Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.02 13:15

Kauno rajono greitosios pagalbos stoties vadovė: kiekvienas iškvietimas reikalauja padidinto medikų budrumo

Birutė Mačienė, ELTA 2020.04.02 13:15

Karantino sąlygomis, palyginus su įprastomis, ypač pasikeitė Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS ) darbuotojų, kaip ir visų kitų medikų, darbas.

Greitosios pagalbos darbuotojai vyksta į kvietimus didesnės parengties, būtinai - su apsaugos priemonėmis, nes visada yra rizika susitikti su infekuotu asmeniu. Kiekvienas iškvietimas dabar reikalauja padidinto budrumo, - nes stoties medikai, kaip ir jų kolegos visame pasaulyje, yra atsidūrę kovos su koronavirusu priekinėse linijose. Medikams tenkantys iššūkiai dideli, todėl sunku tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Tačiau kasdien padėdami infekuotiems ir galimai infekuotiems žmonėms, jie sulaukia visuomenės palaikymo ir dėkingumo.

„Mes tiesiog dirbame savo darbą. Palaiko dėmesys ir simbolinė materialinė pagalba“, – sakė Kauno rajono GMPS direktorė Nelita Gudžiūnaitė Bybartienė. Ji pasidžiaugė, kad Kauno rajono GMPS turi materialinių išteklių, darbuotojams užtenka apsaugos priemonių.

Nors įstaigos rezervas iš pradžių atrodė visai pakankamas, bet situacijai keičiantis, greit mažėjo, todėl buvo ieškoma, kur jį papildyti. Prieš kelias dienas ir iš Valstybės rezervo buvo gauta asmens apsaugos priemonių, dar laukiama papildymo. „Darbuotojai jaučiasi saugesni, kai turime atsargų“, – sakė direktorė.

Dabar, kai yra ir gripo epidemija, ir karantinas dėl COVID-19, GMPS darbuotojams dažnai tenka vykti pas karščiuojančius pacientus. Pasitaiko, kad kviesdami medikus, jie nuslepia turėję kontaktų su infekuotoju arba buvo išvykę į užsienį.

Stoties direktorė pažymėjo, kad didelė dalis žmonių yra atsakingi: atvykus pagal kvietimą, pacientai ir namiškiai dažniausiai dėvi apsaugines kaukes. Jei to nėra, vežamiems į ligoninę pacientams kaukes uždeda medikai.

Apsirengti specialiais apsauginiais drabužiais greitosios medikams tenka nuo 1 iki 4 kartų per dieną. Daugiau atvejų būna, kai į Kauno oro uostą, esantį Karmėlavoje, parskrenda orlaiviai. Kartais vienu automobiliu į infekcinę ligoninę vežama keletas šeimos narių.

Darbo krūviai didesni, bet, pastebi N. Gudžiūnaitė–Bybartienė, bendras iškvietimų skaičius nėra labai išaugęs, nes dispečerinė pagal naują tvarką filtruoja kvietimus ir žmones nukreipia konsultuotis su šeimos gydytoju. Medikų nerimo dėl galimybės parsinešti po darbų užkratą namo yra, bet naudojamos visos apsaugos priemonės, todėl tikimasi, kad viruso bus išvengta.

Stoties vadovės nuomone, žmonių, kuriems teikiama pagalba, požiūris į situaciją skirtingas, – dalis laikosi visų reikalavimų, kiti galvoja, kad tai jų nepalies. „Kviečiu visus griežtai laikytis karantino taisyklių. Tik saviizoliacija, socialinė distancija mums visiems padės greičiau išgyventi šį sunkų laikotarpį“, – ragina Kauno rajono GMPS vadovė.

Daug dėmesio įstaigai rodo Kauno rajono savivaldybė. „Meras, vicemerai, administracijos vadovai nuolat domisi, kaip mums sekasi, siūlo pagalbą, kartu sprendžiame problemas“, – pasakojo GMPS direktorė.

Ji taip pat pasidžiaugė visuomenės parama ir moraliniu palaikymu. Ramučių restoranas „DU“ vaišino medikus pietumis. Zapyškio seniūnijoje įsikūrusi „Kika“ dovanojo dezinfekantų su eteriniais aliejais. Kauno rajono neįgaliųjų sąjunga pasiuvo apsauginių kaukių, kuriomis naudojasi pacientai.

Pasak Kauno rajono savivaldybės, vienas anksčiau koronavirusu užsikrėtęs GMPS darbuotojas sveiksta. Vyrui kartojamas tyrimas, ir netrukus darbuotojas turėtų sugrįžti į darbą. Iš dviejų savaičių saviizoliacijos grįš ir šeši stoties darbuotojai, turėję kontaktų su užsikrėtusiuoju, – jiems liga nenustatyta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi