Lietuvoje

2020.04.01 17:15

Medikai ramina: gimdyvės gaus pagalbą, bet ir pačios turi būti supratingos

Jurgita Čeponytė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.04.01 17:15

Po to, kai Ukmergėje gyvenančios nėščiosios sunerimo, ar per karantiną gaus visą reikalingą pagalbą tiek prižiūrint nėštumo eigą, tiek prasidėjus gimdymui, Lietuvos akušerių-ginekologų draugija ramina: visuose šalies rajonuose pakanka gydytojų, galinčių suteikti tiek nuotolines konsultacijas, tiek skubią pagalbą. O besiruošiančias gimdyti karantino metu prašo supratingumo, nurodo kaip gali geriau save apsaugoti nuo infekcijos ir ragina gimdant naudoti informacines technologijas.

LRT jau rašė apie Ukmergėje sunerimusias nėščiąsias, kurios baiminasi, kad mieste, kur gydytojai priversti saviizoliuotis, o ligoninė iš dalies uždaryta, negaus reikalingos pagalbos. Lietuvos akušerių–ginekologų draugijos prezidentė dr. Diana Ramašauskaitė sako bendravusi su Ukmergės gydytojais ir mananti, kad situacija šiame mieste normali, o besilaukiančios moterys gaus visą reikalingą pagalbą.

„Jie pirminės priežiūros centruose dirba tryse. Ir tos pagalbos tikrai užtenka – todėl, kad nėščių moterų tikrai nėra daug. Per metus Ukmergės ligoninėje gimdė 234 moterys. Tai tikrai medikai užtikrina, kad pagalba yra galima. Tik atidedamas ultragarso tyrimas viename pirminiame centre, nes nėra galimybės dėl dabartinės ligoninės situacijos. Gydytoja užtikrino, kad ultragarso tyrimus kitą savitę jau pradės daryti, nes bus pasibaigęs 14 dienų laikotarpis. Ir tai tikrai nebus per vėlu“, – sako D. Ramašauskaitė.

Pasak gydytojos – akušerės, tyrimą ultragarsu nebūtina atlikti tą pačią dieną, egzistuoja laiko intervalas. „Pirmą tyrimą nėštumo trečdalį nuo 11 pilnų savaičių iki 13 savaičių plius 6 dienos. O antrą patikrą atliekame nuo 18 pilnų savaičių iki 19 plius 6 dienos. Netgi 20 savaičių ir kelių dienų. Tai tikrai bus viskas atlikta laiku. Tik tiek, kad prašome ir moterų supratimo, kad šitoje sunkioje situacijoje, sumanius tą pačią dieną patekti pas gydytoją, nebus galimybių. Jei tai skubi pagalba, tai bus teikiama tą pačią minutę. Bet jei tai planiniai patikrinimai, laikas gali pasikoreguoti“, – tikina D. Ramašauskaitė.

LRT kalbinti medikai sako, kad akušeriai – ginekologai šiandien visoje Lietuvoje dirba nemažindami apimčių. Jie skatinami užtikrinti galimybę, kad kuo daugiau moterų galėtų gauti konsultacijas telefonu. Lietuvos akušerių – ginekologų draugijos valdybos narė prof. dr. Rūta Nadišauskienė sako, kad visoje Lietuvoje medikai yra apmokyti patikros būdų ir gali atlikti patikrą pirmame ir antrame nėštumo trimestre.

„Juk negalime atlikti apžiūros dviem moterims vienu metu. Turime saugoti ir specialistus, ir pačias moteris. Jos turi suprasti, kad jos yra saugomos, kad nebūtų susigrūdimų, kad nebūtų eilių. Taip pat turim saugotis ir patys medikai. Kai gydytojas suserga ar išeina į karantiną, tai jis negali atlikti darbo“, – sako R. Nadišauskienė.

Pašnekovės taip pat ragina moteris nebandyti savarankiškai ieškoti specialistų, kurie galėtų jas priimti fizinei konsultacijai. Moterims, gyvenančioms Ukmergėje, tikrai nereiktų bandyti patekti pas medikus Vilniuje.

„Jei gydytojas, kuris prižiūri nėščiąją, pats nukreipia moterį konsultacijai į perinatologijos centrą, mes irgi esame davę telefonus, kad skambintų, pasikonsultuotų, ar tikrai reikia siųsti, kada reikia siųsti. O pačios moterys jeigu bando be indikacijų atvykti, tai gali ir nepavykti“, – tikina D. Ramašauskaitė.

Vyro pagalba per videopokalbį

Šiandien dažna gimdyvė būna smulkiai suplanavusi šį procesą. Išsirinkusi akušerį, apžiūrėjusi palatą, susiplanavusi net muziką. Nors įprastu metu ligoninės bando patenkinti visus gimdyvių norus, šiandien, kaip sako LRT pašnekovės, laikytis plano nepavyks.

„Tobulo gyvenimo mes visi šiandien neturime ir tai reikia suprasti“, – apibendrina R. Nadišauskienė.

Jei esate pasirinkusi, kad gimdyme dalyvaus prižiūrintis gydytojas, šiandien medikai to nerekomenduoja.

„Mes ir neskatiname, kad karantino metu būtų individuali gimdymo priežiūra. Yra budintys gydytojai. Iš Ukmergės gimdančios moterys gali atvykti į Vilnių. Nebūtinai į Santaros klinikas. Kai nėra rizikos, gali atvykti į Vilniaus miesto gimdymo namus, į klinikinę ligoninę. Taip, kaip iki karantino rinkdavosi ligonines ir atvykdavo“, – pasakoja D. Ramašauskaitė.

Dar viena gimdymo plano dalis, kurios karantino metu teks atsisakyti, yra vyro dalyvavimas. Pirmiausia taip siekiama kuo labiau sumažinti kontaktuojančių žmonių skaičių, tarp kurių gali būti užsikrėtusiųjų virusu. Be to, kiekviename gimdyme dalyvaujančiam žmogui būtinos apsaugos priemonės, kurių šiuo metu trūksta ir patiems medikams.

Vis dėlto R. Nadišauskienė ragina nepamiršti, kad šiandien egzistuoja ir kitos priemonės, kurios ir per atstumą gali padėti artimiesiems palaikyti gimdyvę.

„Turiu pasakyti, kad niekas nepasikeitė, gydytojai ir akušeriai dirba. Jie suteiks visas sąlygas. Visi stacionarai yra atnaujinti, gražūs. Visur yra ir interneto prieiga, todėl skatiname naudoti informacinių technologijų priemones, kad būtų ryšys išlaikomas. Deja, visi apribojimai kol bus karantinas, tol bus ir pas mus“, – sako R. Nadišauskienė.

Pašnekovė priduria, kad sulaukta nemažai pasipiktinimo dėl priimto sprendimo drausti vyrams dalyvauti gimdyme. Kritikai argumentavo, kad tokių priemonių ėmėsi tik Azijos valstybės, o Europoje tai nėra taikoma. Tačiau medikė siūlo pažiūrėti į statistiką.

„Turiu pasakyti, kad su šia infekcija daug geriau Azijos šalys susidorojo. Pasitikslinom, mūsų kolegos estai taip pat yra tokią nuostatą pritaikę. Latvijoje taip pat didžiuosiuose Rygos gimdymo namuose partneriai nėra įleidžiami nei į gimdymą, nei į gimdymo padalinius, nei į akušerijos skyrių. Supraskime, kad tai yra visų mūsų saugumui“, – aiškina R. Nadišauskienė.

Rizika maža, bet saugotis būtina

Tiek kitose valstybėse, tiek Lietuvoje yra atvejų, kai Covid-19 žmonės užsikrėtė gydymo įstaigose. Todėl moterys, kurios greitai turės gimdyti ir vyks į ligoninę, pasak medikų, taip pat turėtų imtis atsargumo priemonių.

„Pirmiausia mes rekomenduotume, kad moterys prieš gimdymą bent jau nuo 37 pilnų savaičių liktų namuose, vengtų socialinių kontaktų, kad negautų infekcijos. Atvykus į ligoninę siūlome dėvėti medicininę kaukę“, – pasakoja D. Ramašauskaitė.

Ji priduria, kad ligoninėje gimdyvės, kurios turi koronavirusą ar požymų, leidžiančių įtarti užsikrėtimą, yra atskiriamos nuo sveikųjų.

Gimdymus priimantys gydytojai dirba dviem pamainomis, kad tarpusavyje neturėtų kontakto. Vis dėlto medikės ramina besilaukiančias moteris, kad šis virusas, turimais duomenimis, nėra labai pavojingas nei joms, tai naujagimiui.

„Kol kas kokią turime informaciją, o ją atnaujiname kiekvieną dieną, geroji žinia yra ta, kad nėščiųjų ir gimdyvių užsikrėtusių buvo nedaug. Ir visos baigtys buvo geros. Gal dėl to, kad jos jaunos, kad šeima ir aplinkiniai labai saugojo“, – sako R. Nadišauskienė.

Nors statistika nėščiosioms palanki, medikės ragina būtinai laikytis visų rekomendacijų, padedančių išvengti viruso.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.