Lietuvoje

2020.04.02 16:48

Privačius ginekologus įstūmė į aklavietę: net už savo lėšas negali išsitirti dėl koronaviruso

Asta Martišiūtė, LRT.lt2020.04.02 16:48

Nėštumo neatidėsi vėlesniam laikui, tačiau rajonuose pagalbos nesulaukiančias nėščiąsias galėtų apžiūrėti privačiai dirbantys ginekologai. Jie nėščiosioms teikia pagalbą, tačiau net ir savo lėšomis negali užtikrinti, kad koronavirusu neužkrės kūdikio besilaukiančios pacientės.

Privačiai dirbantys ginekologai pasiryžę greituosius koronaviruso nustatymo testus įsigyti savo lėšomis, bet tiekėjams Sveikatos apsaugos ministerija esą uždraudė juos parduoti privačioms gydymo įstaigoms.

Poliklinikoje nepriėmė

Vaikelio besilaukianti varėniškė galėjo rinktis – apžiūrai vykti į Varėnos, Druskininkų ligoninę arba kreiptis į privačiai dirbantį ginekologą. Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas Saulius Ivanauskas sakė, kad poliklinika nėščiųjų priežiūros nenutraukė, sudarytos visos galimybės moterims priduoti tyrimus be kontaktų, į apžiūrą jos patenka pro atskirą įėjimą.

Tačiau pirminės sveikatos priežiūros centras neturi ultragarso tyrimui reikalingos technikos, todėl siunčia nėščiąsias į ligoninę.

Moteris pamanė, kad per pandemiją eiti į ligoninę rizikinga, todėl nusprendė tirtis privačiai, kur nėra pacientų srautų, be to, medikai turi mažiau kontaktų su sergančiaisiais. Kadangi privačioje klinikoje už gydymą pacientai moka patys, nėščioji norėjo būti tikra, kad eidama atlikti būtiniausių tyrimų nebus užkrėsta koronavirusu.

Tačiau pasiteiravusi, ar privačiame kabinete dirbantys medikai išsityrę nuo koronaviruso, gavo atsakymą, kad niekas jų netyrė. Moteris perskambino keliems privačiai dirbantiems ginekologams, ir visų jų atsakymas buvo vienodas.

Ministro žmonos klinika dirba

Paslaugas nėščiosioms teikia ir teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus žmonos Aistės Jankevičienės vadovaujama medicinos klinika „Antiaging“.

„Dėl šalyje paskelbto karantino neregistruojame pacientų profilaktiniams ir planiniams tyrimams“, – skelbiama teisingumo ministro šeimos valdomos klinikos interneto puslapyje. Tačiau klinika dirba, tiesa, trumpiau nei įprastai. Per karantiną darbo laikas nurodomas iki 16 valandos, nors įprastas darbo laikas iki 19 valandos.

Teisingumo ministro žmonos klinikoje priimamos besilaukiančios moterys, kiti vadinamieji ekstriniai atvejai, kai moterys kraujuoja arba kenčia skausmus. Tačiau net ir kūdikių besilaukiančios moterys negali būti garantuotos, kad jas apžiūrinti medikė, neužsikrėtusi koronavirusu.

Pacientei administratorės pasiteiravus, ar nėra galimybės pasidaryti bent jau express koronaviruso testo, ši atsakė, kad tokius tiekėjams nurodyta parduoti tik valstybinėms įstaigoms.

Ministro šeimai priklausančioje ginekologijos klinikoje dalis medikų darbą derina ir valstybinėse gydymo įstaigose – Santaros klinikose arba Antakalnio ligoninėje. Tačiau nei valstybinėse įstaigose, nei privačiai jie nebuvo ištirti nuo koronaviruso, nors priima kūdikių besilaukiančias moteris.

Klinikos vadovė A. Jankevičienė sakė, kad dabar valstybėje testų trūksta ir ji supranta, kad privatus sektorius lieka neprioritetinis. „Kai tik turėsime galimybę, žinoma, savo medikus ištirsime“, – sakė A. Jankevičienė.

Dirbti gali – tikrintis uždraudė

Lietuvos privačių akušerių ir ginekologų draugijos pirmininkė Violeta Jonaitienė tvirtino, kad siekdami apsaugoti nėščiąsias nuo galimos infekcijos privačiai dirbantys ginekologai savo lėšomis bandė įsigyti express testų.

„Suprantame, kad jie nėra 100 proc. patikimi, bet jeigu testas parodytų teigiamą atsakymą, tai būtų bent oficialus pretekstas išsitirti dėl koronaviruso. Tas testas reikalingas kaip savikontrolės priemonė”, – sakė V. Jonaitienė.

Tačiau bene labiausiai ginekologus nustebino tiesmukas tiekėjų paaiškinimas, kad Sveikatos apsaugos ministerija uždraudė parduoti testus privačiai pacientus gydantiems medikams. Tokiu atsakymu Privačių akušerių ir ginekologų draugijos pirmininkė sako negalėjusi patikėti ir paprašė argumentus išdėstyti raštu.

„Teko kalbėti telefonu su jūsų atstovu, kuris man pasakė, jog pasitaręs su teisininkais negali parduoti COVID-19 testų. Vis dėlto pagalvojome, kad šiai situacijai trūksta pagrįstumo. Priimame nėščiąsias ir kitas pacientes, kurioms nesuteikus mūsų teikiamų paslaugų, atsirastų poreikis būtinajai medicinos pagalbai arba reikšmingai pablogėtų pacienčių būklė.

Be kitų saugos priemonių, kurių ėmėmės karantino metu, neabejotinai COVID-19 testai dar labiau sumažintų viruso plitimo riziką. Dabar, kaip matome, žmonės daugiausiai užsikrečia nuo atvykusiųjų ir sveikatos priežiūros specialistų“, – rašte išdėstė V. Jonaitienė.

„Atsakant į jūsų paklausimą, noriu informuoti, jog LR Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu tyrimus dėl koronavirusinės infekcijos yra leidusi atlikti tik NVSPL (Nacionalinei sveikatos priežiūros laboratorijai), atitinkamų valstybinių ligoninių laboratorijoms, todėl negalime pardavinėti reagentų privačiam sektoriui, kurie laboratorijos neturi NVSPL suteiktų teisių atlikti minėtus tyrimus“, – rašoma V. Jonaitienei express testus tiekiančios įmonės atsiųstame atsakyme.

Tokį patį atsakymą dėl greitųjų koronaviruso testų pakartojo profesionaliomis medicininėmis priemonės prekiaujančios įmonės vadovas Aivaras Pliauckys. Anot jo, sprendimas toks, nes tas klientas neturi laboratorinių tyrimų licencijos, laboratorijos, dėl to priimtas sprendimas neparduoti. Atsakymas trumpas“, – sakė įmonės vadovas.

Pareigos galioja, galimybių nėra

„Privačių klinikų savininkams taip pat galioja pareiga imtis visų prevencinių saugos priemonių, kad būtų kuo mažesnė rizika tiek darbuotojams, tiek pacientėms užsikrėsti COVID-19”, – sako Privačių akušerių ir ginekologų draugijos vadovė. Anot jos, pareiga pasirūpinti pacientų ir darbuotojų saugumu galioja, tačiau kaip tai padaryti, kai net už savo lėšas draudžiama įsigyti greituosius testus, niekas negali paaiškinti.

Anot jos, ginekologai gali paimti visus reikiamus mėginius iš pacienčių, taip pat ir kraują tyrimams, kuris pristatomas laboratorijoms, dalį tyrimų laboratorijos atlieka pačios. Tačiau kai reikia atlikti savikontrolės tyrimus, atsiranda reikalavimas turėti laboratoriją. Pasak V. Jonaitienės, naujus reikalavimus kelti pradėjo tiekėjai, iš kurių ginekologai priemones perka daugybę metų.

Anot V. Jonaitienės, privačiai nėščiąsias pandemijos metu apžiūrintys ginekologai ne tik sutaupo valstybės lėšų, nes pacientės už paslaugas apmoka pačios, ligonių kasos pinigų neskiria. Besilaukiančioms moterims nereikia vykti į ligoninę, kur tikimybė užsikrėsti koronavirusu yra didelė ir tai ypač pavojinga nėštumo metu.

Išsityrė namuose

Savo klientes apsaugoti norintiems ginekologams parduoti greitųjų testų koronavirusui nustatyti neleidžiama, nes esą juos gali atlikti tik Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos akredituotos įstaigos, tačiau privatūs asmenys tokius testus namų sąlygomis atlikti gali.

Koronavirusu užsikrėtęs ir viešinti sistemos neveiksnumą pradėjęs renginių organizatorius Mantas Kazlauskas socialinių tinklų paskyroje aprašė, kad jis antrąjį testą dėl koronaviruso pasidarė gavęs greitąjį testą.

„Šiandien buvo kurjerių diena. Durų skambutis skambėjo ir skambėjo. Prie durų buvo palikinėjami daiktai. Vienas iš jų dėžutė, kuria susidomėjo ir mūsų katė. Ten bičiulis Ričardas atsiuntė 2 express testus. Kol mūsų valdžios žmonės galvojo, ieškojo, jis savais kanalais atsisiuntė testų. Ir dar mano smalsumui patenkinti jų atsiuntė“, – rašo M. Kazlauskas.

M. Kazlausko bičiulio platinamais testais koronavirusas nustatomas iš kraujo, tačiau jo paimti galima ir namų sąlygomis įdūrus sterilia adata į pirštą.

V. Jonaitienė sako, kad medicinines paslaugas teikiantys ginekologai pasikliauja įmonėmis, iš kurių medicinines prekes perka nuolat, tačiau joms prekiauti uždrausta. „Mums svarbu, kad tiekėjas būtų patikimas“, – sako V. Jonaitienė.

Testai – iš užsienio grįžusiems

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (NVSPL) vakar pasiekė pirmoji greitųjų testų, skirtų koronaviruso infekcijai (COVID-9) nustatyti, siunta su 2 500 vnt. testų. Iš viso jų Lietuva įsigijo pusę milijono vienetų.

Kaip skelbiama SAM pranešime, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, greitieji testai bus atliekami ir iš užsienio grįžtantiems asmenims. Pirmadienį 600 vienetų greitųjų testų išsiųsta į Klaipėdą, kur bus testuojami atvykstantieji keltais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.