak savivaldybės, jos pavaldumo pirminių sveikatos priežiūros centrų patalpos yra bendruose pastatuose, nėra atskirų korpusų ir įėjimų, kai kur viename pastate veikia ir po kelias įstaigas, teikiamos socialinės ir kitos paslaugos, vienas sveikatos priežiūros centras įsikūręs bendrabučio tipo pastate, kuriame gyvena ir gyventojai, privažiavimas prie įstaigų taip pat sudėtingas.

Be to, gydytojo radiologo bei laboratorijų paslaugos yra įsigyjamos per sutartis su ligoninėmis. Šiuo metu šie specialistai labai užimti ir Karščiavimo klinikai teikti paslaugų neturi laiko, todėl nėra galimybės užtikrinti ir trijų radiologų per dieną nuolatinio darbo Karščiavimo klinikoje.

Savivaldybė siūlė, kad karščiavimo klinika galėtų būti steigiama Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios Respublikinės Klaipėdos ligoninės filialuose – Tuberkuliozės filiale arba Dienos chirurgijos centre Puodžių gatvėje.

Savivaldybė teigia, jog neradus bendradarbiavimo galimybių su Respublikine Klaipėdos ligonine, Karščiavimo klinikos įsteigimas Klaipėdos mieste užtruks, nes savivaldybė turės investuoti daug lėšų ir laiko atliekant vieno iš pirminių sveikatos priežiūros centrų patalpų pertvarkymo darbus, be to, tada tikrai negalės priimti kitų savivaldybių gyventojų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, jog Klaipėdos gydymo įstaigos dėl Karščiavimo klinikos steigimo žada susitarti penktadienį.

A. Veryga spaudos konferencijoje teigė nesiimantis spręsti, kuri įstaiga Klaipėdoje būtų labiausiai tinkama karščiavimo klinikai steigti, tik teigė, kad šioje situacijoje „lyderystės turi imtis savivaldybė ir ieškoti sprendimų“.