Naujienų srautas

Lietuvoje2015.10.06 09:56

„Transparency International“: viešajame sektoriuje – problemos dėl pranešimo apie korupciją

BNS 2015.10.06 09:56

Viešasis Lietuvos sektorius neužtikrina tinkamų sąlygų pranešti apie korupciją – tik ketvirtadalis nurodo, kaip saugomi pranešančių duomenys ir tik pusė informuoja, kas jų įstaigose gauna ir tvarko tokius pranešimus, antradienį pranešė „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

„Lietuvoje įstatymai vis dar neužtikrina tinkamos pranešėjų apsaugos, todėl skatinantys pranešti apie jų institucijose pastebėtus galimus korupcijos atvejus turi dvigubą atsakomybę. Kviečiu įstaigų atstovus, nuoširdžiai siekiančius gyventojų įsitraukimo, išsamiau pasakoti, kaip veikia jų pranešimų kanalai. Kitaip vargu, ar žmonės pasitikės ir naudosis pranešimų linijomis, nesuprasdami, kaip jų informacija saugoma, kaip vykdomi tyrimai“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Išsamiausiai apie pranešimų būdus informuoja savivaldybės (vidurkis – 50 proc.) ir teisėsaugos institucijos bei teismai (43 proc.).

Tarp savivaldybių geriausiai pasirodė Joniškio, Pasvalio ir Klaipėdos rajonų, Rietavo, Druskininkų savivaldybės, surinkusios maksimalų balų skaičių. Tuo metu Kauno, Prienų, Zarasų ir Vilniaus rajonų savivaldybės gavo po 0 balų.

Iš ministerijų ir vyriausybei pavaldžių įstaigų vertinime nė viena nesurinko 100 proc. balų. Vertinant teisėsaugos institucijas ir teismus, geriausiai pasirodė Muitinė (100 proc.), prasčiausiai – Konstitucinis Teismas ir Lietuvos apeliacinis teismas (po 0 proc.).

Tyrimo metu buvo peržiūrėtos 96 institucijų interneto svetainės, jose ieškota, kaip institucijos informuoja apie būdus, kuriais galima pranešti apie galimus korupcijos atvejus, ar jų darbuotojai raginami patys pranešti apie pastebėtus pažeidimus. Jei institucija turi atskirą pranešimų kanalą – ar yra nurodyta, kas gauna ir tvarko pranešimus, ar aiškiai nurodoma, koks yra kanalo pobūdis – konfidencialus ar anoniminis, ar skelbiama, kaip bus saugomi pranešėjo duomenys, ar asmenys yra informuojami, kaip (ir ar) jiems teikiamas grįžtamasis ryšys, jei taip – ar yra nurodytas laikas, per kurį bus teikiamas grįžtamasis ryšys.

Už kiekvieną atsakymą „Taip“ buvo skiriamas 1 balas. Maksimali balų suma – 8.

Analizei atrinktos ministerijos, savivaldybės ir su gyventojų aptarnavimu bei informavimu susijusios valstybinės ir teisėsaugos institucijos, aukštesnės grandies teismai. Atlikus interneto svetainių analizę, rezultatai buvo siunčiami visoms tirtoms institucijoms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23