Lietuvoje

2020.04.02 12:14

Šalies sanatorijos ruošiasi priimti lengva koronaviruso forma sergančius pacientus

atnaujinta 13.22
Ramūnas Jakubauskas, BNS2020.04.02 12:14

Penkios šalies medicininės reabilitacijos įstaigos ruošiasi priimti lengva koronaviruso forma sergančius pacientus, neturinčius galimybės izoliuoti save namuose.

Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje, „Eglės“ sanatorijoje, reabilitacijos centruose „Palangos Linas“ ir „Palangos Žvorūnė“, vidaus reikalų ministerijos poilsio ir reabilitacijos centre „Pušynas“ bei sanatorijoje „Draugystė“ izoliavimui numatyta 1120 lovų.

Daugiausia lovų – šalia Elektrėnų esančioje Abromiškių reabilitacinėje ligoninėje, čia vienu metu galės būti izoliuojama 300 pacientų.

„Ruošiamės, jau išleidome pacientus, kuriuos anksčiau gydėme. Patalpos yra rengiamos ir dalis jų jau parengtos“, – BNS sakė ligoninės direktorius Vitalijus Glamba.

„Su ministerija diskutavome ir anksčiau, situaciją žinojome ir tam ruošėmės – tiek priemonėmis, tiek maitinimu, kad pacientams ir darbuotojams, visų pirma, būtų saugu“, – pridūrė jis.

Pasak vadovo, šiuo metu ligoninėje yra aštuoni pacientai, kurie jau anksčiau buvo nukreipti savivaldybės izoliuotis numatytose patalpose.

„Mes ir šiuo metu turime pacientų, kuriuos savivaldybė nukreipė izoliacijai. Šiuo metų jų yra aštuoni“, – teigė įstaigos vadovas.

Jis teigė kol kas neturintis sąrašo, kiek žmonių, sergančių lengva koronaviruso forma, turėtų atvykti izoliuotis, tačiau jo vadovaujama įstaiga pasiruošusi pasirūpinti visais 300 pacientų.

„Pagal tą aprašą, kokios pagalbos reikės, tai tikrai būsime pasirengę, kol kas kalbame apie normalias sąlygas, o normaliomis sąlygomis mes galime priimti iki 300 pacientų“, – kalbėjo V. Glamba.

Užsipildžius 300 lovų Abromiškėse, pagal nustatytą prioritetinę tvarką, pacientai bus gabenami į kitą įstaigą.

„Numatyta, kad kai mes užsipildysime, pranešime ministerijai, kitai įstaigai po mūsų ir tada pacientai bus nukreipiami jau į kitą įstaigą“, – pasakojo Abromiškių reabilitacinės ligoninės vadovas.

„Apie finansavimą kol kas tik šnekos“

Antra sąraše yra 270 lovų turinti „Eglės“ sanatorija, trečias – reabilitacijos centras „Palangos Linas“, kuriame paruošta 200 lovų.

„Sudarėm komandą iš bendrosios praktikos slaugytojų ir gydytojų, užsisakėm kursus nuotoliniu būdu ir laukiam, kada bus tie kursai, susistatysim personalą, kiek jo reikės, ir lauksim komandų, kada jau pradės vežti pacientus“, – BNS sakė „Palangos Lino“ vadovas Algirdas Jonaitis.

Skirtingai nei viešoji įstaiga Abromiškių reabilitacinė ligoninė, kurios steigėja yra Elektrėnų savivaldybė, reabilitacijos centras „Palangos Linas“ yra privati bendrovė.

Palangoje įsikūrusio reabilitacijos centro vadovas sako, kad kol kas tikslios kalbos apie finansavimą nebuvo.

„Apie finansavimą kol kas tik šnekos, aišku, finansuos Sveikatos apsaugos ministerija per Ligonių kasą“, – sakė reabilitacijos centro vadovas.

Pasak jo, Ligonių kasa buvo atsiuntusi pasiūlymą už kiekvieną pacientą mokėti 33 eurus, tačiau įstaigos vadovas teigė prašęs, kad vieno paciento izoliavimas būtų įvertintas 93 eurais.

„Tai nebuvo nurodymas, čia tik pasiūlymas. Konkrečios kalbos apie apmokėjimą dar nebuvo. Manau, kad viskas ruošiama su tikromis kainomis ir su viskuo“, – teigė A. Jonaitis.

„Mes prašėm per asociaciją 93 eurų, man atrodo, už žmogų. Bet nemanau, kad duos tokius pinigus“, – tvirtino jis.

„Palangos Lino“ vadovas įsitikinęs, kad jeigu žmogaus išlaikymas sieks 33 eurus, jo vadovaujama bendrovė patirs nuostolių.

„Suprantat, jeigu laikysim vieną, du, penkis žmones, tai bus baisiai nuostolinga, bet jeigu užsipildysim, tai bus gal mažiau nuostolinga. Kad 33 eurai bus nuostolis, tai faktas, čia kalbos nėra“, – kalbėjo A. Jonaitis.

„Po tų visų buvimų daug dezinfekcijos, neaišku, kaip su baldais, kiliminėmis dangomis. Neaišku, kiek ten reikės dezinfekuot, kiek reikės keisti po visko“, – sakė „Palangos Lino“ vadovas.

Rizika nukentėti finansiškai – didelė

Apie tai, kad rizika nukentėti finansiškai yra didelė, teigė ir „Eglės“ sanatorijų generalinis direktorius Artūras Salda.

„Diskusijose kelia nerimą, jog labai išsiskiria Valstybinės ligonių kasos ir medicininės reabilitacijos įstaigų požiūris į įstaigų patiriamas sąnaudas“ , – BNS atsiųstame komentare teigė sanatorijų vadovas.

Pasak jo, koronavirusu sergančių pacientų priėmimas yra neeilinė paslauga, reikalaujanti darbuotojų dirbti padidintos rizikos sąlygomis, papildomų apsaugos ir dezinfekcijos priemonių.

„Labai svarbu suvokti, jog bus teikiama sveikatos priežiūros paslauga lengva COVID-19 forma sergantiems asmenims, o tai yra paslauga, kurių medicininės reabilitacijos įstaigos iki šiol nėra teikusios, todėl neturi žinių, patirties bei priemonių“, – sakė A. Salda.

Jis taip pat pridūrė, kad aptarnaujant net ir vieną pacientą visas pastatas turės būti šildomas, apšviestas, turės veikti maitinimo padalinys, budintis medicinos personalas, o po paciento išvykimo patalpas reikės dezinfekuoti, galbūt ir remontuoti.

„Veiklos atnaujinimas gali užsitęsti dar ilgai po to, kai bus atšauktas karantinas valstybės mastu. Sunku pasakyti, kiek laiko ir rinkodaros pastangų bei lėšų pareikalaus pacientų susigrąžinimas į sanatorijas po to, kai ši paslauga nebebus teikiama ir bus sugrįžta į normalaus gyvenimo vėžes“, – kalbėjo „Eglės“ sanatorijų vadovas.

Jis taip pat teigė besitikintis, kad sanatorijos, prisiėmusios pareigą apgyvendinti koronavirusu pacientus, po karantino nebus paliktos likimo valiai.

„Esame sulaukę žodinių Sveikatos apsaugos ministerijos patikinimų, jog taip neatsitiks“, – sakė A. Salda.

Šiuo metu pacientų izoliavimui paruoštas vienas korpusas Druskininkuose esančioje sanatorijoje.

Pagal sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymą, medicininės reabilitacijos centrai turės pasirūpinti pacientų maitinimu, paskirti slaugytojus, kurie stebėtų pacientus ir jų būklę, užtikrinti dezinfekciją, higienos normą atitinkantį drabužių skalbimą.

Pareigos taip pat numatytos ir savivaldybėms – atvežti pacientus iš ligoninių bei namų ir pasirūpinti medicininės reabilitacijos centrų apsauga bei viešosios tvarkos užtikrinimu.

Pacientai iš medicininės reabilitacijos centro bus išleidžiami namo tada, kai atlikus du koronaviruso infekcijos testus per parą abu gauti rezultatai bus neigiami.

Pasveikusiu taip pat bus laikomas ir toks pacientas, kuriam nebuvo atlikti pakartotiniai tyrimai, tačiau po ligos diagnozavimo jau praėjo 37 dienos ir nebėra jokių simptomų.

Pacientai, kuriems nereikia specifinio simptominio gydymo, nėra guldomi į ligonines – laikydamiesi izoliavimosi taisyklių, jie gydosi namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės numatytose patalpose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.