Lietuvoje

2020.04.02 14:44

Seimo komitetas pritarė idėjai teikti valstybei duomenis apie saviizoliacijoje esančių asmenų judėjimą

atnaujinta 14.56
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.04.02 14:44

Seimo Ekonomikos komitetas (EK) ketvirtadienį pritarė įstatymų pataisoms, kurios leistų valstybei teikti duomenis apie asmenų, kuriems apribotas judėjimas, buvimo vietą. Įstatymo pakeitimus šią savaitę Seime pateikė susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius, pabrėždamas, kad pakeitimais norima užtikrinti saviizoliacijoje dėl koronaviruso grėsmės turinčių būti žmonių kontrolę.

Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms EK nariai pritarė bendru sutarimu. Šią savaitę Seime, priimant šį įstatymą, buvo padaryta pertrauka iki kito posėdžio. Galutinai dėl teisės akto pataisų parlamentas ketina apsispręsti kitą savaitę.

Įstatymo pakeitimais siekiama numatyti, kad nepaprastosios padėties, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ar teritorijų karantino metu, viešųjų ryšių tinklų, viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai neatlygintinai teiktų duomenis Vyriausybės įgaliotai institucijai, kai reikia stebėti ir nustatyti asmenų, kurių judėjimas yra apribotas arba kurie gali patekti į tam tikrą nesaugią teritoriją, buvimo vietą ar jų judėjimą arba juos perspėti.

Tokie duomenys apie asmenų judėjimą, buvimo vietą būtų teikiami nedelsiant, kai tik raštu arba elektroninėmis priemonėmis gaunama motyvuota užklausa. Vietos nustatymo duomenų teikimas būtų nutraukiamas, o gauti ir tvarkomi duomenys nedelsiant būtų sunaikinami, kai atšaukiama karo, nepaprastoji padėtis, valstybės lygio ekstremalioji situacija ar teritorijų karantinas arba kai jie nebereikalingi tikslams, dėl kurių buvo tvarkomi.

EK, svarstydami įstatymo projektą, ketvirtadienį taip pat pritarė ir parlamentarės Aušrinės Armonaitės pasiūlymui, kad asmuo, apie kurio buvimo vietą duomenys teikiami Vyriausybės įgaliotai institucijai, apie tai būtų informuotas.

Susisiekimo ministras J. Narkevičius, šią savaitę Seime pristatydamas įstatymo pataisas, teigė, kad pakeitimai reikalingi tam, kad karantino dėl koronaviruso grėsmės metu būtų galima lengviau stebėti žmonių, kurie turi būti saviizoliacijoje, judėjimą, galimus saviizoliacijos pažeidimus.

Parlamente ši iniciatyva sukėlė aršias diskusijas – dalis Seimo narių perspėjo, kad tokiu būdu bus kišamasi į žmonių privatų gyvenimą.

Susisiekimo ministerija vėliau pateikė atnaujintą įstatymo pataisų variantą, kuriuo numatyta atsisakyti siūlymo rinkti srauto duomenis apie asmenį.