Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.01 14:45

Žinia būsimiems studentams: numatoma 3 tūkst. daugiau valstybės finansuojamų vietų

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.04.01 14:45

Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui dėl valstybės finansuojamų studijų vietų. Valstybė finansuos 16 369 vietų pirmosios pakopos ir vientisosiose studijose. Tai, anot švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, yra apie 3000 vietų daugiau nei pernai. Šiam planui reikės 13 mln. eurų.

„Dabar valstybės finansuojamų vietų yra pakankamai visiems, kurie bus pasirengę studijuoti, kurie įveiks minimalią kartelę“, – pabrėžė A. Monkevičius.

Minimalioji kartelė universitetuose siekia 5,4 balo, o kolegijose – 4,3 balo.

Iš viso universitetuose pirmojoje studijų pakopoje numatyta 10 299 valstybės finansuojamos vietos 2020 metams. Kolegijose šis skaičius siekia 6070.

„Čia nėra apribojimų, bet mes turime skatinti, kad būtų renkamasi, kad būtų renkamasi tai, ko reikia verslui, valstybei“, – pabrėžė A. Monkevičius. Juolab, anot jo, kasmet lieka neužimtų valstybės finansuojamų vietų.

Būsimais mokslo metais ketinama skirti 130 stipendijų toms studijų programoms, į kurias skatina stoti valstybė ir kurios per menkai paklausios, tarkim, pedagogikos, žemės ūkio specialybės. Stipendijoms numatomi 88 tūkst. eurų.

Dėl stipendijų dydžio turės apsispręsti konkrečios ministerijos, tarkim, Žemės ūkio ar Aplinkos. Kol kas savo numatomą stipendijos dydį pateikė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kuruojati pedagogų rengimą. Anot ministro, pedagogikos studijų studentai gaus po 300 eurų per mėnesį, ypač pradinio, ikimokyklinio ugdymo studentai.

„Jiems turi būti sudaromos sąlygos dirbti regionuose, vien stipendijų nepakanka“, – sakė A. Monkevičius.

Anot ministro, bus ribojamos tik medicinos, aviacijos ir menų studijų vietos.

2-ojoje pakopoje (magistro studijos) valstybė finansuos 3772 vietas, tam bus skiriama 5 mln. eurų. Numatytos 36 stipendijos (45 tūkst. eurų). Profesinę pedagogo kvalifikaciją (profesinės studijos) nutarusieji įgyti galės pretenduoti į 200 valstybės finansuojamų vietų (197 tūkst. eurų), numatytos 377 valstybės finansuojamos vietos tęsiantiesiems sveikatos mokslų studijas (tai atsieis 2,597 mln. eurų), taip pat 14 vietų veterinarijos mokslų profesinėse studijose (97 tūkst. eurų).

Šiemet preliminariai numatoma 475 valstybės finansuojamos doktorantūros studijų vietos, bus skiriamos 2 stipendijos. Planuojama skirti 5, 057 mln. eurų biudžeto lėšų doktorantūros studentų, įstojusių į mokslo ir studijų institucijas 2020 metais valstybės finansuojamas vietas. Doktorantų stipendijoms numatomi 22 tūkst. eurų.

Universitetai yra išsakę kritikos vietų skirstymui. Aukštosios mokyklos ragino ministeriją didinti medicinos krypties vietų skaičių, mat šalį kamuoja medikų stygius, o mažinti, tarkim, valstybės finansuojamų teisės studijų vietų skaičių ir sutaupytus pinigus skirti pedagogikos krypties vietoms. Be to, kasmet išsakoma būtinybė plėsti doktorantūros studijas.

Tačiau ministro įsakymo projekte, tarkim, numatoma finansuoti 430 vietų teisės pirmakursiams, pernai šis skaičius siekė 225.

Kaip pabrėžė A. Monkevičius, ministerija pasiūlė ir instrumentą padidinti valstybės finansuojamų vietų skaičių turimomis lėšomis.

„Mes išsaugosime kolegijų sektoriaus lėšas ir paskui jas perskirstysime viduje, kad nebūtų žalos kolegijoms. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje taip pakreipėme, nes neturime kito kelio, mat niekada neužsipildys finansuojamos vietos ten, kur reikia.

Kolegijų lėšos galės cirkuliuoti viduje, negalės iškeliauti, tarkim, į universitetus. Vienintelė sąlyga – lėšas gaus tik tos kolegijos, kurios laikysis nustatytos priėmimo kartelės – ne mažiau nei 4,3 balo. Tas pat ir dėl universitetų – jie turės laikytis 5, 4 balo kartelės, jei liktų neužimtų vietų ir nepanaudotų lėšų“, – pabrėžė ministras A. Monkevičius.

Jis sakė, kad taip siekiama apsaugoti kolegijų sektorių, kuris pastaruoju metu traukiasi.

„Svarbu tik, kad nesuprastėtų studijų kokybė, kad nepriimtų nepasirengusių studentų. Kartais norima kritikuoti neįsigilinus. Norime saugoti kolegijų ir universitetų balansą. Nes asmenys dažniau nori stoti į universitetus. Valdome šiek tiek mechaniniu būdu, atskirdami lėšas ir neleisdami jų perpumpuoti“, – sakė A. Monkevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi