Lietuvoje

2020.04.01 15:02

Vilniaus universitetui prisiekė išrinktasis rektorius Rimvydas Petrauskas

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.04.01 15:02

Vilniaus universitetui balandžio 1-ąją švenčiant 441-ąjį gimtadienį, išrinktasis rektorius profesorius Rimvydas Petrauskas ištarė priesaikos žodžius. Jis tapo 86-uoju VU rektoriumi.

VU Mažojoje auloje skambėjo tokie priesaikos žodžiai: „Aš, Rimvydas Petrauskas, keturi šimtai keturiasdešimt pirmaisiais metais nuo Vilniaus universiteto įkūrimo išrinktas mūsų Alma Matris rektoriumi, iškilmingai prisiekiu Universitetui: visur ir visada būti ištikimas Lietuvos Respublikos Konstitucijai, Vilniaus universiteto statutui; negailėdamas jėgų ir sugebėjimų rūpintis Vilniaus universiteto klestėjimu ir bendruomenės gerove; nuosekliai ginti Vilniaus universiteto autonomiją, grindžiamą savivaldos principu ir akademine laisve; tinkamai atstovauti Vilniaus universitetui, puoselėti ir garsinti jo vardą Lietuvoje ir pasaulyje. Tepadeda man Dievas.“

Priesaiką priėmė VU Tarybos ir Senato pirmininkės dr. Eglė Radzevičienė ir prof. Dainora Pociūtė-Abukevičienė. Nuo šiandien naujai išrinktasis rektorius pradeda eiti VU rektoriaus pareigas.

VU rektoriaus inauguracijos iškilmės atidedamos vėlesniam laikotarpiui.

„Rektoriaus priesaiką duodu ir pradedu darbą pasauliui, šaliai ir universitetui sunkiu laikotarpiu. 441-ąjį universiteto gimtadienį pasitinkame itin sudėtingu netikėtu iššūkiu, kuriam nebuvome pasiruošę.

Man jis primena mano pirmąją sesiją 1991-ųjų sausį, kai semestras perėjo į kovą už nepriklausomybės išsaugojimą, o universiteto dėstytojai ir studentai staiga pakeitė savo susitikimo vietą. Iš auditorijų teko išeiti į viešąsias erdves.

Kaip ir tąkart, taip ir dabar universiteto bendruomenė iššūkį priėmė deramai. Pakrikimą keičia kūrybiškumas, o solidarumas padės įveikti nesklandumus ir nerimą“, – vos prisiekęs kalbėjo R. Petrauskas.

R. Petrauską pasveikino premjeras Saulius Skvernelis.

„Jūsų ilgametis ir reikšmingas darbas gerinant studijų kokybę, plėtojant mokslinę veiklą ir tarpkultūrinį bendradarbiavimą – puikus įrodymas, kad sėkmingai žengiate pasirinktuoju keliu ir siekiate aukščiausio meistriškumo. Jausdamas didelę pagarbą ir vertindamas Jūsų profesionalų darbą, sveikinu Jus, paskirtą Vilniaus universiteto rektoriumi. Tai pelnytas Jūsų įvertinimas ir universiteto bendruomenės suteikta atsakomybė. Tegu neblėstanti energija, ištvermė ir sėkmė lydi Jus įgyvendinant užsibrėžtus tikslus, puoselėjant akademinę bendruomenę ir rūpinantis universiteto klestėjimu!“ – rašoma premjero sveikinime.

Universitete turi gimti idėjos valstybės raidos programai

„Mano nuomone, tai vienos svarbiausių pareigų Lietuvoje. Su tokiais jausmais ateinu į šias pareigas“, – vos išrinktas sausį LRT.lt sakė profesorius R. Petrauskas.

Kandidato į VU rektorius programoje jis nurodė du pagrindinius principus. Pirmasis – universitetas kaip bendruomenė.

„Jis toks atsirado Viduramžiais ir buvo vienas iš Europos sėkmingos plėtros variklių, tokia idėja, mano įsitikinimu, išlieka aktuali ir dabar. Universitetas yra didelė bendruomenė. Rektoriaus uždavinys yra ją telkti bendriems tikslams – studijoms, mokslui, šviečiant visuomenę“, – LRT.lt yra aiškinęs R. Petrauskas.

Antras, anot jo, ne mažiau svarbus dalykas – Vilniaus universiteto, kaip lyderiaujančios aukštosios mokyklos, atsakomybė visuomenei ir valstybei.

„Čia turi gimti idėjos valstybės raidos programai“, – sakė tuometinis Istorijos fakulteto dekanas.

Be to, R. Petrauskas pabrėžė, kad jo, kaip rektoriaus, pareiga būsianti pasirūpinti, kad iš Lietuvos neišvyktų jauni talentai.

Prof. Rimvydas Petrauskas – VU Istorijos fakulteto profesorius, dekanas (2012–2020), Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, Lietuvos nacionalinio istorikų komiteto prezidentas, Tarptautinės Vokiečių ordino tyrimų istorinės komisijos narys, buvęs Lietuvos mokslo tarybos valdybos pirmininkas, Valstybinės lituanistinių tyrimų sklaidos programos pirmininkas, Aukštojo mokslo tarybos narys. Mokslininkas yra apdovanotas Lietuvos mokslo premija (2019), Gedimino ordino Riterio kryžiumi (2018) ir Lenkijos Respublikos ordino Riterio kryžiumi (2019).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.