Lietuvoje

2020.04.02 17:55

Specialistai atsako, kokias paslaugas per karantiną teikia poliklinikos

Edita Vitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.04.02 17:55

Karantinui įpusėjus trečią savaitę, gyventojams vis dažniau kyla klausimų, kokias paslaugas šiuo metu teikia poliklinikos. LRT RADIJO pašnekovų teigimu, dalis planinių paslaugų yra atidėtos arba vykdomos nuotoliniu būdu, tačiau būtinoji odontologinė pagalba ar skiepai yra atliekami poliklinikose.

Poliklinikų darbas veikia kitokiu ir itin griežtu ritmu, sako poliklinikų atstovai. Vaizdas kitoks nei iki karantino: poliklinikų koridoriuose žmonės nelūkuriuoja, nėra eilių ir registratūrose.

Asmenys gydytojų konsultacijai užrašomi telefonu, nuotoliniu būdu pataria ir šeimos gydytojai, tačiau gyventojams trūksta informacijos, ką daryti su skiepais, kai reikia pakartotino skiepo. Be to, kyla klausimas, ar šiuo metu nėra pavojaus eiti į poliklinikas.

„Šių metų kovą buvo numatytas trečias skiepas nuo erkinio encefalito. Kadangi dabar paskelbta tokia situacija, sunku vertinti, ar saugu eiti į polikliniką, ar bus skiepijama. Nežinau, gal numatyti kokie nors atskiri įėjimai. Labai mažai informacijos“, – sako dviejų vaikų tėtis Saulius.

Vilnietei Sandrai, auginančiai dešimties mėnesių mergaitę, gydytoja vizitą atšaukė. Buvo suplanuotas skiepas nuo meningokoko infekcijos. Kyla nerimas, ar vakcina nebus pavėluota. Moteris teigia, kad šeima yra pasirinkusi privačią medicinos įstaigą, tačiau dabar su ja susisiekti nepavyksta.

„Gavau žinutę, kad mūsų vizitas yra atšauktas tą pirmąją karantino savaitę, atsieit paskambinkite. Kai skambinu, niekas man nekelia“, – tikina Sandra.

Teikiamos būtiniausios paslaugos

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtina, kad poliklinikos turi aiškiai informuoti pacientus apie priėmimo tvarką karantinos sąlygomis. Pavyzdžiui, ką daryti suskaudus dantį ar prireikus pakartoti skiepus.

Gavau žinutę, kad mūsų vizitas yra atšauktas tą pirmąją karantino savaitę, atsieit pakambinkite. Kai skambinu, niekas man nekelia.

„Teikiama skubi odontologinė pagalba. Tokia, kurios žmogus negali laukti. Tai nėra kažkokios planinės odontologinės paslaugos. Dėl skiepų taip pat buvo pateiktos rekomendacijos dėl su koronavirusu susijusių problemų. Vakcinacija Lietuvoje neturėtų sustoti“, – pažymi A. Veryga.

Planiniai skiepai vaikams poliklinikose atliekami kaip ir kiti reikalingi tyrimai, tačiau pacientai priimami pagal registraciją tam tikromis valandomis ir nurodytu laiku. Vaikas turi ateiti tik su vienu iš tėvų. Medikų konsultacijos ir vaistai išrašomi telefonu ar internetu, sako Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro atstovė Elona Pečiukaitienė.

Vakcinacija Lietuvoje neturėtų sustoti.

„Saugiais atstumais registruojame pacientus, kad galėtų priduoti kraujo tyrimą, gydytojai įvertintų paciento sveikatos būklę ir galėtų susisiekti.

Odontologai teikia būtinąją skubią pagalbą, registruojama per registratūrą, sumažinta gydytoju pagalba, tėra vienas gydytojas. Būtini skiepai taip pat organizuojami pagal atskirą registraciją“, – aiškina E. Pečiukaitienė.

Kadangi vakcinos nuo erkinio encefalito yra trys, pirmoji šiuo metu Širvintose nedaroma, tik antra, nes ji būtina po kelių mėnesių, sako E. Pečiukaitienė.

Per karantiną didesnėse poliklinikose atsirado skirtingi įėjimai, mažinamas žmonių kontaktas. Dauguma planinių paslaugų yra atidėtos arba teikiamos nuotoliniu būdu, o tiems, kas neturi prieigos prie interneto, visa informacija suteikiama telefonu. Galima skambinti tiesiai šeimos gydytojui.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.